اوکراین

اقامت تحصیلی اوکراین

 

اقامت از طریق تحصیل در اوکراین

 

کشور اوکراین با مساحت 603 هزار کیلو متر مربعی خود از لحاظ وسعت دومین کشور قاره ی اروپا می باشد و این کشور با توجه به سیاست خود در سال های اخیر که توجه ویژه ای در مهاجر پذیر بود قائل بوده است هر ساله تعداد زیادی از افراد در سراسر جهان خواهان مهاجرت و اقامت در این کشور هستند. که در این بین یکی از روش های مهاجرت به این کشور از طریق  اخذ اقامت تحصیلی می باشد.

 

شرایط عمومی تحصیل در اوکراین

 

همان گونه که گفته شد اقامت تحصیلی اوکراین در مقاطع مختلف صورت می گیرد اما تعداد بیشتری از افراد در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی اقدام به تحصیل در این کشور می کنند. هزینه های تحصیل برای مردم اوکراین رایگان می باشد و برای سایر مردم جهان نیز هزینه های کمی دارد .

 

که همین دلیل باعث پذیرش تعداد زیادی از دانشجویان می باشد البته دانشگاه های اوکراین نسبت به سایر کشور های اروپایی از جمله انگلیس ، آلمان و… در رتبه بندی های جهانی از رتبه های کمتری برخوردار هستند که بیشتر دانشجویان به این مساله توجه نمی کنند.

 

چگونگی اقامت تحصیلی اوکراین

 

بیشتر دانشگاه ها و مراکز آموزشی اوکراین در پایتخت این کشور یعنی ” کییف ” می باشد که آموزش در این مراکز بیشتر به زبان اوکراینی و روسی صورت می گیرد ، البته امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد که دانشجویان باید در دوره های آن شرکت کرده باشند.

 

در اوکراین به دلیل وجود هزینه های پایین و اندک تحصیلی و وجود رفاه دانشجویی ، دانشجویاین زیادی در همه نقاط جهان برای پذیرش و اقامت تحصیلی اوکراین در دانشگاه های این کشور که از برترین و عالی ترین دانشگاه های جهان هم هستند تلاش می کنند تا در این دانشگاه ها تحصیلات خود را در مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا ادامه دهند.

 

از دیگر شرایط مهیا شده برای دانشجویان در این کشور امکان کار برای دانشجویان می باشد که با 20 ساعت کار در هفته می توانند بدون مشکلی به تحصیل خود بپردازند. دوره های تحصیلی در دانشگاه های این کشور نیز در مقطلع لیسانس 4 سال ، فوق لیسانس 2 ال و دکترا نیز 4 سال می باشد. بیشتر زمان تحصیل هم برای رشته های پزشکی برای مدت زمان 6 سال می باشد.

 

تحصیل در اوکراین به همراه بورسیه تحصیلی

 

افرادی که برای تحصیل به کشورهای دیگر می روند باید به هزینه های تحصیلی و کسب بورسیه های آن هم توجه داشته باشند که با کسب بورسیه می توان هزینه های ناشی از تحصیل ، زندگی دانشجویی و  یا بخشی از این هزینه ها را شامل شود. اما بورسیه های تحصیلی در دانشگاه ها به عواملی بستگی دارد که شامل یک توافق بین المللی بین دو کشور ، یعنی اوکراین و کشور مورد نظر می باشد.

 

دانشگاه های اوکراین و تحصیل در آن ها

 

با توجه به این که اقامت تحصیلی اوکراین زندگی دانشجویی مطلوب و همراه با رفاه و البته وجود شرایط برای کار  به همراه تحصیل برای به دست آوردن هزینه های ناشی از تحصیل را به همراه دارد و برای دانشجویان در نظر گرفته شده است ،دانشجویان زیادی خواهان پذیرش به این دانشگاه ها هستند که بهترین شهرها برای تحصیل در این کشور کییف ، اودسا و لودو هستند.

 

افراد با کسب نمرات بالا قادر به دریافت بورسیه های تحصیلی برای خود هستند ، با کسب ریز نمرات بالا در دوره ی فوق لیسانس ، می توان برای مقطع دکترا بورسیه را به دست آورد . از بهترین دانشگاه های این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

  • National Aviation University
  • Kyiv National University of Design and Technology
  • National Agricultural University of Ukraine
  • Kyiv Polytechnic Institute

 

زبان تدریس در دانشگاه های اوکراین

 

با توجه به این که زبان مردم کشور اوکراین ، اوکراینی و روسی می باشد تحصیلات در این دانشگاه ها به زبان اوکراینی و روسی صورت می گیرد .البته در این دانشگاه ها تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسوی نیز صورت می گیرد که زبان فرانسوی برای دانشجویان رشته های پزشکی  می باشد. دانشجویان بین المللی یک دوره 9 الی 10 ماهه را به زبان انگلیسی در کنار آموزش خود می گذرانند.

 

تحصیل رایگان در اوکراین

 

 

باید توجه کرد برای تحصیل رایگان در اوکراین باید به یک سری شرایط خاص توجه کرد که می توان به تعدادی از آن ها اشاره کرد از جمله داشتن مدرک دیپلم ، سن 17 سال و دارای پاسپورت با اعتبار و ارزش حداقل 1 سال . البته در کشور اوکراین با مدرک دیپلم هیچ گونه محدودیتی در انتخاب رشته های دانشگاهی وجود ندارد یعنی با مدرک دیپلم فنی می توان به تحصیل در رشته های پزشکی پرداخت.

 

اقامت بعد از تحصیل در اوکراین

 

 

بعد از تحصیل راه های مختلفی برای اخذ اقامت وجود دارد از جمله از طریق دریافت کار و یا ازدواج با یک فرد اوکراینی که در این روش بلافاصله فرد اقامت دائم را نمی گیرد چرا که باید به دولت اوکراین اثبات کند که این ازدواج صوری نبوده است . و روش دیگر برای بدست آوردن اقامت بعد از اقامت تحصیلی ثبت شرکت و سرمایه گذاری می باشد.

 

بعد گذراندن دوره های تحصیلی و کسب مدارک دانشگاهی می توان اقدام به دریافت کار کرد البته تا زمانی که فرد ، کار تمام وقتی را دریافت نکرده باشد نمی تواند اقدام به دریافت اقامت دائم نماید و با کار کردن تمام وقت فرد ، و پرداخت مالیات به دولت اوکراین  و مرتکب نشدن جرم و جنایت می تواند اقامت دائم را بگیرد.

 

بعد از مقیم شدن فرد به صورات دائم مزایایی برای فرد دارد که می توانیم به آن ها اشاره کنیم :

 

 

از جمله مزایای اقامت دائم ، به دست آوردن مزایای شهروندی اوکراین است که با به دست آوردن آن ، فرد از تمامی مزایای کشور به جز شرکت در انتخابات بهره مند می شود .بهره مند شدن فرد از تمامی خدمات بانکی ،برخوردار بودن از تمامی مزایای زندگی در اوکراین و … می باشد.

 

قوانین تابعیت اوکراین

 

 

مهم ترین ویژگی که برای اقامت در اوکراین وجود دارد و برای بسیاری از افراد دارای اهمیت زیادی می باشد به این صورت است که سایر افراد نمی توانند به طور هم زمان هر دو تابعیت را داشته باشند. یعنی افراد در قسمت اول باید تابعیت قبلی خود را لغو نماید و آن را در واقع باطل کند

 

اگر افرادی که در کشور اوکراین حضور دارند و در مشاغلی همانند قوه ی قضاییه ، سازمان اطلاعات و به طور کلی سایر مشاغل مهم و حساس این کشور بدون اطلاع از مراجع قانونی این کشور اقدام به فعالیت نمایند ، دولت اوکراین تابعیت ان ها را لغو و باطل می کند.