اوکراین

اقتصاد اوکراین

 

اوکراین کشوری است که با توجه به شرایط جوی و آب و هوایی که دارد در زمینه های کشاورزی و تولیدات محصولات غنی بعد از جدایی خود از اتحاد جمهوری شوروی و اعلام استقلال خود پیشرفت های زیاد و موثری در زمینه اقتصاد و صنعت خود داشته است.

 

اوکراین و مسئولان این کشور ، از بنیان گذاران تشکیل سازمان ملل می باشند که در سال 1954 این سازمان تاسیس شد.بعد از جدایی از شوروی ، اوکراین ثباتی در اقتصاد خود نداشت اما در اوایل و ابتدای قرن 21 به این ثبات دست یافت و به یک رشد اقتصادی با ثبات تبدیل گردید.

در شرایط حال ، از بین کشور های جمهوری های قبل ، اوکراین از شرایط و موقعیت بهتری برخوردار است. و از لحاظ و جهت فرهنگ و سبک و نوع زندگی شباهت زیادی با کشور های اروپایی دارد.

 

منابع طبیعی اوکراین

اوکراین با توجه به شرایط و موقعیت خود از منابع طبیعی زیادی برخوردار است که ان امر شرایط را برای پیشرفت صنعتی در این کشور فراهم کرده است. وجود ذخیرهای زیادی از ذغال سنگ در حوزه ي دونتسبك، ذخائر مهم و با ارزش سنگ آهن در منطقه ي هورليكا و هم چنين سنگ منگنز، گرانيت، گچ، نمك، پتاسيم، كائولن،فسفرو سنگ مرمر از جمله ذخائر معدني اوكراين مي باشند .

 

شاخص های اقتصادی

 

 

در حال حاضر کشور اوکراین در حال عبور از سیستم اقتصاد دولتی به سیستم اقتصاد مبتنی بر بازار و آزاد می باشد. بيشترين ميزان رشد در بخش هاي اقتصادي صنايع توليدي، تجارت هاي عمده فروشي و خرده فروشي، كشاورزي، جنگل داري و ساختمان وجود داشته است .

 

ارزش اقتصادی و ژئو پولتیک اوکراین

اقتصاد اوکراین به گونه این است که بعد از روسیه پهناور ترین کشور در قاره ی اروپاست. این کشور با ذخایر معدن های فلزی زیادی که دارد یکی از اصلی ترین تامین کننده ها برای کشور شوروی محسوب می گردد . اوکراین یکی از مهم ترین کشور های دنیا در زمینه تولیدات معادن می باشد که بیش از 40 درصد معادن دنیا را در زمان شوروی فراهم می کرد.

 

 

با توجه به این که در این کشور بیش ار 9000 هزار معدن از 80 کانی به دست می آید بیان گر وجود تنوع و حجم زیاد این کشور از تولیدات معادن می باشد. برآورد ها به این صورت می باشد که تولیدات ناخالص داخلی این کشور رشد 1.7 درصدی در سال های اخیر داشته است.بر اساس آمار های رسمی این کشور نرخ بی کار 2.7 می باشد.هرچند سازمان جهانی کار این عدد را 7.6 عنوان کرده است.

 

 

یکی از سرمایه های مهم و ارزش مند کشور اوکراین که اقتصاد اوکراین را نیز تحت تاثیر خود گذاشته است نوع بسیار مطلوب و خوب خاک حاصل خیزی می باشد که در این کشور یافت می شود که این خاک از نوع خود به بهترین خاک دنیا عنوان می شود و به آن خک سیاه نیز می گویند که در دو کشور دیگر از جمله کانادا و روسیه نیز یافت می شود.

 

که اوکراین یک چهارم این خاک را در خود جای داده است.برخلاف بسیاری از کشورهایی که از معادن خوبی برخور دار هستند از کشاورزی خوبی برخوردار نیستند ، این کشور در زمینه کشاورزی نیز در رتبه ی بالایی برخور دار است. در واقع این خاک سرمایه ی ملی این کشور محسوب می گردد به طوری که کشاورزی در این خاک بدون کود صورت می گیرد.

 

 

موقعیت جغرافیایی اوکراین

 

موقعیت جغراییاوکراین به شکلی می باشد که اقتصاد اوکراین را تحت تاثیر خود و وابسته به ان قرار داده است. از اوکراین به عنوان یک گلوگه انرژی در کشور های اروپایی عنوان می شود به این دلیل که تمامی خط های انتقال گازی از روسیه به سایر کشور های اروپایی از طریق اوکراین می باشد و هم چنین به عنوان مرکزی برای درامد های روسیه محسوب می شود.

 

موقعیت جغرافیایی اوکراین برای غرب اهمیت زیادی دارد. به گونه ای که اوکراین یکی از سرنوشت ساز ترین  و مهم ترین حلقه‌های غرب در زنجیره مهار روسیه بوده است.

 

سیاست اوکراین

 

حکومت اوکراین از نوع جمهوری می باشد که رییس جمهور در این کشور با انتخابات مستقیم مردم برای مدت پنج سال بر روی کار می آید .رییس جمهور این کشور در واقع رییس حکومت می باشد. در این کشور احزاب سیاسی بسیار فعال هستند.

 

سهم تجارت ایران با اوکراین

 

در مبادلاتی تجاری که کشور اوکراین با سایر کشور ها برقرار می کند متاسفانه سهم ایران اندک است . یکی از دلایلی که موجب می گردد دو کشور با هم به مبادلات تجاری بپردازند نزدیکی دو کشور و امکان کسب تجارت و مبادله از طریق حمل و نقل می باشد .امکان تجارت با اوکراین برای ایران از طریق هوایی ، زمینی و دریایی می باشد.

 

اما با این وجود ،حضور تولید کنندگان ایرانی در اوکراین می تواند این امید و خوش حالی را به وجود آورد که در آینده روابط تجاری این دو کشور بیشتر از قبل باشد . در سال ۲۰۱۶ سهم ایران از جمع کل تجارت خارجی اوکراین بیش از 1.93 درصد بوده است.

 

 

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد اوکراین

 

با شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد و سیاست اوکراین همانند بسیاری از کشور ها تاثیر زیادی گذاشته است به طوری که در سه ماه ی اول سال میلادی باعث شد این کشور با تراز منفی تجارت خارجی روبرو گردد هم چنین کاهش سرمایه گذاری ، افزایش بدهی های دولتی ، کسری تراز پرداختی‌ها و ضرر ماهیانه شرکت های هوا پیمایی مواجه شود.

 

از سایر اقدامات این کشور برای حفظ اقتصاد خود و هم چنین مدیریت فشار های تحمیل شده بر کشور یک سری اصول و اقداماتی را انجام داده است که شامل اصلاح نمودن بودجه تخصیص یافته سال 2020، تشکیل صندوقی تحت عنوان صندوق مبارزه با بیماری کرونا که به مبلغ ( 2 میلیارد و 374 میلیون دلار) می باشد و هم چنین ارائه ی کمک به بی کاران در کشور خود، تشکیل بودجه ای برای تهیه وسایل بهداشتی در تخصیص بودجه‌ های محلی، سایر تسهیلات مالیاتی و هم چنین درخواست کمک های بین المللی نموده است.

اوکراین همانند همه کشورها از زمان گزارش دیدن اولین ابتلا به کووید 19، اقدامات پیش گیرانه ای در ورودی ها و مرزهای خود زد اما با گذر زمان در یک فرایند پیش رونده، اقدامات شدت گرفت و به شرایط بحرانی و قرنطینه کامل در کشور رسید تا آنجا که مرزها به طور کامل بسته شد و پروازها لغو و کشور به تعطیلات سراسری به جز فروشگاه‌های عرضه کننده مواد غذایی، پمپ بنزین‌ها و برخی از بانک ها رفت.

با توجه به شرایط تعطیلی کسب و کارها و بازار ها و تلاش دولت برای جبران خسارت های ناشی از تحمیل  شیوع کرونا و اعطای بسته‌های حمایتی به صاحبان صنایع و بنگاه‌های خرد و کوچک، فشار زیادی از نظر اقتصادی به اوکراین وارد شد و اثرات آن یکی پس از دیگری خود را نشان داد.

منابع