اوکراین

خوابگاه های اوکراین

خوابگاه های اوکراین اوکراین با توجه به جذب بسیار زیادی که در سال اخیر از سوی دانشجویان و افراد خارجی برای تحصیل در کشور اوکراین صورت گرفته است یکی از مواردی که مورد اهمیت همه ی آن ها می باشد خوابگاه های اوکراین هستند که بررسی شرایط این مکان ها از نظر کیفیت و هزینه های ان ها مهم و دارای اهمیت هستند. اوکراین با داشتن دانشگاه های زیادی که در رتبه بندی های جهانی در رتبه های بالایی قرار گرفته اند سبب جذب دانشجویان زیادی از سراسر جهان گردیده است. و همچنین وجود هزینه های نسبتا ارزان این کشور در مقایسه با کشور های اروپایی دیگر مورد دیگری است که دانشجویان برای اقامت تحصیلی خود اقدام به مهاجرت در این کشور می نمایند. به طور کلی خوابگاه های موجود در کشور اوکراین به دو دسته تقسیم بندی می شوند : خوابگاه دانشجویی دولتی و خوابگاه های دانشجویی خصوصی یا همان هاستل.

خوابگاه های دانشجویی دولتی

به طور کلی خوابگاه های دولتی کشور اوکراین از شرایطی در سطح متوسط برخور دار هستند و شرایط خیلی خوبی را به دلیل قدیمی و کهن سال بودن ساختمان ها و نداشتن تهویه ی هوای مناسب در اتاق های خوابگاه ها و استفاده ی اشتراکی و عمومی از حمام ها و سرویس بهداشتی و آشپزخانه ها برای افراد ارائه نمی دهند. استفاده از خوابگاه برای افراد و شهروندان اوکراینی یا کلا رایگان است و ان ها نیازی به دادن اجاره ندارند و یا هزینه های خیلی کمی را برای آن ها در بر دارد. اما برای افراد خارجی و مهاجران که در این خوابگاه ها حضور دارند کاملا پولی و هزینه های آن بین 50 دلار تا 100 دلار در ماه متغیر می باشد ک خود بستگی به شرایط و میزان کیفیت خوابگاه دارد.

هاستل چیست ؟

به طور کلی هاستل همانند خوابگاه می باشد که با ان تفاوت هایی دارد. در هاستل ها همانند خوابگاه ها برای افراد یک تخت وجود دارد و یک اتاق اختیاری برای فرد وجود ندارد. هاستل ها نسبت به خوابگاه های دانشجویی از شرایط بهتر و مطلوب تری برخور دار هستند و از مزیت های مهم این هاستل ها می توان به تعداد کمتر افرادی که در آن ها زندگی می کنند اشاره کرد.

بیشترین افرادی که در هاستل ها زندگی می کنند اقشار کم درآمد و کارگران هستند و اجاره ی این هاستل ها یا خوابگاه های خصوصی هم به صورت روزانه و هم به صورت ماهانه برای افراد امکان پذیر است. و هزینه ی هاستل ها برای اجاره ی آن به طور روزانه از روز 50 گریونا تا 200 گریونا متغیر است که خود بستگی به شرایط و میزان کیفیت ارائه ی خدمات ان خوابگاه و هم چنین جایگاه و مکان خوابگاه مورد نظر دارد. در اجاره ی ماهیانه ی هاستل ها هم هزینه ی آن بین 100 تا 200 دلار متغیر است و از موارد دیگر در مورد هاستل ها به این صورت است که در این نوع خوابگاه ها ، افراد برای هزینه های آب و برق و شارژ ماهیانه مبلغی را پرداخت نمی کنند.

در بعضی از هاستل ها امکانات و شرایط به گونه ای برای افراد وجود دارد که از نظر مقایسه ای با هتل ها ، هاستل ها بهتر هستند اما برای همه ی آن ها این امکان وجود ندارد. از موارد مهمی که هنگام اجاره ی هاستل ها وجود دارد موقعیت مکانی آن ها می باشد که وجود ان در مرکز شهر ان را در موقعیت بهتری قرار می دهد. از قوانینی که در هاستل ها وجود دارد می توان به ذکر این مورد پرداخت که قوانین مشترکی در همه ی آن ها وجود دارد مثل استفاده از ظرف و بعد از ان باید توسط استفاده شونده شسته شود.

قانون دیگری که در این هاستل ها وجود دارد ذکر اسم افراد روی مواد خوراکی آن ها می باشد چه این خوراکی ها در داخل یخچال باشد و چه در بیرون از یخچال که در صورت نبودن اسم ، سایر افراد اجازه ی استفاده از خوراکی ها را دارند. شرایط عمومی خوابگاه های اوکراین به طور کلی در کشور اوکراین خوابگاه های دانشجویی که برای دانشجویان  اختصاص یافته است اقدام به جدا کردن واحد دختران از پسران بوده است. علاوه بر وجود نگهبان تمامی خوابگاه ها مجهز به دوربین های مدار بسته هستند و این امر باعث شده است که مبحث امنیت در خوابگاه ها دو برابر شود.

اقامت در کشور اوکراین از روش های متفاوتی امکان پذیر است و افراد می توانند از طریق خوابگاه های دانشجویی که دانشگاه ها برای افراد در نظر گرفته است اسکان یابند و یا برای افرادی که از شرایط مالی بهتری برخوردار هستند می توانند اقدام به اجاره خانه و آپارتمان های دانشجویی نمایند. بیشتر خوابگاه های موجود در کشور اوکراین از سطح متوسطی برخور دارند اما همه ی این خوابگاه ها تمامی امکانات لازم را برای دانشجویان خود فراهم کرده اند و ارائه می دهند.

هزینه ی خوابگاه ها در شهر های مختلف اوکراین متفاوت است مسلما در شهر کییف که پایتخت این کشور می باشد هزینه ها نسبت به شهر های دیگر این کشور بیشتر و بالاتر می باشد.به طور کلی هزینه اقامت و اسکان در شهر کیف بین 80$ تا 120$ (دلار) و هزینه های اقامت در شهرهای دیگر بین 50$ تا 100$ (دلار) است. در خوابگاه های دانشجویی اوکراین دانشجویان از سرویس بهداشتی و آشپزخانه که عمومی است مشترک استفاده می کنند. بنابراین با توجه به موارد گفته شده هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی در کشور اوکراین برای یک سال تحصیلی  حدودا 900$ (دلار) است.

هزینه زندگی خارج از خوابگاه های اوکراین دانشجویانی که اقدام به سکونت در مکان هایی خارج از خوابگاه های اوکراین نموده اند هزینه های بیشتری را متحمل می شوند از جمله  هزینه های اقلام مصرفی، حمل و نقل، پوشاک، تفریحات و بسیاری از هزینه های دیگر می باشد. به طور معمول هزینه های زندگی در خوابگاه های دانشجویی برای افراد حدود 200 تا 300 دلار می باشد اما در صورت زندگی در خارج از خوابگاه این هزینه ها بسیار بیشتر و بالاتر می رود و زندگی را برای ان ها سخت و طاقت فرسا می کند .

با توجه به وجود وسایل حمل و نقل عمومی در اوکراین ، دانشجویان می توانند از آن ها استفاده نمایند تا هزینه رفت و امد ان ها در طول ماه زیاد نشود و به راحتی درون شهر رفت و آمد کنند. دانشجویان با داشتن کارت دانشجویی از تخفیفاتی که برای آن ها در سطح شهر در نظر گرفته شده است به راحتی می توانند استفاده نمایند.

با توجه به قوانینی که در کشور اوکراین برای دانشجویان در نظر گرفته شده است امکان کارکردن چه به صورت پاره وقت و چه تمام وقت به همراه تحصیل خود را دانشجویان دارا می باشند که به وسیله ی آن می توان هزینه های زندگی را کاهش داد. بیشترین شغلی که دانشجویان در کشور اوکراین اقدام به انجام ان می نمایند شغل فروشندگی در مغازه های مختلف و فروش گاه های بزرگ می باشد.