اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در اوکراین

مقررات و تابعیت در کشور اوکراین براساس قوانین تصویب شده در سال 1991 در این کشور می باشد و افرادی که تا قبل از این سال ها در این کشور حضور داشته اند به عنوان تبعه ی این کشور محسوب می شوند.

راه ها و شرایط مختلفی برای اقامت در کشور اوکراین وجود دارد که در این بین یکی از این راه ها اقامت از طریق تولد فرزند می باشد که برای افراد زیادی که تصمیم به اقامت در این کشور را دارند بسیار پر اهمیت است.

 

اوکراین

اخذ تابعیت اوکراین از طریق تولد

شهروندان اوکراین معمولا در حداقل یکی از شرایط و دسته هایی که عنوان می کنیم قرار می گیرند:

تمامی افرادی که از زمان اعلام استقلال کشور اوکراین و جدایی آن از اتحاد جماهیر شوروی سابق در این کشور ساکن شده اند و اقامت داشته اند و در این کشور ماندگار شده اند.

مورد دیگر به این صورت می باشد که مردم یا افراد بدون تابعیت که در قلم روی خاک اوکراین از نوامبر سال 1991 به بعد اقامت نموده اند.

تمامی کسانی که از نوامبر سال 1991 برای دریافت اقامت دائمی کشور اوکراین به این کشور مهاجرت نموده اند و هم چنین کسانی که تابعیت اوکراین را در پاسپورت شوروی سابق دریافت کرده اند و هم چنین فرزندان این افراد به شرط این که قبل از ورودشان به این کشور درگیر مسایل سنی نبوده اند.

هم چنین سایر افرادی که تابعیت این کشور را با توجه به قوانین موجود به دست آورده اند. البته باید توجه کرد که قوانین اوکراین افراد با دو تابعیت را قبول نمی کند و حتما باید یک تابعیت داشته باشند. فردی که دو تابعیت دارد بیشتر از دوسال نمی تواند در این کشور اقامت داشته باشد.

برای دست یابی به تابعیت اوکراین پذیرفتن این موارد الزامی می باشد: به رسمیت شناختن قانون اساسی اوکراین، اقامت دائمی در خاک اوکراین به مدت 5 سال یا بیشتر ،مسلط به زبان اوکراینی، داشتن تمکن مالی و بهره برداری از وضعیت مالی خوب.

روش های دریافت تابعیت تولد اوکراین 

دست یابی به تابعیت اوکراین امری راحت و آسان نمی باشد و همواره افراد زیادی خواستار دست یابی به تابعیت این کشور بزرگ از راه های مختلف می باشند. تابعیت کشور اوکرایت تحت حاکمیت قانون اساسی و هم چنین قانون شهروندی این کشور می باشد.

به همین دلیل نظام تابعیت اوکراین بر اساس سیستم خون در این کشور می باشد.یعنی  در واقع شخص متولد شده در اوکراین دارای والدین اوکراینی باشد تا بتواند تابعیت این کشور را به دست آورد. در قوانین اساسی این کشور برای تولد فرزند جهت دست یابی به تابعیت این کشور روش های مختلفی عنوان شده است که به معرفی آن ها می پردازیم.

با توجه به روش های مختلف تابعیت تولد اوکراین می توانیم به این مورد اشاره کنیم که اگر والدین و یا یکی از پدر یا مادر در زمان تولد فرد، شهروند اوکراین باشند، فرد متولد شده یک شهروند اوکراینی محسوب میشود.

در مورد دیگر قانون اساسی این کشور عنوان گردیده است که اگر پدر یا مادر شخصی که متولد شده است، تابعیت قانونی نداشته باشند، اما در خاک اوکراین اقامت دارند و صاحب فرزند شوند این فرد و فرزند این افراد تابعیت کشور اوکراین را خواهد بود و به راحتی ان را به دست می اورند.

از دیگر شرایط و روش ها نیز اگر والدین، خارجی و اقامت دائم و کاملا قانونی اوکراین را داشته باشند ، فرزند متولد شده ی آن ها دارای تابعیت اوکراینی می باشد به طور کلی برای مواقعی است که کودک متولد شده تابعیت هیچ یک از والدین را کسب ننموده باشد.

از روش های دیگر نیز به این صورت که اگر فرد متولد شده در کشور اوکراین از پدر و مادری باشد که از طریق پناهندگی اقدام به اقامت در این کشور نموده اند، درصورتی که شخص متولد شده تابعیت پدر یا مادرش را کسب نکند، اوکراینی محسوب می شود.

از روش های دیگری که می توان تابعیت کشور اوکراین را به دست آورد به این صورت که اگر نوزادی که به تازگی در کشور اوکراین متولد گردیده است والدینی که یکی از آن ها تابع کشور خارجی و دیگری بدون تابعیت ولی اقامت دائمی اوکراین را به دست آورده است ، فرزند می تواند تابعیت پدر و مادر خود را دریافت نکند و تابعیت اوکراین را به دست آورد.

از موارد دیگری که به شدت در دنیای امروزه و در سال های اخیر رواج یافته است و افراد زیادی از این روش برای کسب و دست یابی اقامت استفاده می نمایند گردشگری زایمان و یا زادگری می باشد.

در این روش به این شکل می باشد که افراد با اقدام به سفر به کشور مربوطه و زایمان کردن در آن کشور و متولد شدن فرزند اقدام به کسب تابعیت و شهروندی کشور مربوطه را بر مبنای اصل خاک می نمایند.

از دلایل دیگری که افراد اقدام کننده ی این امر می توان به معرفی این موارد پرداخت : دسترسی به سیستم آموزش عمومی، بهداشت، حمایت های اجتماعی از والدین در آینده یا حتی دور زدن سیاستی مانند سیاست دو فرزندی در کشوری مانند چین است.

موارد زیادی که افراد از این روش استفاده می کنند مقصد های محبوبی شامل  آمریکا و کانادا می باشد اما در کشور های دیگر نیز این روش رواج دارد.

مدارک لازم جهت تایید تابعیت تولد اوکراین

داشتن سند تولد کوک با توجه به سن کودک ، برای افرادی که بین 14 تا 18 سال سن دارند ، ارایه ی اظهاریه هم چنین برای فرزندان بالای پنج سال ارائه ی دو عدد عکس ، ارائه ی پاسپور پدر و مادر فرزند و یا اقامت دائم و موقتی که به دست آورده اند از جمله مدارکی هستند که برای تایید تابعیت اوکراین لازم هستند.

از اسناد دیگری که باید به مراجع قانونی دولت اوکراین ارائه دهند، شامل اعلام عدم داشتن تابعیت کشور دیگری از طریق تولد هم چنین اعلام عدم داشتن ملیت هر کدام از والدین و اعلام عدم الحاق تابعیت والدینی که خارجی است.

بعد از ارائه ی این مدارک به اداره مهاجرتی اوکراین حداقل دو هفته طول می کشد تا به درخواست افراد رسیدگی شود.

مزایای اخذ تابعیت اوکراین از طریق تولد

از سایر مزایای که در دست یابی و کسب اقامت اوکراین از طریق تولد برای افراد وجود دارد شامل امکان دست یابی والدین به اقامت دائم کشور اوکراین ، دست یابی به تحصیل رایگان و مراقبت های پزشکی رایگان برای فرزند، آزادی سفر و بدون ویزا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و اعضای ناحیه شنگن،امکان افتتاح حساب در کلیه کشورهای اروپایی، امکان کار و زندگی در اوکراین ،امکان سرمایه گذاری و تولید.