اوکراین

دین و مذهب اوکراین

دین و مذهب اوکراین دین و مذهب اوکراین در این کشور به گونه ای است که با توجه به موقعیت آن که در قسمت شرقی قاره ی اروپا قرار گرفته است و پایتخت آن شهر کیف و از مهم ترین شهر های این کشور می باشد . این کشور شامل 24 استان  می باشد و دارای آب و هوای معتدلی می باشد . طبق قوانین این کشور ، همه ی افراد ساکت در این کشور از تحصیلات رایگان برخوردار هستند . دین و مذهب این کشور را حدود 96.2 درصد افراد کشور مسیحی ، 7/. درصد افراد پیرو دین اسلام ، 6/. درصد افراد یهودیت و 2.5 درصد افراد پیرو سایر ادیان هستند. نژاد مرد اوکراین ، از نژاد اسلاو شرقی می باشد. حدود 73 درصد جمعیت را اوکراینی ها تشکیل می دهند.  روس ها بیشترین نژاد را در این کشور دارند. زبان این کشور از گروه های اسلاو شرقی می باشد که شباهت زیادی به زبان روسی دارد . به طوری که زبان مورد استفاده در این کشور بیشتر از لغات لهستانی سرچشمه می گیرد و دستور زبان نیز روسی می باشد. اوکراین دومین کشور قاره ی اروپا از منظر وسعت می باشد که در کنار رودخانه دنیپرو واقع شده است و به دلیل این همسایگی خود با این رودخانه موقعیت تجاری ، اقتصادی و گردشگری مهمی را فراهم کرده است. نام ایین کشور به معنای کرانه یا پایان قلمرو می باشد. 

سیاست و حکومت اوکراین سیاست کشور اوکراین ترکیبی از نیمه پارلمان و نیمه ریاستی می باشد به گونه ای نوعی سیاست جمهوری می باشد . در این کشور یک استان به نام کریمه از سیاستی خود مختار تشکیل شده که به طور نیمه ریاستی و متمرکز اداره می شود. در این کشور سران قوه های قضاییه ، مقننه و مجریه به صورت جداگانه فعالیت می کنند. نکته قابل توجهی که وجود دارد ، نظام سیاسی این کشور می باشد که با توجه به جدایی این کشور از شوروی سابق ، بعد از روسیه اوکراین بزرگ ترین ارتش دنیا را دارد. دین و مذهب اوکراین بیشتر مردم اوکراین تا سال 988 بت پرست بودند ، اما بعد از آن با پذیرفتن دین مسیحیت از سمت پرنس ولادیمیر بیشتر مردم این کشور و کشورهای اروپایی دیگر به آیین مسیحیت روی آوردند.

در سال های بعد به دلیل اختلافات به وجود آمده بین پاتریاک بیزانس و پاپ روم مذهب ارتدوکس توسط پاتریاک بیزانس به وجود آمد. با به وجود آمدن مذهب ارتدوکس ، اوکراین نیز همانند کشور های زیادی به این مذهب پیوستند و تابع و پیرو کلیسای ارتدوکس شدند. البته تعداد کمتری از ان ها پیرو تابع کاتولیک ها بودند البته سایر ادیان دیگر نیز در این کشور وجود دارد. جایگاه دین اسلام در اوکراین ورود اسلام مذهب اوکراین به دوره هایی بر می گردد که تاجران مسلمان از سوی کشورای ترکیه و عربی برای تجارت و کارهای بازرگانی خود به این کشور حضور پیدا می کردند. اکثریت و بیشتر مسلمان های فعلی که در کشور اوکراین حضور دارند و در این کشور زندگی می کنند در منطقه کریمه این کشور می باشد.

مرکز اداره ی امور مسلمان کشور اوکراین ، جمعیت مسلمانان ساکن این کشور را حدود دو میلیون نفر برآورد کرده است. در دوران جنگ های نظامی علیه اوکراین مسلمانان ان دوره در این کشور سختی های زیادی را متحمل شدند و رنج زیادی کشیدند اما بعد به دست آوردن این کشور از استقلال خود ، و به رسمیت شناختن آن اقدام به آزادی مذاهب خود نمود و آزادی نسبی به مذهب های دینی خود داد. بعد از به وجود آمدن فضای دموکراتیک در اوکراین باعث شد منجر به شکوفایی و گسترش فعالیت های اسلامی زیادی شود که منجر به پیشرفت زیادی از جوانان مسلمان شد و توانستند در دانشگاه های این کشور به تحصیلات خود ادامه دهند. الاسلامیات  یک سازمان امور دینی برای مسلمانان می باشد که به طور دائم در مجامع این کشور فعالیت می کند.

این سازمان به طور دائم در سمینار های بین الملل و جهانی شرکت می کند. بعد از فروپاشی کم.نیسم ها ، فعالیت تشیع مسلمان نیز رواج پیدا کرد و در این کشور تعداد زیادی از مسلمانان را تشیع تشکیل می دهند. دین مسیحیت اوکراین با توجه به این که اکثریت و بیشتر دین و مذهب اوکراین پیرو دین مسیحیت و ارتدوکس هستند اما دارای یک گذشته مذهبی بسیار پیچیده ای است که در دوره های مختلفی ادیان مختلفی در این کشور به وجود آمد و از جمله پروتستان ها و یهودیت. مسیحیت از سه مفهوم کلی فرقه ای کاتولیسیزم، ارتدوکسیسم و پروتستانتیزم اومانیسم گرا تشکیل شده است که در دوره های پی در پی و به طور پشت سر هم به وجود آمد.

پروتستانتیزم واسطه ای برای طی شدن و عبور کردن سه فرقه ی دیگر می باشد اگر چه این شکافت ممکن است به خواسته ی اصلاح گرایان مسیحی مطابقت و یکسانی نداشته باشد اما با به دست اوردن آن سوالات و پرسش های زیادی برای مسیحی ها و روشن فکران مسیحی به وجود آورد. با اعلام و به رسمیت شناختن استقلال کلیسای ارتدوکس اوکراین از کلیسای ارتدوکس روسیه و به رسمیت شناخته شدن آن از سمت پاتریک خانه فنر استانبول از لحاظ سیاسی اهمیت ویژه و قابل توجهی دارد. این پاتریک خانه فنر استانبول در مقام بالاترین و عالی ترین رتبه های مناطق روحانی را دارد و برای مسیحیان ارتدوکس از مهمترین مناطق و به عنوان رهبری ارتدوکس محسوب می گردد.

روحیانیون و بزرگان دینی کشور اوکراین در مراکز الاهیات در پایتخت این کشور دوره های تحصیلی خود را می گذراند. کلیسای ارتدوکس و کاتولیک اوکراین بیان گر یک میراث تاریخی و فرهنگی عمیقی است که برای این کشور و مردم این کشور نقش به سزایی دارد. مراسمات مذهبی و اماکن مقدس کلیساهای ارتدوکس و کاتولیک در اوکراین بسیاری از مراسمات مذهبی و غیر مذهبی را برگذار می کنند .

انجام بعضی از مراسمات در اوکراین بسیار زیاد دیده می شود از جمله ی این مراسمات ، پروودی می باشد که ای مراسم نماد زنده ماندن مسیح و پیروزی و موفقیت مسیح در شکست دادن و غلبه بر مرگمی باشد. كليساي كاتوليك اوكراين كه در دوران جمهوري شوروي بسته شده بود، براي تامين نياز به كشيش برنامه ­هاي آموزشي و دنی منظم و گسترده­ و متعدد و زیادی را در مدرسة علوم ديني لويو برگزار مي­كند. باور های دینی در بین تمام مردم اوکراین به ویژه در پایتخت این کشور ” شهر کیف ” بیشتر از سایر نقاط وجود دارد. قانون اساسی که منجر به آزادی در انتخاب آیین و دین ها بود نتایجی بر مردم به وجود آورد ازجمله این که منجر به رها شدن و کلیساها و تاثیر گذاری ان در انتخاب های شخصی شد.