دانشگاه

دانشگاه های مهندسی اوکراین

کشور اوکراین با توجه به موقعیت مهم خود در زمینه های تحصیلی در سال های اخیر توجه و تلاش خود را در جذب دانشجویان زیادی از سراسر جهان نموده است همین امر باعث شده است که دانشگاه های موجود در این کشور از جنبه های آموزشی بسیار خوبی تا حد زیادی هم رده با دانشگاه های برتر اروپایی قرار بگیرند.

تلاش اوکراین در جذب مهاجران در زمینه های تحصیلی بسیار موثر و کار آمد بوده است به طوری که افراد زیادی از همه ی مناطق و کشور ها برای کسب تحصیل در این دانشگاه ها که بعضی از آن ها دارای رتبه های جهانی نیز هستند موثر بوده است.

البته عوامل دیگری هم چون هزینه های پایین و نسبتا ارزان زندگی در این کشور و هزینه های کم تحصیل در این دانشگاه خود نیز سبب شده است که دانشجویان زیادی برای تحصیلات آکادمی خود به سوی این کشور مهاجرت نمایند.

به طور کلی مزایای تحصیلات در دانشگاه های اوکراین را می توان هزینه های نسبتا ارزان تحصیل و زندگی در این کشور ، شرایط پذیرش آسان ، سطح بالای دانشگاه های آن که در بین دانشگاه های برتر جهان نیز قرار گرفته اند و از مهم ترین آن ها امکان انتقال به دانشگاه های اروپایی می باشد.

در این کشور پذیرش دانشجویان خارجی برای تمامی مقاطع و دوره های تحصیلی وجود دارد و زبان آموزش در این دانشگاه ها با توجه به افراد هم انگلیسی و هم روسی و هم اوکراینی ارائه می شود که در بعضی از دوره های خاص هم چون پزشکی و دندان پزشکی فرانسوی نیز ارائه می گردد.

تحصیل در اوکراین

برای شروع تحصیل در دانشگاه های اوکراین برای دانشجویان خارجی در ابتدا با دوره ی پادفک شروع می شود که در این دوره افراد به آموزش دوره های زبان روسی و تاریخ کشور اوکراین و برای گروه های مهندسی دروس دیگری هم چون فیزیک ،ریاضی و مکانیک ارائه می گردد.

از سایر مزایای تحصیل در کشور اوکراین می توان عنوان کرد که افراد در این دانشگاه ها بدون داشتن دوره ی پیش دانشگاهی و برای تحصیل در رشته های مهندسی با داشتن مدرک دیپلم می توانند در این دانشگاه ها پذیرش شوند و اقدام به تحصیل نمایند.

از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه های کشور اوکراین بهره مندی از تمامی بیمه های رایگان پزشکی و هم چنین هزینه ی پایین تحصیل در دانشگاه های برتر جهانی موجود در این کشور ، دریافت خوابگاهی که کیفیت مناسبی را دارند ، وجود شرایط کار نیمه وقت در کنار تحصیل خود و از مهم ترین مزایای نیز می توان به دریافت اقامت دائم اوکراین بعد از اتمام دوره های تحصیل و ساکن شدن در این کشور می باشد.

دانشگاه های مهندسی اوکراین

دانشگاه های کشور اوکراین که دربین دانشگاه های اروپایی و حتی امریکایی از اعتبار زیاد و قابل توجه ای برخوردارند و افراد زیادی برا تحصیل به این دانشگاه های مهاجرت می نمایند. در این جا به معرفی تعدادی از دانشگاه های فنی مهندسی کشور اوکراین می پردازیم.

دانشگاه K.P.A  (کا پ ای )

از دانشگاه های مهم کشور اوکراین در رشته های فنی مهندسی که در سال 1880 پایه گذاری و تاسیس شده است و دانشمندان و دانشجویان بسیار زیادی را از سراسر جهان به خصوص اوکراین و روسیه تربیت نموده است. قدمت این دانشگاه که بیشتر از 100 سال می باشد در حوزه ی خود از مهم ترین ها و بهترین دانشگاه های این کشور است.

این دانشگاه که که درابتدای سال آموزشی خود در آن چهار دانشکده شیمی ، کشاورزی، مکانیک و معماری وجود داشت و به اولین فارغ التحصیلان دوره های آموزشی دانشگاه خود در سال 1903 مدرک با اعتباری را صادر کرد.

اکنون دارای بیشتر از 21 دانشکده می باشد که 9 انستیتو علمی و تحقیقاتی ، ۱۲ دانشکده انستیتو تحقیقاتی و ۱۳ مرکز علمی مختلف و متنوع و انواع علوم فنی ، مهندسی و علوم انسانی را ارائه می دهد که در این دانشگاه تحصیل و آموزش به ۳ زبان روسی و انگلیسی و اوکراینی ارائه می گردد.

کادر علمی این دانشگاه اکنون دارای 58 فرد اکادمیست ،2000 پروفسور و دستیار پروفسور و همکاران دیگر آن می باشد که البته ذکر این کته نیز ضروری است که اولین رئیس آزمون های این دانشگاه شیمیدان بسیار مشهور و معروف آقای مندلیف بوده است.

بیش از 1500 دانشجوی خارجی از 50 کشور دنیا در این دانشگاه تحصیل می نمایند به طور کل تعداد کل دانشجویان موجود در این دانشگاه 41700 نفر می باشد که این تعداد زیاد بیان کننده ی حجم بزرگ و قابل پذیرش این دانشگاه و هم چنین برخورداری از سطح کیفیت اموزشی می باشد.

از ویژگی های مهم این دانشگاه وجود کلینیک درمانی ،مجموعه ورزشی، و مراکز مختلف هنری-فرهنگی می باشد که در داخل محوطه ی دانشگاه واقع شده اند. هم چنین ویژگی مهم دیگر این دانشگاه به این شکل که این دانشکاه در کشور اوکراین تنها دانشگاهی است که پارک علمی است و عنوان انستیتوی تحقیقاتی را از سمت مجلس این کشور دریافت کرده است.

از ویژگی های مهم دیگر این دانشگاه که برای این دانشگاه و هم چنین برای اوکراین بسیار با افتخار و هم چنین بسیار مهم است این است که این دانشگاه در شورای دانشگاه های اروپایی به عنوان اولین دانشگاه کشور اوکراین در سال 2003 عضو می باشد.

دیگر ویژگی های این دانشگاه برتر را اگر بخواهیم بیان نماییم ذکر این مورد که این دانشگاه از جنبه های بین الملل و روابط بین الملل در سطح بالایی قرار دارد به گونه ای که با 101 دانشگاه فنی مهندسی از 38 کشور مختلف و متفاوت در سطح جهان و علاوه بر آن با سازمان ها و شرکت های معتبر بین المللی بسیار زیادی همکاری های فراوانی دارد. بعضی از این سازمان ها شامل:EC, CU, UNDP, UNESCO, UNIDO, WIPO, NATO, EDNES, ICSU, CODATA, MOTOROLA, SIEMENS, FESTO, SAMSUNG, INTEL.

دانشگاه فنی و مهندسی کی اف (کاپیی)

از دیگر  دانشگاه های مهندسی اوکراین دانشگاه فنی مهندسی کاپیی را می توان عنوان کرد که در شهر کی اف اوکراین واقع شده است. قدمت این دانشگاه که بیشتر از صد سال می باشد و به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور اوکراین می باشد که در سال 1898 تاسیس شده است.

این دانشگاه که از سطح علمی و آموزشی بالایی در اوکراین برخوردار است به طوری که در رتبه بندی های جهانی نیز رتبه 749 را به دست اورده است و بیان کننده ی سطح بالای آموزش در این دانشگاه می باشد. به توجه به این برتری این دانشگاه ، جزو اولین دانشگاه هایی است که توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ایران مورد تایید قرار گرفته است.

این دانشگاه اکنون دارای 24 دانشکده می باشد که دانشمندان زیادی را از سراسر جهان تربیت و اموزش داده است که به معرفی تعدادی از آن ها می توان پرداخت شامل: مندلیف، ‌لیورسکی، تیموشنکو، بوریس پاتون ، کارلف، اوگنی.

از ویژگی های مهم این دانشگاه نوع همکاری ان با بیشتر از 44 دانشگاه معتبر جهانی می باشد که در این همکاری به این صورت است که امکان انتقال دانشجو وجود دارد. از دیگر ویزگی های این دانشگاه وجود کتابخانه ها و اینترنت و هم چنین امکانات ورزشی و رفاهی برای دانشجویان می باشد.

تدریس و اموزش های دانشجویان در این دانشگاه به زبان روسی می باشد مکه علاوه برآن نیز برای رشته های مهندسی کامپیوتر ، مکانیک و هلی کوپتر سازی در کنار زبان روسی به شرط داشتن نمرات بالا و حد کافی و مورد نیاز این دانشگاه ، تدریس به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر می باشد.

این دانشگاه هم چنین دارای خوابگاه هایی برای دانشجویان خود می باشد که در آن شرایط مناسبی وجود دارد و از دانشگاه نیز کمتر از یک کلیموتر فاصله دارد البته با توجه به قدیمی بودن دانشگاه کاملا مشخص است که خوابگاه های این دانشگاه نیز قدیمی هستند.

دانشگاه ملی هوایی

دانشگاه ملی هوایی اوکراین که دارای قدمت زیادی می باشد و در سال 1930 اقدام به شروع فعالیت خود نموده و تقریبا 70 سال است که این دانشگاه به آموزش و تربیت نیرو هایی برای دولت های خارجی پرداخته است.

از ویژگی های مهم این دانشگاه وجود دانشکده های معتبری که اقدام به آموزش های پر توان و هم چنین قدرت مند در زمینه های مختلفی که شامل مکانیک ،الکترونیک ، الکتروتکنیک ، اطلاعات و فن محاسبه، حفاظت اطلاعات، و هم چنین دروس دیگری می باشد به گونه ای است که افراد بعد از زاتمام تحصیلات خود به راحتی توان و انرژی طراحی، ساخت، نگهداری و خدمات رسانی به هواپیما های مختلف و متفاوت را خواهند داشت.

تعداد دانشجویانی که اکنون در این دانشگاه اقدام به تحصیل می نمایند بیشتر از 30000 هزار نفر می باشد که از 40 کشور جهان شامل می شوند. از ویژگی های دیگری که برای بسیاری از دانشجویان دارای اهمیت می باشد این است که تحصیل و آموزش در این دانشگاه به چهار زبان روسی ،اوکراینی ، انگلیسی و هم چنینی اسپانیولی ارائه می گردد.

ساختار فعلی دانشگاه نیز  از ۱۴ انستیتو ، ۱۹ دانشکده و ۴ هنرستان فنی و کالج تشکیل گردیده است. از سایر امکانات و ویژگی های دیگر این دانشگاه ، وجود سالن ورزشی و هم چنین امکانات ورزشی برای دانشجویان ،استادیوم فوتبال، مرکز فرهنگی، کارگاه های آموزشی و هم چنین بسیاری از امکانت دیگر می باشد.

دانشگاه ملی ساختمان و معماری کی اف

از دیگر دانشگاه های مهندسی اوکراین که در این کشور از جایگاه بالایی نیز برخوردار است و برای اوکراین بسیار مهم است دانشگاه ملی معماری کی اف می باشد که در تاریخچه ی این دانشگاه نام های متفاوتی را به خود دیده است.

به این صورت که در ابتدا در سال 1930 انجمن علمی ادبی این ساختمان الهام گرفته از دانشگاه هنر کی اف و انجمن علمی ادی این دانشگاه تاسیس گردید و اقدام به فعالیت نمود و در آن دوره به نام انستیتو ساختمان کی یف شروع به فعالیت در این کشور نمود.

9 سال بعد یعنی در سال 1939 نام این ساختمان به انستیتو مهندسی – ساختمان کی یف تغییر پیدا کرد و در چهار سال بعد به دانشگاه فنی دولتی ساختمان و معماری اوکراین تغییر پیدا کرد در نهایت در سال 1999 به دستور رییس جمهور وقت کشور نام این دانشگاه به افزوردن کلمه ی ملی به ان تثبیت گردید.

بیشتر از 630 دانشمند نعروف و مشهور جهانی در ذاین دانشگاه تحصیلات آکادمی خود را گذرانده و اموزش های لازم را دیدند. در این دانشگاه افراد زیادی از سراسر جهان که بیشتر از 40 کشور می باشند در آن تحصیلات و دوره های آموزشی خود را گذرانده اند. تحصیل و آموزش دوره های تحصیلی در این دانشگاه به دو زبان روسی و اوکراینی می باشد.

دوره های تحصیلی این دانشکگاه برای رشته های معماری 4/5 سال می باشد و برای دیگر رشته ها در د.ره ی کارشناسی 4 سال است. از ویژگی های مهم این دانشگاه وجود خوابگاه برای دانشجویان خود می باشد که امکان اقامکت آن ها را مهیا می نماید.

از دیگر امکانات و خدماتی که در این دانشگاه برای دانشجویان ارائه می گردد خدمات درمانی و پزشکی وجود کتابخانه ها که از ویزگی مهم کتابخانه ها نیز امکان وجود کتاب هایی که به زبان های آلمانی و انگلیسی نیز ترجمه شده اند.

دانشگاه ملی تاراس شفچنکو

این دانشگاه که سومین دانشگاه با قدمت کشور اوکراین می باشد در سال 2009 در رتبه بندی هایی که در جهان قرار گرفت ان را در جزو برترین و بهترین دانشگاه در زمینه کارهای تحقیقاتی قرار داد و در سطح جهانی از بین 8000 دانشگاه ، این دانشگاه دارای رتبه ی کسب شده ی 1346 در بین 100 دانشگاه اروپایی نیز رتبه ی 63 را به دست آورده است. البته این دانشگاه از بین 228 دانشگاه موجود در کشور اوکراین نیز رتبه ی اول را به خود اختصاص داده است.

الیبته رتبه بندی هایی که صورت می گیرد و در آن دانشگاه ها را در جایگاه های خود قرار می دهد به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین ان میزان تحقیقات خروجی دانشگاه ها می باشد و بر اساس ان دانشگاه ها را می سنجند و رتبه بندی می کنند.

این دانشگاه نیز هم چون دیگر دانشگاه های اوکراین با بیشتر از 40 دانشگاه معتبر جهانی قرارداد همکاری دارد به طوری که  امکان شرایط انتقال دانشجو را فراهم نموده است که البته این امر خود در تقویت این دانشگاه به وسیله ی همکاری های ان با دانشگاه های برتر جهانی سبب شده است.

تعدادی از دانشگاه های جهانی که با این دانشگاه همکاری های فراوان خود را دارند شامل :

دانشگاه فلورانس در کشور ایتالیا ، دانشگاه لژ در کشور بلژیک ،دانشگاه مونیتابا در کشور کانادا، دانشگاه مونیخ در آلمان ،دانشگاه لید در انگلستان و دانشگاه روتگرد در آمریکا.

این دانشگاه که در سال 1834 تاسیس گردید دارای دانشکده های متنوعی می باشد که تعداد آن ها 13 مورد می باشد و در زمینه های مختلف آموزشی اقدام به ارائه ی خدمات می نمایند. از ویژگی های مهم تحصیل در این دانشگاه دارای هزینه های تحصیلی پایین تر از دانشگاه های دیگر اروپایی که در سطح جهان نیز بسیار معتبر می باشد و افرادی که در این دانشگاه ها تحصیل می نمایند بعد از آن برای ادامه ی تحصیلات خود به راحتی پذیرش دانشگاه های اروپایی را به دست می اورند.

دانشگاه پلی تکنیک خارکف اوکراین

این دانشگاه که در سال 1885 تاسیس و پایه گذاری شد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های شهر خارکف اوکراین می باشد در بین دانشگاه های برتر جهان رتبه ی قابل ملاحظه ای را به دست آورده است به طوری که رتبه ی 2082 را کسب نموده است.

این دانشگاه که در زمینه های فنی مهندسی ، برق ، الکترونیک ، مخابرات  و سایر رشته های دیگر اقدام به آموزش و ارائه ی خدمات به دانشجویان در سراسر جهان می باشد به طور پیوسته و دائم در حال رشد و پیشرفت های زیادی بوده است.

در این دانشگاه ، بیشتر از 34000 دانشجو از سراسر جهان در حال تحصیل و آموز دوره های تحصیلی این دانشگاه هستند. از ویژگی های مهم این دانشگاه که خدمات و امکانات زیادی را برای دانشجویان خود فراهم نموده است شامل :

آموزش از راه دور از طریق شبکه های اینترنت، وجود کتاب خانه الکترونیکی برای دانشجویان و اساتید دانشگاه هم چنین وجود یک مرکز تلویزیون ، آزمایشگاه تلویزیون های ماهواره ای ، آزمایشگاه الکترونیکی ، تجهیزات ریز پردازنده ، فن آوری های بانکی ، کتابخانه ، سالن مطالعه ، مرکز هنر  و باشگاه هنرهای زیاید که ارائه می دهند و باشگاه ورزشی .

این دانشگاه در زمینه های زیادی دارای برتری هایی نسبت به دیگر دانشگاه ها می باشد به طوری که این دانشگاه موفق گردیده است در زمینه های آموزش های دانشگاهی خود که برای افراد ارائه می دهد ۸ جایزه علمی بین المللی را دریافت نماید.

البته جوایز دیگری را این دانشگاه به دست اورده است که یکی از آن ها که در سال  2001 بوده است موفق به دریافت جایزه ی  “طلایی فورچون” بوده است. تعداد دانشکده های موجود این داشنگاه 20 عدد می باشد که در زمنه های زیادی هم چون مهندسی اقدام به ارائه ی خدمات و تحصیلات خود می نماید.

دانشگاه مهندسی لوتسک اوکراین

این دانشگاه که در سال 1996 به عنوان شعبه ی دوم شرکت اتومبیل سازی توسط رومانیوک  که رییس سابق شرکت اتومبیل سازی لوتسک و یوجین پی بود ساخته و شروع به فعالیت های خود و ارائه ی آموزش های خود در زمینه های مهندسی مکانیک نمود.

اکنون این دانشگاه که در رتبه بندی های جهاینی در رتبه 8501 جهانی قرار دارد و در جایگاه یک دانشگاه معمولی است. در واقع این دانشگاه در ابتدا با هدف توسعه خدمات مربوط به ساخت ماشین آلات شکل گرفت و در نهایت تعداد زیادی از رشته های تحصیلی را در خود ارائه داد..

دانشگاه مهندسی زاپاروژیه

یکی از دانشگاه های مهندسی موجود در کشور اوکراین دانشگاه مهندسی زاپاروژیه می باشد که این دانشگاه د رابتدا در سال 1959 توسط وزرات اموزش جمهوری شوروی اوکراین به عنوان موسسه متالورژی تاسیس و اقدام به فعالیت و اموزش های خود نمود.

این دانشگاه که اکنون دارای چندین دانشکده ی متفاوت و متنوعی می باشد که رشته های زیادی راب رای افراد آموزش می دهند شامل: دانشکده مهندسی عمران و مهندسی عمران ،دانشکده متالورژی ،دانشکده انرژی ، الکترونیک و فناوری های اطلاعاتی و هم چنین دانشکده اقتصاد و مدیریت.

از مزایای این دانشگاه که برای دانشجویان خود در نظر گرفته است شامل خوابگاه های می باشد که از شرایط مساعدی نیز برخوردار هستند. از دیگر امکانات و خدمات برای دانشجویان ، امکانت پزشکی و وجود مراکز پزشکی برای دانشجویان این دانشگاه می باشد.

دانشگاه مهندسی وینیتسیا اوکراین

از دیگر دانشگاهای فنی مهندسی کشور اوکراین ذکر این مورد است که در سال 1960 تاسیس و شروع به فعالیت های خود و ارائه ی انواع آموزش های علمی نموده است. این دانشگاه اکنون در رتبه بندی هایی که در سطح جهان صورت گرفته است دارای رتبه ی نسبتا خوبی که 3766 است را به دست اورده است.

زبان های تحصیل و آموزش دانشگاه برای دانشجویان به دو زبان روسی و انگلیسی می باشد و افراد با توجه به انتخاب نوع زبان هزینه های مرتبط به آن را پرداخت و اقدام به تحصیل در این دانشگاه می نمایند.

دانشگاه ملی کشاورزی اوکراین

این دانگاه که خود در سال 1898 تاسیس گردیده است در زمینه ی رشته های زیادی اقدام به آموزش و تحصیلات برای دانشجویان می نماید از جمله سایر رشته هایی که در این دانشگاه وجود دارند رشته های مهندسی کشاورزی و هم چنین رشته های مربوط به ماشین آلات کشاورزی می باشد.

این دانشگاه در شهر کی اف اوکراین که پایتخت این کشور می باشد و از جمله شهر مهم کشور اوکراین محسوب می گردد.

دانشگاه ملی هوا و فضای نائو کیگا

این دانشگاه که از معروف ترین دانشگاه های علوم هوا و فضایی اوکراین می باشد در رتبه بندی های دانشگاه های اروپایی رتبه ی چهارم را به دست آورده است و در زمینه های تحقیقات علوم و هوا فضا در این کشور بسیار مهم می باشد.

این دانشگاه که در آن رشته های مهندسی هوا فضا و رشته های وابسته به آن برایدانشجویان  ارائه می گردد دارای امکانات و خدمات رفاهی زیادی برای دتانشجویان خود است که شامل :رستوران ، تریا ، باشگاه های ورزشی ، خوابگاه هایی که تاز شرایط خوبی برخوردار هستند ، باشگاه ها و زمین های ورزشی برای افراد و هم چنین وجود مراکز درمانی برای آن هاست.

به طور کلی زبان تحصیل در رشته این دانضشگاه به زبان روسی می باشد اما ده رشته ی ان ، اقدام به آموزش به همراه زبان انگلیسی نیز نموده است. از دیگر شرایط و امکانات این دانشگاه فاصله ی کمتر از یک کیلومتری خوابگاه با دانشگاه است که افراد به راحتی از خوابگاه به دانشگاه خود می روند.

دانشگاه ملی هوا و فضای خارکف خائی

از دانشگاه های معتر اوکراین که در بین دانشگاه های اروپایی رتبه ی بسیار خوب 3 را به دست آورده است دانشگاه ملی هوا و فضای خارکف خائی می باشد که در سال 1930 تاسیس و شروع به فعالیت نموده ذاست.

از ویژگی های مهم این دانشگاه که اقدام به ارائه ی خدمات خود در رشته های مهندسی و وابسته به ان نموده است وجود مشارکت آن در پروژه بین المللی فضیی آلفا می باشد و هم چنین این دانشگاه با بیشتر از 10 دانشگاه برتر و تاپ جهانی نیز مشارکت هایی را دارد و امکان انتقال دانشجو را فراهم گردیده است.