اروپا و اوکراین

اتحادیه اروپا و اوکراین

 

تعریف اتحادیه اروپا

 

در واقع اتحادیه ی اروپا یک یک اتحاد سیاسی و اقتصادی است و یک وحدت و یگانگی بین سایر کشور هایی که این وحدت را پذیرفته اند می باشد و قوانین یکسانی را برای این عضویت در نظر گرفته اند .

 

 

به طور کلی هر کدام از افراد و اشخاص سایر کشور هایی که عضویت اتحادیه ی اروپا را دارند می توانند به هر کدام از کشور های دیگر عضو اتحادیه بدون اقدام به ویزا نمایند و سایر مزایای دیگری را برای افراد به همراه دارد.در عین این که همه ی اعضای عضو اتحادیه کاملا مستقل هستند با این حال متعهد به انجام کلیه قانون های متحول شده در این اتحادیه هستند.

 

افراد از روش های مختلفی می توانند به کشور های عضو اتحادیه حضور پیدا کنند در واقع فردی که می خواهد به کشور های اتحادیه اروپا بپیوندد می تواند اقدام به اخذ اقامت به هر کدام از کشور های عضو این اتحادیه کند و هیچ فرقی ندارد کدام کشور باشد چرا که بعد از دریافت اقامت به هر کدام از این کشورها می تواند سفر کند و حتی کار کند.

 

جایگاه اوکراین در اتحادیه اروپا ( اتحادیه اروپا و اوکراین )

 

 

اگر به طور واضح و مشخصی بخواهیم بیان کنیم به این صورت است که اوکراین هم چنان جایی در اتحادیه اروپا ندارد! و اتحادیه اروپا و اوکراین در کنار هم معنایی ندارند. اگرچه در اعتراضاتی که در سال 2014 میلادی که با هدایت ورهبری ایالات متحده آمریکا و متحدان اروپایی آن صورت می گرفت ، معترضین و اعتراض کنندگان اوکراینی خواهان پیوستن و عضویت در این اتحادیه اروپا و ناتو را داشتند .

 

اما  سران و مقام داران کشورهای اروپایی کاملا مشخص و صریح عنوان کرده اند که عضویت این کشور در مجموعه خود را رد کرده و آن را به آینده ای دور انتقال می دهند.

 

 

وزیر امور خارجه ی آلمان بیان می کند که با توجه ب اتفاقات اخیری که صورت گرفته به این شکل اذعان دارد که عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا را در چند سال آینده نمی توانم تصور کنم. هر چند این اتحادیه باید هم کاری های لازم را با این کشور داشته باشد.

 

صحبت های وزیر امور خارجه ی آلمان در سال 2016 بیان کننده ی این امر است که کاملا واضح و مشخص است که این اتحادیه تمایلی به عضویت اوکراین را ندارد. مقامات اتحادیه اروپا تاکید کرده اند که اوکراین با توجه به وضعیت وخیمی که تا سال 2016 با آن روبرو بودند در این کشور، دورنمای چندان روشنی برای عضویت با اتحادیه اروپا وجود ندارد.

 

 

این امر در خصوص عضویت اوکراین در ناتو نیز این چنین است. سران و مقامات ناتو نیز به صورت مستقیم و غیر مستقیم از پذیرش این کشور در میان خود جلوگیری کرده و حاضر به روبرو شدن با عواقب و تبعات این موضوع نیستند.

 

صحبت های وزیر امور خارجه ی آلمان در سال 2016 بیان کننده ی این امر است که کاملا واضح و مشخص است که این اتحادیه تمایلی به عضویت اوکراین را ندارد. مقامات اتحادیه اروپا تاکید کرده اند که اوکراین با توجه به وضعیت وخیمی که تا سال 2016 با آن روبرو بودند در این کشور، دورنمای چندان روشنی برای عضویت با اتحادیه اروپا وجود ندارد.

 

 

این امر در خصوص عضویت اوکراین در ناتو نیز این چنین است. سران و مقامات ناتو نیز به صورت مستقیم و غیر مستقیم از پذیرش این کشور در میان خود جلوگیری کرده و حاضر به روبرو شدن با عواقب و تبعات این موضوع نیستند.

 

با توجه به انتخابات اخیری که در کشور اوکراین صورت گرفت و مردم این کشور از رییس جمهور خود خواستار عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را بودند ، سفیر این کشور در آلمان اذعان به امیدواری به عضویت این کشور در اتحادیه کرد.

 

 

دولت اوکراین با توجه به سرسختی و تلاش مداوم خود به درستی روشن کرد که به شدت خواهان عضویت در اتحادیه ی اروپا را دارد. این امر بیان کننده ای این است که در آینده ای نه خیلی دور این کشور عضویت اتحادیه اروپا را به دست خواهد آورد.

 

در نهایت پارلمان و دولت مردان اروپا با توجه به جدیت و تلاشی که اوکراینی ها در به دست آوردن عضویت این اتحادیه انجام می دادند را مشاهده کردند تصمیم به برداشتن ویزای شینگن را دادند.

 

 

با برداشتن ویزای شینگن برای شهروندان اوکراینی ارزش و جایگاه پاسپورت این کشور در رتبه بندی های جهانی افزایش پیدا کرده است. که با داشتن پاسپورت این کشور به 106 کشور می توان سفر کرد خود بیان کننده ارزش بالای این پاسپورت می باشد.

 

با توجه به برداشتن ویزای شینگن برای شهروندان و ساکنین کشور اوکراین به این شکل می باشد که شهروندان و مردم اوکراین بدون این ویزا برای مدت 90 روز می توانند به 28 کشوری که عضو اتحادیه ی اروپا هستند سفر کنند و اقامت نود روزه را داشته باشند.

 

 

البته این قانون مشمول کشور انگلیس نمی باشد چرا که انگلستان عضو شینگن نیست. و هم چنین شهروندان اوکراینی در طول اقامت این نود روز نمی توانند اقدام به کار در کشور های اروپایی کنند.رییس اتحادیه دوره ای اروپا بیان کرده است که این اقدام که به برداشتن ویزای شنگن انجامیده است برای انجام اصلاحات ساختاری برای کشور اوکراین بوده است.

 

البته این مقامات تاکید کرده اند که کشور اوکراین به وعده ها و قول های خود در خصوص مبارزه با فساد مالی، مدیریت مرزی و مقابله با تبعیض نژادی را به درستی عمل کردند و بیان کرد که اوکراین راه بسیار طولانی را طی نمود و امروز نیز پاداش آن را دریافت کرد.

 

 

آینده ی اوکراین و عضویت در اتحادیه اروپا

 

اتحادیه اروپا و اوکراین از مسایل مهم کشور اوکراین می باشد که دوره های مختلفی مقام داران سعی و تلاش خود را برای پیوستن و عضویت در این گروه را کرده اند .در حال حاضر «آندری پاروبی» رئیس پارلمان اوکراین بیان می کند که کشورش شانس خوبی و البته زیادی برای پیوستن به اتحادیه اروپا بین سال‌های ۲۰۲۵ تا ۲۰۲۷ را دارد.

 

 

رؤسای پارلمان «لیتوانی»، «لهستان» و اوکراین در یک جلسه ای که بین این سه کشور در «کی‌یف» بر گذار شد ، یک قطع نامه و پیمان نامه مشترک به امضا درآوردند.

 

در این پیمان بیان شده است که دولت اوکراین اظهار می کند برای ما بسیار مهم و از اهمیت زیادی برخوردار است که برنامه ی اقدامی خود را که بر روی آن توافق کردیم شامل مفادی می‌شود مبنی بر این که ما به راه برد و هدف ۲۰۲۵ تا ۲۰۲۷ پایبند هستیم. این یک طرح راه بردی برای مسیر اوکراین به سمت اتحادیه اروپا است».

 

 

در سال قبل، «پترو پروشنکو» رئیس‌جمهور وقت اوکراین متمم قانون اساسی این کشور که ملحق شدن به اتحادیه اروپا و ناتو را الزامی می‌کرد به امضا درآورد و بیان کرد که کشور خود راه طولانی برای به دست آوردن شرایط کافی و لازم برای پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو را در پیش روی خود و کشور خود دارد.