پرستاری

دانشگاه های پرستاری اوکراین

دانشگاه های پرستاری اوکراین دانشگاه های زیادی برای ارائه ی اموزش های پرستاری در اوکراین به آموزش و تدریس مشغول هستند که به لحاظ علمی در رتبه های بالایی قرار دارند و از کیفیت آموزشی بالایی نیز برخوردار هستند . ویژگی مهم دانشگاه های پرستاری اوکراین به این صورت می باشد که هر کدام از این دانشگاه ها آموزش خود را با شرایط به خصوص خود اموزش می دهد.

یکی از شرایط مهم و اجباری و لازم تحصیل در رشته ی پرستاری در دانشگاه های کشور پیش رفته اوکراین به این صورت است که  پیش نیاز هایی برای تحصیل در این رشته تحت عنوان دوره ی پادفک برای دانشجویان این رشته تحصیلی نیاز است. این دوره خود شامل دروس تخصصی ریاضی ، شیمی و زیست می باشد که به زبان اوکراینی و روسی برای دانشجویان ارائه می شود. دوره ی پادفک قبل از ورود به دانشگاه انجام می گیرد و دانشجویان باید برای گذراندن این دوره اقدامات لازم را به عمل برسانند.

اگر دانشجویان در دوره پادفک نمرات بالایی را کسب نمایند بدون دادن آزمون ورودی دانشگاه های اوکراین در دوره ی تحصیلی پرستاری می توانند اقدام به تحصیل در مقاطع لیسانس ، ارشد و PHD نمایند. شرایط اعزام دانشجو به دانشگاه های اوکراین افراد بعد از انتخاب دانشگاه باید نسبت به شرایطی که در کشور خود دارند آن دانشگاه را بررسی نمایند .

در سال های اخیر دانشجویان کشور های زیادی به سمت دانشگاه های پزشکی کشور اوکراین اقدام نموده اند اما با توجه به اینکه این دانشگاه ها مورد تایید وزارت بهداشت باشد یا نباشد این روند را پیچیده و سخت نموده است. در این اواخر با تایید دانشکده دانشگاه کارازین اوکراین در وزارت بهداشت ایران دانشجویان زیادی از ایران به این دانشگاه برای ادامه ی تحصیلات خود مراجعه نموده اند. این دانشگاه با ارائه ی برنامه های آموزشی با کیفیت و در سطح بالا و هم چنین داشتن هزینه های ارزان مورد توجه دانشجویان زیادی قرار گرفته است.

تحصیل در دانشگاه های پرستاری اوکراین در کشور اوکراین دانشگاه های زیادی برای ارائه آموزش های خود و تحصیل افراد وجود دارد که هر کدام از این دانشگاه ها شرایط و آموزش های مختص به خود را دارد و با توجه به این شرایط هر فرد اقدام به آموزش افراد می نماید. از جمله دانشگاه های پزشکی اوکراین که می توان در رشته پرستاری مشغول به تحصیل شد می توان به دانشگاه علوم پزشکی بوکوویین، دانشگاه علوم پزشکی کریمه، دانشگاه ملی پزشکی Lviv، دانشگاه ملی پزشکی ایوانو فرانکیفسک، آکادمی پزشکی خارکف ، دانشگاه علوم پزشکی کیف، دانشگاه ملی یادبود پیراگوف، دانشگاه ملی پزشکی ترنوپیل و … اشاره نمود.

از نکات مهمی که دانشجویان ایرانی باید به آن توجه نمایند به این صورت است که باید در انتخاب دانشگاه خود دقت لازم را نمایند و مرتکب اشتباه در انتخاب دانشگاه خود نشوند ، زیرا در صورت بازگشت افراد پس از گذراندن دوره ی تحصیلی خود و اقدام به کار در ایران باید دانشگاهی که مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد و مورد انتقاد ایران قرار نگیرد را انتخاب نمایند. دانشگاه لوگانسک اوکراین تحصیل در رشته پرستاری دانشگاه لوگانسک اوکراین به گفته ی خود دانشگاه به صورت یک هنر می باشد.

هنری که افرادی را آماده و پرورش می دهد تا در حوزه ی امر پزشکی فداکاری مختص به خود را اعمال نمایند. دانشکده ی پرستاری دانشگاه لوگانسک اوکراین که از دانشگاه های پرستاری این کشور محسوب می گردند یک دانشکده ی متنوع و خاص است که شهرت و سابقه ی زیادی در امر آموزش و پرورش افراد دارد. این دانشگاه در واقع جزو دانشگاه های تحقیقاتی اوکراین می باشد که رشته پرستاری را تا مقاطع بالا مثل مقطع فوق لیسانس ارائه می دهد. شهریه و هزینه های دانشگاه لوگانسک اوکراین برای هر دوره ی تحصیلی متفاوت و متغیر می باشد ولی این دانشگاه ادعا می کند که کم ترین هزینه ی تحصیلی را برای دانشجویان خود نسبت به دیگر دانشگاه های این کشور متحمل می گردد و هزینه زیادی را دریافت نمی کند.

دانشگاه ملی پزشکی اودسا اوکراین دانشکده ی پرستاری دانشگاه ملی پزشکی اودسا اوکراین آموزش های بسیار عالی را در سطح و کیفیت بسیار زیاد و  بالا برای دانشجویان خود با اموزش های خاص و منحصر به فرد خود ارائه می دهد. این دانشگاه دوره تحصیلی پرستاری را در مقطع کارشناسی ارائه می دهد. از شرایط مهم این دانشگاه به این صورت می باشد که تحصیل به دو نوع  تحصیل پاره وقت و تحصیل تمام وقت برای دانشجویان خود در نظر گرفته است  و ان را اجرا می کند که دانشجویان در صورت تحصیل تمام وقت به مدت دو سال و در صورت پاره وقت بودن در مدت سه سال دوره ی تحصیلی خود را به اتمام می رسانند.

دانشجویان پرستاری این دانشگاه در ابتدا باید دوره های اساسی و پایه ای و اجباری پزشکی و بیولوژیک را مطالعه کنند و مطالب در باره ی ان را کسب کنند سپس با توجه به نظارت اساتیدو گزینش این دانشگاه در موقعیت های مختلف به مطالعه موضوعات بالینی و پرستاری می پردازند. از نکات مهم دیگر این دانشگاه ارائه آموزش های تئوری و علمی خود در درمانگاه ها و بیمارستان ها می باشد که دانشجویان با کسب مدرک خود می توانند در رشته ی پرستاری در کشور خود و یا اوکراین و یا سایر کشور های دیگر اقدام به کار و فعالیت نمایند و مشغول به کار و در امد زایی شوند.

دانشگاه ملی پزشکی خارکف از شرایط مهم این دانشگاه به وجود اوردن یک ارتباط بین پرستار و بیمار می باشد که روش نادر و خاصی است به این صورت که این دانشگاه روش آموزشی خود را به گونه ای تعیین کرده است که دانشجویان با ارتباط با بیماران در تمام طول دوره های آموزشی خود از مهارت های اساسی ارتباط با بیمار برخوردار شوند و در رفتار و برخورد با بیمار بسیار مهربان و شکیبا باشند. در واقع هدف و سیستم دانشگاه پزشکی خارکف به این صورت می باشد که آموزش پرستاران برای انجام مسئولیت های حرفه ای با همکاری نزدیک با بیماران است.

به طور کلی دانشجویان باید مهارت ارتباطی خوبی داشته باشند یعنی دارای روابط عمومی بالایی باشند تا بتوانند با بیماران ارتباط برقرار کنند و در امر توسعه ی مراقبت های پزشکی شرکت کرده باشند. این نوع برنامه و روش درسی دانشگاه ملی پزشکی خارکف جنبه های علمی و نظری پرستاری را شامل می شود.

علاوه بر آن دانشجویان این دانشگاه از مهارت های پرستاری در زمینه های دیگری نیز برخوردار می شوند از جمله : پرستاری پزشکی ، پرستاری روان پزشکی ، پرستاری جراحی ، و پرستاری برای زنان و کودکان. مزایای تحصیل در دانشگاه های پرستاری اوکراین دریافت پذیرش این دانشگاه ها بسیار راحت و امری امکان پذیر برای تمامی افراد در سر تا سر جهان می باشد ،شهریه و هزینه زندگی دانشجویی در این کشور پایین و ارزان و مقرون به صرفه می باشد ، در این دانشگاه ها برنامه های آموزشی با کیفیت و در سطح های بالا صورت می گیرد ، وجود فرهنگی در این کشور می باشد که سبب پیشرفت دانشجویان می گردد ، شرایط تحصیل به زبان های انگلیسی اوکراینی و روسی.