ایران و اوکراین

روابط ایران و اوکراین

روابط ایران و اوکراین روابط ایران و اوکراین و بررسی روابط اقتصادی این کشور به گونه ای است که در ادامه بیان خواهیم کرد. همکاری های اقتصادی و بازرگانی ، تاثیرات زیادی را بر بهبود عملکرد هر کشوری می تواند داشته باشد. از جمله روابط و همکاری های دو جانبه از سوی کشور های ایران و اوکراین تاثیرات زیادی بر بهتر شدن رفاه اقتصادی ، افزایش مبادلات اقتصادی و بسیاری از تاثیرات مثبت دیگری باشد. همکاری های اقتصادی و بازرگانی می تواند خود ، امور اقتصادی و همکاری های مربوط به آن را بررسی و مورد ارزیابی قرار دهد.

با کسب و دست یابی به همکاری های اقتصادی و تجاری می توان سرمایه گذاری های مشترک صنعتی بین هر دو کشور صورت بگیرد که خود همین امر زمینه و شرایط را برای افزایش روابط بین کشور فراهم و ایجاد می کند. ایران و سهم تجاری او در اوکراین با توجه به بررسی های صورت گرفته در سال 2017 ، ایران جایگاه هجدهمین کشور از واردات به کشور اوکراین را به خود اختصاص داده است که در واقع حجم کل تجارت خارجی ایران از کشور اوکراین بیش از 3.1 درصد بوده است. بیش ترین تجارت و مبادلات صورت گرفته بین دو کشور اوکراین و ایران را محصولات کشاورزی و واردات آن ها به ایران به خود اختصاص داده است که با وجود این حجم از تجارت ،سرمایه گذاران و بازرگانان تجاری کشور اوکراین از تجارت با ایران خود داری می کنند.

کشور های دیگری از جمله ترکیه ، امارات ، چین ، گرجستان و لبنان را به عنوان کشور واسطه برای مبادله و تجارت با ایران انتخاب می کنند. بیشترین حجم واردات کشور اوکراین از ایران را محصولات پتروشیمی ، دارو و مواد غذایی که خود شامل میوه های خوراکی ، مرکبات و آجیل تشکیل می دهد و در مقابل واردات ایران از اوکراین را محصولات کشاورزی از جمله غلات و روغن گیاهی تشکیل می دهد. با وجود مشکلاتی که در روابط تجاری ایران با سایر کشور ها و تحریم ها وجود دارد اما ایران خواهان اجاره ی زمین های کشاوری اوکراین برای کشت محصولات از جمله غلات می باشد و هم چنین انتقال این مواد غذایی به ایران از طریق واردات و صادرات می باشد.

همکاری های دو جانبه ی بین ایران و اوکراین در سال های اخیر روند رو به رشد و مثبتی داشته است ، به خصوص بعد از توافق هسته ای 1+5 و رابط ایران با شرق و غرب ، مناسبات و همکاری های بین ایران و اوکراین بیش تر گردیده است. هم چنین با وجود تمامی مشکلاتی که ایران و اوکراین داشتند که روابط ایران و اوکراین را شامل می شود ، سایر کشورها در امر به وجود آوردن این مشکلات تاثیرات زیادی را داشتند اما در نهایت توافق نامه هایی بین این دو کشور برای به وجود آوردن روابط تجاری مثبت بین خود صورت گرفت.

تاريخچه اي از روابط ایران و اوکراین اخرین روابط و همکاری هایی که بین دوکشور صورت گرفته است به سال 1380 باز میگردد. در اواخر سال 1382 رییس جمهور وقت کشور ایران به اوکراین سفر کرد و در پی آن وزیر امور خارجه و رییس مجلس هم در ماه های بعد به این کشور مراجعه و از آن دیدن کردند. بعد از آن هیچ گونه روابطی میان این دو کشور وجود نداشته است تا سال 92 و با روی کار آمدن رییس جمهوری حسن روحانی که هیئتی متشکل از سران کشور ایران به این کشور مراجعه کردند.

در نهایت با تلاش های صورت گرفته بین این دو کشور از سال 92 تا به کنون روابط زیاد و رفت آمد های متعددی بین دو کشور صورت گرفته است. كميسيون هاي مشترك همكاري دو كشور بعد از 12 سال وقفه که بین دو کشور ایران و اوکراین اتفاق افتاد جلسه ی کمیسیون مشترک دو کشور با تلاش هایی که از سوی کشور ایران و هم چنین سفارت ایران در اوکراین صورت گرفت تشکیل شد. در این جلسه تعیین گردید که راهی برای روابط و همکاری های تجاری و اقتصادی بین دو کشور به وجود آید.

بعد از تمام تلاش هایی که در تشکیل این جلسه و توافقات حاصل از آن انجامید جلسه های کمیسیون در سال های بعد در تهران و کییف به طور مرتب برگذار گردیده است و همچنان روابط تجاری و همکاری ها بین این دو کشور وجود دارد. مبادلات تجاری ایران و اوکراین بر اساس تحقیقات و پژوهش هایی که صورت گرفته است آمار ها نشان می دهد که روابط بین ایران و اوکراین در سال های اخیر روند و رشد رو به جلو و مثبتی را داشته است به طوری که صادرات ایران از کشور اوکراین به طرز چشم گیر و شگفت انگیزی افزایش داشته است.

در سال 2016 برای اولین بار حجم تجارت و همکاری های صورت گرفته بین دو کشور در پنج سال گذشته بیش از آن افزایش یافت و هم چنین نسبت به سال گذشته ی خود 32 درصد افزایش یافته بود. بر اساس این اطلاعات به دست آمده از سفارت های ایران و اوکراین توافق نامه هایی که بین این دو کشور صورت گرفته است شامل همکاری حمل و نقل، بانكي، بازرگاني، اقتصادي، تجاري می باشد و طرف اوكرايني در فضاي بعد از برجام  هدف خود را بر آن گذاشته است تا به بازار كشورمان دست يابد. از دیگر توافق های این همکاری های ها شرکت های اوکراینی قرار داد خود را در زمینه ی تامین و تهیه ی غلات ، مواد غذايي و نيز صنايع مختلف، آماده ی همكاري و فروش این كالاها به كشورمان هستند.

از دیگر همکاری ها و توافق هایی که بین این دو کشور به وجود آمد نیز در ملاقات هاي مختلف، مشاركت در پروژه هاي انرژي از جمله انتقال منابع انرژي به اروپا (گاز و نفت) را مطرح و عنوان کرده اند و خواستار انجام این امر بوده اند. مقامات و روسای کشور اوكراين بارها موضوع واردات نفت از كشور ایران را مطرح و بیان کرده اند و تلاش هایی را برای پیگیری این موضوع انجام داده اند.

در صورت همكاري بخش پتروشيمي، اوكراين با توجه به موقعیت جغرافیایی خود و روابطی که با سایر کشور های دیگر دارد مي‏ تواند بازاري براي بسياري از محصولات توليدي كشور ایران از جمله محصولات پتروشيمي و مواد غذايي باشد. از مزیت های کشور اوكراين در زمینه ی نيروگاه هاي آبي و همچنين تأمين تجهيزات برقي مانند توربين، ژنراتور، ترانسفورماتور، كنتور و ترانس برق می باشد که این امر برای پیشبرد اهداف کشور ایران بسیار سودمند می باشد. به طوری کلی با به وجود آمدن روابط تجاری و همکاری ها بین دو کشور ایران و اوکراین زمینه های مناسبی و فواید مناسبی برای دو کشور داشته است.