دانشگاه

دانشگاه های برتر اوکراین 

دانشگاه های برتر اوکراین که تحصیلات دانشگاهی مقطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا دراین دانشگاه ها از طریق شش موسسه انجام می گیرند که هر کدام از آن ها اعتبار مختص به خود را دارد. آموزش در دانشگاه های اوکراین به زبان های روسی ، انگلیسی ، اوکراینی و فرانسوی می باشد که البته زبان فرانسوی برای رشته های پزشکی نیز می باشد. دانشجویان که دوره های تحصیلی خود را به زبان های انگلیسی یا فرانسوی طی می کنند دیگر نیازی به گذراندن زبان ها روسی یا اوکراینی ندارند اما در موسساتی جدا خود می توانند اقدام به یادگیری آن ها کنند اما دانشجویانی ک به زبان های روسی و اوکراینی تحصیل می کنند در کنار آن در دانشگاه های دوره های زبان انگلیسی را باید بگذرانند. البته که بهترین دانشگاه های جهان در این کشور وجود دارند.

از سایر مزایا و خوبی های دانشگاه های اوکراین می توان این مورد را عنوان کرد که سختی زیادی برای دانشجویان در نظر نمی گیرند و بسیاری از افراد از سراسر جهان در این دانشگاه ها برای آموزش حضور پیدا می کنند و اقدام به تکمیل تحصیلات خود می نمایند. دانشگاه ملی کارازین خارکف (Karazin Kharkiv National University ) این دانشگاه یکی از مهم ترین دانشگاه های اوکراین می باشد که قدمتی طولانی در این کشور دارد و دومین دانشگاه ساخته شده در اوکراین می باشد که در سال های اخیر پیشرفت بی نظیر و چشم گیری داشته است . این دانشگاه در شهر خارکف اوکراین قرار دارد که جامعه ی دانشگاهی آن به زبان روسی هستند .

این دانشگاه در رتبه بندی EECA که در این اواخر انجام گرفته است توانسته است برای دانشجویان بین المللی خود رتبه ی سوم را به دست آورد. 2 دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کیف (Taras Schevchenko National University of Kyiv) یکی دیگر از دانشگاه های مهم کشور اوکراین دانشگاه تاراس شفچنکو که در پایتخت این کشور ، کیف می باشد که این دانشگاه در سال 1834 تاسیس شد و در آن دوره عضو سه دانشگاه برتر و هم چنین تحت شوروی سابق بوده است که بعد از سال ها نام این دانشگاه دست خوش تغییراتی شده است. این دانشگاه از مراکز مهم اوکراین به شمار می رود که در  سطح جهانی از ارزش بالایی برخوردار است و در رتبه بندی های جهانی رتبه های بین 431 تا 440 ودر رتبه بندی های دانشگاه های اروپایی ، جایگاه 66 را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه ملی و فنی اوکراین یا موسسه پلی تکنیک کیف یکی دیگر از دانشگاه های بسیار خوب و دارای رتبه ی اوکراین ، دانشگاه ملی و فنی اوکراین می باشد که این دانشگاه در پیشرفت و سوق دادن کشور به سمت پژوهش های علمی تاثیر چشم گیر و بی نظیری داشته است . در رتبه بندی هایی که در جهان صورت گرفته است ،این دانشگاه رتبه های بین 500 تا 550 را به خود اختصاص داده است ،و همچنین در رتبه بندی های EECA توانسته است رتبه 49 را به دست آورد. این دانشگاه یکی از بزرگترین و وسیع ترین دانشگاه های کشور اوکراین است که خود دو شعبه در شهر های کیف و سیلاوتچی دارد.مدرک این دانشگاه مورد اعتبار اروپا می باشد به همین دلیل سالانه دانشجویان خارجی زیادی برای تحصیل به این دانگاه مهاجرت می کنند.

 دانشگاه پزشکی ملی Bogomolets بدون تردید یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا ، که از دانشگاه های برتر اوکراین می باشد ، دانشگاه پزشکی بوگامولتس می باشد. این دانشگاه در رتبه بندی های کشور اوکراین جایگاه 19 را دارد. دانشجویان خارجی زیادی ، برای تحصیل در این دانشگاه در تلاش برای پذیرش در این دانشگاه هستند. به طوری که بیش از 70 کشور دنیا در این دانشگاه ، دانشجو قرار دارد. این دانشگاه نیز در رتبه بندی های جهانی توانسته است رتبه های عالی ای را به دست بیاورد به طوری که در نظرسنجی هایی که در بین دانشجویان فارغ التحصیل در اوکراین صورت گرفته ، بدون تردید دانشگاه پزشکی بوگامولتس را انتخاب کرده اند.

دانشگاه ملی معدن (National Mining University) یکی دیگر از دانشگاه های برتر اوکراین دانشگاه ملی معدن این کشور می باشد که در سال های اخیر در رتبه بندی های این کشور جایگاه شش ام را کسب نموده است .این دانشگاه ، با قدمت ترین دانشگاه اوکراین می باشد. این دانشگاه ابتدا با هدف توسعه علم صنعت تاسیس شده بود که در سال های اخیر  اقدام به  پژوهش و یادگیری دروس دیگری غیر از صنعت کرده و ارائه می دهد. این دانشگاه در شهر دنیپرو  که یکی از شهر های پر جمعیت اوکراین می باشد ، واقع شده است و از اهمیت بالایی برخوردار است قرار دارد که سالانه دانشجویان خارجی زیادی را از سراسر دنیا پذیرش می کند.

دانشگاه ایالتی سومی این دانشگاه در منطقه ای که قدمت تاریخی و با ارزشی دارد در شهر سومی واقع شده است . در رتبه بندی هایی که در اوکراین صورت گرفته است این دانشگاه در موسسات علمی رتبه سوم را دارد . در سال 1966 این دانشگاه عضوی از دانشگاه پلی تکنیک شد اما با گذشت چندین سال در سال 1993 توانست ارزش بالای خود را به دست آورد و در نهایت جایگاه دانشگاه دولتی را کسب نماید. در این دانشگاه برای حضور دانشجویان خارجی علاوه بر شرایط ثابتی که برای همه ی دانشجویان دانشگاه ها مطرح است باید مقالات علمی و طرح های توجیهی خود را به زبان انگلیسی و اوکراینی در آورد. 

دانشگاه ملی Donetsk از بهترین دانشگاه های اوکراین یکی دیگر از دانشگاه های مهم اوکراین دانشگاه پزشکی دونتسک می باشد که در شهر دونتسک قرار دارد. و از دانشگاه های بسیار بزرگ اوکراین می باشد. این دانشگاه یکی از دانشگاه های ثبت شده در بین لیست دانشگاه های جهان قرار دارد که همین امر خود بیان گر اهمیت این دانشگاه می باشد . در رتبه بندی های جهانی ، جایگاه به دست آورده این دانشگاه رته هایی بین 800 تا 1000 می باشد و در رتبه بندی های EECA رتبه ی 128 را کسب نموده است . دانشگاه ملی زاپروژیا (ZNU) و پلی تکنیک Lviv این دانشگاه که یک موسسه غیر انتفاعی است در شهر زاپروژیا اوکراین واقع شده است و در تمامی مقاطع تحصیلی ، دروس خود را ارائه می دهد.این دانشگاه با قدمتی نزدیک به دویست سال ، ویژگی مهمی که دارد در ابتدای پذیرش دانشجو ، سیاست خود را به صورت انتخاب دانشجو در قبول آزمون در نظر گرفته است. در دوره های جنگ های جهانی دوم که در اوکراین اتفاق افتاده اند ، پلی تکنیک دانشگاهی بود که جزو دانشگاه های مهم اوکراین بود . این دانشگاه در مناطق اروپای شرقی یکی از مراکز مهم به شمار می رفت.