اوکراین

اثرات کرونا بر اوکراین

اثرات کرونا بر اوکراین با توجه به شیوع بیماری کووید_19 در سرتا سر جهان و همه گیری این بیماری اثرات قابل توجهی بر کشور های جهان از جمله اوکراین داشته است که بعضی از این خسارت ها غیر قابل جبران بوده و ضرر های زیادی را برای بعضی از افراد به وجود اورده است در این مطلب به بررسی آثار احتمالی کرونا روی اقتصاد دولت اوکراین می پردازیم. اقدامات دولت اوکراین در زمان شیوع ویروس کرونا کشور اوکراین با شناسایی اولین بیمار مبتلا به کرونا و هم چنین بعد از اولین مرگ ناشی از درگیری با بیماری کرونا دست به اقدامات و شرایط جدیدی برای کنترل بیماری و افراد در کشور خود زد که این اثرات کرونا بر اوکراین شامل : اقدامات پیش گیرانه در ورودی و خروجی مرز های خود زد و در یک فرایند بسیار سریع این اقدامات برای جلوگیری از همه گیر شدن بیماری و اثر کرونا بر اوکراین شدت گرفت و به شرایط بحرانی و قرنطینه کامل در کشور تبدیل شد.

این اقدامات تا جایی ادامه داشت که مرزها بسته شد و پرواز ها لغو و کشور به تعطیلات سراسری رسید که در این بین فقط فروشگاه‌ های عرضه کننده ی مواد غذایی، پمپ بنزین‌ها و برخی از بانک ها خدمات خود را برای افراد ارائه می دادند. به طور کلی ویروس کرونا بر کشور های جهان اثرات تقریبا مشابهی را به جا گذاشت که اقدام به بستن مرزهای همه ی کشور ها کرد و فشار اقتصادی ای که بر دولت ها وارد کرد به شدت زیاد بود و شرایط سختی که ناشی از قرنطینگی به وجود آمده بود برای همه غیر قابل تحمل بود.

دولت اوکراین دستور داد همه موسسات آموزشی را تعطیل كنند و محدودیت هایی را در مجامع عمومی ایجاد كنند. برخی از شهرها از جمله کیف ، چرنیوسی و ترنوپیل خواستار تعطیلی کلیه مکان ها و فروشگاه های عمومی موجود در مناطق خود به غیر از مواد غذایی و داروخانه ها که از نیاز های اساسی افراد بود شدند. دولت اوکراین خدمات مترو را در همه شهرها به حالت تعطیلی موقت در آورد و حمل و نقل بین منطقه ای و بین المللی را نیز محدود کرده بود این عملیات ها به طور هم زمان اجرا شد و به طور مرتب اقدام به توصیه به شرکت ها و تولیدی ها برای کار از راه دور می نمود. اما در نهایت در همه ی کشور ها از جمله اوکراین این شرایط سخت به تدریج کم تر شد و شرایط سخت قرنطینه را یکی پس از دیگری برداشتند و به شرایط عادی اما همراه با ماسک و دست کش و الکل ضدعفونی کننده و بازگشتند.

اثرات قرنطینه بر اقتصاد اوکراین با توجه به همه گیری بیماری کووید 19 که منجر به شرایط قرنطینه در کشور اوکراین شد و اثرات کرونا که خود بر اقتصاد این دولت تاثیرات منفی را به جای گذاشته است از جمله کاهش تولید یا توقف تولید و کاهش تجارت در حوزه این امر از شایع ترین اثرات ان بر اوکراین بوده است که با بدتر شدن شرایط اثرات این مورد نیز بیشتر می شد.

خطوط هوایی و فرودگاه‌های اوکراین دولت اوکراین در بخش هوایی خود ضرر های زیادی را نمود به طوری که شرکت های هواپیمایی به طور تقریبی در هر ماه متحمل به خسارات 600 تا 700 میلیونی گریونا شد که این امر برای این کشور بسیار سنگین بود و حتی بسیاری از این شرکت های هواپیمایی ورشکست شدند.

اوکراین به دلیل موقعیت خود و جاذبه های گردشگری موجود در این کشور مقصد بسیاری از افراد در سراسر جهان می باشد که از طریق مرز های هوایی اقدام به سفر به این کشور می نمودند به همین دلیل فرودگاه‌ های اوکراین نیز ضرر های قابل توجهی را متحمل شدند. کاهش سرمایه گذاری در سه ماهه اول سال میلادی از دیگر اثرات کرونا بر این کشور به این گونه بود که سازمان امار دولتی این کشور اعلام کرده است که در سه ماهه ی اول سال میلادی حدود  76.9 میلیارد گریونا ضرر نموده است که با مقایسه نسبت به سه ماهه ی اول سال قبل خواهیم دید که حدود 35.5 درصد،سرمایه گذاری ها کاهش داشته است.

تراز منفی تجارت خارجی اوکراین در سه ماهه اول سال 2020 با توجه به اعلام رسمی دولت اوکراین تراز منفی تجارت خارجی اوکراین در سه ماهه اول سال جاری 9.4 میلیون دلار شد این امر به گونه ای است که شاخص ذکر شده در دوره ی زمانی مشابه در سال گذشته برابر 437 میلیون و 900 هزار دلار بود. در دوره ی زمانی سه ماه اول سال میلادی ، این کشور با 0.3 درصد کاهش در صادرات کالا و خدمات و هم چنین با کاهش 3.1 درصدی واردات مواجه شده است که با کاهش 6.4 درصدی صادرات اوکراین به کشورهای عضو اتحادیه اروپا که معادل 5.57 میلیارد دلار می باشد با تراز منفی مواجه شده است.

فعالیت های اقتصادی داخلی تاثیر مستقیم همه گیری بیماری کرونا منجر به اثرات چشم گیر زیادی بر اقتصاد اوکراین شد به گونه ای که تاجایی پیش رفت که منجر به خاموشی و از کار افتادن بخش بزرگ و عظیمی از اقتصاد کشور اوکراین شد. این اثرات خاموشی اقتصاد اوکراین منجر به کاهش صادرات این کشور به دولت های دیگر که بخش بزرگی از درامد های کشوری را حاصل می شد گردید.

اثرات دیگر این بیماری و در پی ان تعطیلی در حوزه ی شرکت ها و بخش های اقتصادی  در سرمایه گذاری شرکت ها و و تقاضا برای کالاهای تولیدی این شرکت ها نیز اثراتی را به وجود آورد. از دیگر موارد کاهش تولید که ناشی از اثرات ویروس کویید19 بر اقتصاد داخلی اوکراین بوده است می توان به کاهش 30 درصدی تولید متالورژی و 35 درصدی ماشین سازی اشاره کرد که در حوزه ی خود کاهش چشم گیری داشته است.

با توجه به اثرات این بیماری بر همه ی کشور های جهان آمار ها نشان می دهد که میزان صادرات این کشور در حوزه های روغن آفتاب گردان ، سنگ آهن و گندم و میزان تقاضای این موارد از سوی کشور های دیگر به شدت افزایش یافته است. کسری تراز پرداختی کشور با توجه به آمار رسمی منتشر شده از سوی دولت اوکراین ، کسری تراز پرداختی ناشی از اثرات کرونا بر اوکراین می باشد معادل 389 میلیون دلار می باشد که این امر نسبت به سال گذشته خود که معادل 526 میلیون دلار بوده است نشان دهنده ای این واقعیت است که در مقایسه با سال قبل خود ،وضعیت و شرایط کشور از موقعیت بهتری برخور دار است.

میزان ذخایر ارزی اوکراین هم چنین معادل 25.7 میلیارد دلار گزارش شده است که این مقدار نسبت به سال گذشته بیشتر می باشد با وجود همه ی این موارد دولت اوکراین معتقد است که در سال جدید از وضعیت اقتصادی بهتری برخوردار خواهد شد. حمل و نقل کاهش حمل و نقل درون شهری و بیرون شهری در اوکراین که به دلیل کاهش افراد و مسافران در این کشور اتفاق افتاد به شدت روی در آمد های حاصله از این امر تاثیرات منفی را گذاشته است.

آمار ها حاکی از آن است که حمل و نقل ها 75 درصد نسبت به سال قبل خود کاهش یافته است. هم چنین متروی کییف به دلیل توقف خطوط خود در دوران قرنطینه با خسارتی بالغ بر 600 میلیون گریونا مواجه گردیده است. افزایش وام های دولتی اوکراین بعد از شرایطی که در نتیجه ی کرونا و بیماری کووید 19 در کشور به وجود امد دولت اوکراین دچار بدهی ها و وام های زیادی شد که این امر نسبت به سال قبل خود یک میلیارد و 50 میلیون دلار افزایش داشته است.

براساس گزارش های منتشر شده توسط دولت نشان دهنده ی این امر است که تمام بدهی ها و وام دولتی اوکراین تا اخر ماه اوریل معادل 81 میلیارد و 430 میلیون دلار می‌باشد. کاهش فروش خرده فروش ها با کاهش 15 درصدی خرده فروش ها در بازار خود و تجارت خود نیز با خسارات جبران ناپذیری مواجه شده اند البته خسارت 15 درصدی این حوزه که نسبت به خسارات وارده در حوزه های دیگر کم تر بود به دلیل فروش محصولات «غیر ضروری» که شامل مواد غذایی ، دارو سازی و سوخت بودند ادامه یافت.

با توجه به موارد گفته شده بیماری کووید 19 خسارات جبران ناپذیر زیادی را بر دولت و اقتصاد این کشور داشته است که به معرفی بخشی از آن ها پرداختیم اما در قسمت کشاورزی تاثیراتی را نداشته است و در فصل بهار مردم اقدام به کشت محصول خود نمودند. اما با توجه به وجود پیش بینی روزهای بارش کم تر در فصل زمستان پیش بینی به این صورت می باشد که امکان وجود خسارات وضرر را در بخص کشاورزی نیز وجود دارد. اقدامات دولت اوکراین بعد از بیماری کووید 19 از جمله اقداماتی که دولت اوکراین برای جبران خسارت های وارده بر کشور خود را انجام داد  به طور کلی به معرفی آن ها می پردازیم و در ادامه توضحات بیشتر ارائه می شود.

به این صورت که برای مدیریت این فشار ها اقدام به اصلاح بودجه سال 2020 خود نمود و در کنار ان اقدام به تشکیل صندوق مبارزه با کرونا به مبلغ  2 میلیارد و 374 میلیون دلار برای بهبود اوضاع کشور نمود. هم چنین ارائه کمک به بی کاران، ایجاد  تعدای بودجه برای تهیه اقلام بهداشتی در بودجه‌ های محلی، تسهیلات مالیاتی و در خواست کمک های بین المللی نیز از اقدامات دیگر این کشور بوده است.

تاثیر کرونا بر اوکراین و دیگر کشور ها شرایطی عادی است که در دوران بحرانی به وجود امده است اما با اعلام وضعیت کنترل شده توسط دولت این کشور تقریبا این کشور توانسته است این بحران را در شرایط خوبی کنترل نماید و با داشتن ذخایر ارزی کافی ، اوکراین را در حد زیادی در ثبات نگه داشته است. اصلاح بودجع 2020 لایحه جدیدی که با اصلاح لایحه و بوجه ی قبلی به دولت این کشور ارائه شد که در ان تغییراتی که به دلیل شرایط به وجود امده از بیماری کووید 19 می باشد صورت گرفت. در متن این اصلاحیه عنوان شده بود که رشد تولید نا خالص داخلی اوکراین در سال جاری 3.9 درصد نسبت به سال قبل خود کاهش یافت و سطح بی کاری تا 9.4 درصد پیش بینی شده است.

از مواردی که در این لایحه ذکر شده بود اشاره به این مورد می باشد که  پیش بینی شده است درآمد های بودجه 11 درصد کاهش داشته باشند و به رقم 975 میلیارد 800 میلیون گریونا (36 میلیارد و 197میلیون دلار) برسند. با توجه به اصلاح بودجه ، دولت اوکراین به انجام امور جدید نسبت به بعضی قشر ها که از آسیب پذیری بیشتری بر خوردار هستند نمود از جمله توجه به برنامه ی وام های رهنی ارزان برای مهاجرین و شرکت کنندگان در عملیات ضد تروریستی در شرق اوکراین، کمک های مالی به بازنشستگان که حقوق آنها کم تر از 5000 گریونا (185.5 دلار) در ماه می‌باشد نمود. از دیگر اقداماتی که دولت برای بعضی از اقشار آسیب پذیر نمود شامل اضافه پرداختی به کارکنان بخش درمان و بهداشت ،کمک های اقتصادی دولتی به بنگاه‌ های اقتصادی شخصی که کسب و کار خود را در جریان حوادث قرنطینه متوقف کرده اند و دچار خسارات جبران ناپذیری شده بودند نمود.

از دیگر مواردی که دولت برای افراد و شهروندان جامعه ی خود در نظر گرفت اقدام به پرداخت یارانه های دولتی به مردم و در بخش های اقتصادی به بعضی از شرکت ها و تولیدی ها که در حوزه ی این امر دچار آسیب های جبران ناپذیری شده بودند نمود. تشکیل صندوق مبارزه با کرونا از اقدامتی که دولت اوکراین برای خود در نظر گرفت اختصاص بودجه های مختص به این بوده است که در واقع با شیوع ویروس کرونا مبلغ 64 میلیارد گریونا دولت برای مبارزه با آن و عوامل احتمالی مربوط به ان درنظر گرفته است. هم چنین اقداماتی را نیز دولت اوکراین تحت عنوان اقدامات مالیاتی برای کشور و مردم خود در نظر گرفته است که شامل تسهیل مالیاتی و اعمال تخفیف های مالیاتی می باشد به این صورت که دولت اوکراین از تاریخ 18 مارس سال جاری برای کم کردن اثرات کرونا تغییراتی را برای افراد در زمینه های کاری و مشاغل مرتبط به آن ها به وجود آورد که این تغییرات در منابع نعتبر این کشور منتشر شدند و اقدام به انجام آن ها نمودند.

تعدادی از این تخفیف های مالیاتی که دولت برای مردم و مشاغل آن ها در نظر گرفت شامل : تغییر در پرداخت امور مالیاتی مختص به بعضی از کسب و کار ها برای جلوگیری از ضرر های ناشی از کرونا ،اصلاح در قانون مالیات برای بخشی که دسترسی عموم مردم به دارو را امری راحت و امکان پذیر نماید و سایر مواردی که دولت اقدام به انجام آن ها برای افراد و مشاغل کشور خود نمود. پرداخت 2.3 میلیارد گریونا کمک مالی از آغاز قرنطینه به بیکاران از دیگر اقداماتی که این کشور برای مردم در نظر گرفت اختصاص 2.3 میلیارد گریونا برای بی کارانی که در اثر کرونا شغل خود را از دست داده بودند و یا در زمان های قرنطینه منجر به بی کاری آن ها شده بود و هم چنین برای افرادی که به طور موقت در دوره های زمانی مختلف از شیوع ویروس کرونا دچار بی کاری های موقت و یا دائم شده بودند.