اوکراین

تعطیلات و جشن های اوکراین

تعطیلات و جشن های اوکراین اوکراین کشور اوکراین با داشتن یک فرهنگ غنی و با داشتن ساختار های طبیعی صنعت و هم چنین داشتن زمین ها زراعی که در زمینه ی خود از بهترین زمین های دنیا هستند باعث شده است به یک موقعیت مهم در منطقه تبدیل شود.

 

البته این کشور به دلیل آب و هوای معتدل خود و هم چنین وجود بارش های پراکنده در سراسر مناطق این کشور سبب گردیده است طبیعت بسیار بکر و زیبایی را داشته باشد که این خود به دلیل وجود دریاهای زیادی در این کشور می باشد که اوکراین را محاصره کرده اند. این کشور در سال 1992 از اتحاد جمهوری شوروی جدا شد و استقلال خود را به رسمیت شناخت و در پی آن اقتصاد این کشور دچار نوساناتی شد اما در نهایت در پی گسترش ان اقدامات لازم را انجام نمود .

 

این کشور با داشتن بهترین دانشگاه ها که در سطح جهانی از رتبه های بسیار خوبی نیز برخوردار هستند باعث شده است سالانه افراد زیادی از سراسر جهان به این کشور مهاجرت کنند و اقامت موقت و یا دائم این کشور را به دست آورند. البته به دلیل وجود جاذبه های گردشگری بسیار زیاد در این کشور که در رتبه بندی هایی که در سال 2008 اتفاق افتاد آن را در رتبه ی هشتم قرار داد نیز باعث شده است مقصد بسیاری از مسافران و توریست ها و گردشگران باشد. اوکراین نیز همانند سایر کشور ها فرهنگ خود را حفظ نموده است و آن را در قالب رقص و بازی ها برای آیندگان کشور خود و هم چنین معرفی آن برای سایر جهانیان اقدام نموده است.

 

ریشه ی رقص های سنتی اوکراین به روستاها بر میگردد که مردان و زنان به صورت جداگانه در جشن ها و اعیاد خود می رقصیدند. اما امروزه شاهد هستیم که با ترکیب شدن زن و مرد در رقص های خود زیبایی بی نظیری به این فرهنگ قدیمی و حفظ این سنت ها نموده اند.

 

در این کشور جشن ها و اعیاد مختلفی برگذار می شود که برای سایر مردم این کشور نیز امری بسیار مهم می باشد. تعطیلات و جشن های اوکراین در کل،  تعداد بیش از 100 تعطیلات رسمی ، روزهای به یاد ماندنی و مهم این کشور و تعطیلات مهم در اوکراین وجود دارد. در میان تمام روزهای جشن و به یاد ماندنی در تاریخ فرهنگ این کشور ، 11 روز وضعیت رسمی روزهای غیر کاری را دارد.

 

اگر روز تعطیل یا غیر کار با روز تعطیل معمول مطابقت داشته باشد ، روز تعطیل به روز بعد از تعطیلات یا روز غیر کار موکول می شود. تعطیلات اوکراین در ماه ژانویه در اوکراین که روز مهمی می باشد تعطیلی رسمی وجود دارد که 1 ژانویه که در واقع شروع سال نو می باشد و یک روز غیر کاری محسوب می شود .

 

این جشن که در شب 31 دسامبر شروع می شود و تا 1 ژانویه ادامه دارد برگزار می شود. به طور سنتی ، بیشتر اوکراینی ها آن را در کنار خانواده خود جشن می گیرند. درخت اصلی سال نو اوکراین در میدان استقلال در کیف قرار دارد. 7 ژانویه نیز تعطیلی دیگری در این ماه می باشد که در واقع روز کریسمس ارتدوکس که خود نیز یک روز غیر کاری است و برای سایر عموم تعطیل است. کلیسای ارتدوکس هم چنان از تقویم جولیان استفاده می کند ، که 13 روز تفاوت با تقویم میلادی دارد و از پرکاربرد ترین های تقویم مدنی امروز می باشد. از آن زمان به بعد، 25 ژانویه به عنوان روز یادبود شهید مقدس تاتیانا عنوان شده است که البته در ابتدا به عنوان روز تولد دانشگاه ، و بعداً به عنوان تعطیلات همه دانشجویان جشن گرفته شد.

 

سنت تاتیانا باعث حمایت دانش آموزان در این کشور شد. 8 مارس – روز جهانی زن که یک روز تعطیل غیر کاری می باشد در اصل به عنوان روز همبستگی زنان در مبارزه برای رهایی به وجود امد. امروزه ، در اوکراین این جشن روز زن  هم چنان یک تعطیل عمومی مهم است. عید پاک  که پاشا نیز نام دارد یکی از روز های غیر کاری و تعطیل می باشد البته این روز جزو مهم ترین تعطیلات ارتدوکس می باشد. این جشن در اولین یک شنبه پس از ماه کامل برگزار می شود و نه زودتر از روز اعتدال بهاری در 20 مارس. یکم ماه مه نیز به عنوان روز کارگر تعطیل و یک روز غیر کاری می باشد.

 

این تعطیلات که تا اکنون شخصیت اصلی سیاسی خود را از دست داده است و برای بیشتر اوکراینی ها این روز فقط یک روز تعطیل اضافی و شروع فصل باغبانی تابستان است. 9 مه نیز که روز پیروزی بر نازیسم در جنگ جهانی دوم بوده است و یک روز غیر کاری و تعطیلی رسمی می باشد. این روز به یاد ماندنی در اوکراین جایگزین تعطیلات شوروی که روز پیروزی برای ان ها می باشد و در اتحاد جماهیر شوروی جشن گرفته می شد اما بعداً در اوکراین تا سال 2015 جشن گرفته شد.

در ماه ژوئن نیز یک روز تحت عنوان روز پنطیکاست تعطیل و یک روز غیر کاری برای این کشور می باشد. این روز یکی از اصلی ترین جشن ها و عید های مسیحیان در پنجاهمین روز بعد از عید پاک جشن گرفته می شود. 28 ژوئن نیز به عنوان روز قانون اساسی اوکراین برای مردم این کشور روز تعطیلی شده است.در واقع در 28 ژوئن سال 1996 ، را در Verkhovna اوکراین که همان پارلمان اوکراین نام گذاری شده است قانون اساسی اوکراین را تصویب کرد که خود اولین قانون اساسی یک کشور مستقل بوده است.

24 آگوست که از مهم ترین تاریخ های این کشور می باشد و روز استقلال اوکراین نام گذاری شده است یک روز تعطیل غیر کاری برای این کشور می باشد. 24 آگوست 1991 ، شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی اوکراین، سندی را در مورد اعلام استقلال اوکراین تصویب کرد و آن را به رسمیت شناخت. 14 اکتبر نیز که روز مدافع اوکراین می باشد تعطیل و روز غیر کاری است. این قانون با حکم رئیس جمهور اوکراین در 14 اکتبر 2014 تأسیس شد و جایگزین روز دفاع از میهن می شود که در 23 فوریه جشن گرفته می شود.

14 اکتبر هم چنین روز قزاق های اوکراین است و روز تاسیس شورشی اوکراین در نظر گرفته می شود. 25 دسامبر نیز به عنوان جشن کریسمس تعطیل و روز غیر کاری برای این کشور است. بنابراین ، اوکراینی ها سالی دو بار کریسمس را جشن می گیرند و دو روز تعطیلی دارند. به طور کلی موارد گفته شده تعطیلات و جشن های اوکراین بوده اند که اکنون به معرفی جشن های مهمی که در این کشور هرساله برگزار می شوند می پردازیم.

 

جشن ها ، جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی در میان تعطیلات اوکراین و سنت های تعطیلات ، موارد شناخته شده ای برای اروپاییان هستند. جشن ها ی اوکراین روز ملی اوکراین (اعلام استقلال) در روز 24 اوت سال 1991 که به عنوان روز ملی اوکراین برای عموم شناخته شده و در تقویم این کشور ثبت گردیده است.

 

از سایر سنت هایی که در این روز مرسوم است و دولت این کشور اقدام به برگذاری ان می نماید رژه ی نظامی در شهر کی اف می باشد. در تاریخ 22 ژانویه سال 1918 به عنوان روز ملی اوکراین که درواقع اعلام استقالا کشور اوکراین بود به رسمیت شناخته شد اما در سال 1980 با ضعیف شدن جمهوری شوروی کشور اوکراین و مردم این کشور یاز به استقلال در کشور خود را احساس نمودند.

 

بنابر این روز ملی اوکراین برای اولین بار در تاریخ 16 جولای سال 1991 برای تصویب و به رسمیت شناخته شدن به مجلس اوکراین رسید و در نهایت در روز 24 اوت سال 1991 اعلامیه ی استقلال کشور اوکراین برای عموم صادر شد و به همین دلیل روز 24 اوت در اوکراین روز ملی اوکراین نام گذاری و هم چنین ثبت شد. کریسمس از تعطیلات و جشن های اوکراین که برای این کشور بسیار مهم می باشد جشن کریسمس و یا سال جدید میلادی می باشد که در تقویم این کشور بیان شده است و برای مردم این کشور بسیار مهم می باشد.

 

در بیشتر قسمت های اوکراین جشن سال نو و کریسمس را از شب 31 دسامبر تا اول ژانویه جشن می گیرد. اما برای مسیحیان اوکراین جشن کریسمس را طبق آیین ارتدوکس و تقویم آن ها در هفت ژانویه جشن می گیرند و این جشن به مدت سه روز ادامه دارد. در واقع کریسمس دو بار در اوکراین جشن گرفته می شود. این امر بع این دلیل است که دین غالب در اوکراین مسیحیت ارتدوکس شرقی است که از تقویم جولیان پیروی می کند. تقویم جولیان کریسمس را در 7 ژانویه جشن می گیرد.

 

از سنت های موسوم در این جشن ها و اعیاد می توان به درختان کریسمسی که تزیین شده اند اشاره کرد و هم چنین از سایر رسوم در این جشن ها همراهی آن ها با انواع مختلف سالاد ها می باشد. از دیگر رسومی که مردم اوکراین در روز های عید کریسمس انجام می دهند به این شکل در این روز بر سر مزار های عزیزان از دست رفته ی خود می روند و این جشن و عید را با آن ها به اشتراک می گذارند.

 

از دیگر رسم های موجود در این کشور رسم هدیه دادن بابانوئل به افراد خصوصا به بچه ها می باشد که در این کشور نیز این هدایا توسط  سنت نیکلا یا بابا بزرگ فروست به افراد و بچه ها داده می شود. از غذاهایی که در این روز مردم سرو می کنند شامل کوتیا می باشد که این غذا از گندم یا برنج و با گردو و کشمش تهیه می شود. جشن روز زن در 8 مارس ، اوکراین روز جهانی زن را برای زنان سرزمین خود جشن می گیرد.

 

این جشن که شکل امروزی خود را به  “تعطیلات زیبایی و بهار”  تغییر داده است در طول برگذاری آن ، برای زنان و دختران کشور خود در هر سنی که باشند آرزوی موفقیت و قدرت را نمی کنند، بلکه زیبایی و زنانگی را برای آن ها خواستار هستند. جشن بالش (جنگ بالش) در تاریخ 24 آوریل 2016 میلادی در شهر کی اف چندین جوان اوکراینی با بالش به درگیری و شوخی هایی پرداختند بعد از آن زمان هر ساله جوانان اوکراینی در این روز به جنگ هم رفتند در واقع جنگ بالش نوعی بازی و درگیری فیزیکی بین دو و یا چند نفر می باشد که با بالش اقدام به انجام درگیری می نمایند.

 

جشن آب جشن آب جشنی است که در دوشنبه ی بعد از عید پاک در بعضی از شهر های اوکراین برگذار می شود. این جشن به این شکل برگذار می شود که در دختران و پسران در نقاطی از شهر و مناطق خود پنهان می شوند و با عبور و گذشتن افراد به آن ها آب می ریزند و آن ها را خیس می نمایند. جشنواره های موسیقی در اوکراین اوکراین جشنواره های موسیقی متنوع و مختلفی را در ماه های فصل تابستان برای بازدید کنندگان عاشق موسیقی ، برگزار می کند.

 

مسافران بین المللی هر ساله برای دیدن اجرای زنده هنرمندان  به این کشور می آیند. نوع مسیقی های مختلفی که در این جشنواره ها برگذار می شود شامل ژانرهای مختلف از جاز گرفته تا الکترونیک می باشند. جشنواره هنرهای کیف GOGOLFEST در شهر کیف یک گرد همایی و تجمع بی نظیرو هم چنین بسیار زیبا از اشکال مختلف هنری است که شامل نمایش ها ، قرائت ها ، نمایش ها و نصب های هنری در سراسر شهر هستند که اغلب در مکان هایی که برای هنرهای سنتی در نظر گرفته نشده است ، ظاهر می شوند.

 

عید پاک اولین یک شنبه ی اعتدال بهاری را که معمولا بین تاریخ های  22 ماه مارس یا 25 آوریل می باشد بر گذار می شود. ریشه ی این جشن به آیین مسیحیان باز می گردد که معتقدند در این روز پاک عیسی مسیح که به صلیب آویخته شده بود زنده شد. البته نام دیگری را نیز مسیحیان به این روز داده اند به عنوان روز رستاخیز مسیح. از سایر رسومی که افراد در این روز و عید اقدام به انجام دادن آن می نمایند رنگ کردن تخم مرغ می باشد.

 

جشن ایوان کوپالا این نوع جشن باستانی که به چهارشنبه سوری ایرانیان بسیار شباهت دارد از اقوام اسلاونژاد می باشد که در واقع این جشن متعلق به دورانی است که مردم خدایان زایدی را پرستش میکردند یعنی اعتقاد به چند خدایی داشتند و هم چنین به جادو و جادوگری نیز اعتقاد داشتند. زمان برگذاری این جشن در بلند ترین روز تابستانی سال که انقلاب تابستانی نیز نامیده می شود و در مورد طهارت انسان و دوری آن از هر گونه فساد و پلیدی و گناه با استفاده از دو عنصر آب و آتش می باشد که هر ساله در تاریخ 6 ژانویه برگزار می شود.

روز کیف این روز که در واقع بزرگترین تعطیلات پایتخت این کشور است و یکی از مهم ترین رویداد ها و اتفاقات سال در پایتخت است می باشد. نام “روز کیف” گمراه کننده است زیرا جشن ها در آخر هفته آخر ماه مه برگزار می شوند. بسیاری از مناطق شهر مانند میدان استقلال و خیابان Khreschatyk روشن و چراغانی می شوند و بازیگران و نوازندگان در خیابان ها به اجرای برنامه می پردازند.