رودخانه

رودخانه های اوکراین

رودخانه های اوکراین را برای شناخت بیش تر در ابتدا به معرفی اوکراین می پردازیم. اوکراین یکی از کشور های اروپایی که در قسمت شرقی واقع شده است با جمعیت 46 میلیون نفری خود با داشتن موقعیت های استراتژیک منطقه آن را به طور ویژه ای برای افرادی و کسانی که تصمیم به مهاجرت به این کشور را دارند نموده است. زبان این کشور اوکراینی است و دین اکثریت مردم این کشور نیز مسیحی  می باشند . اوکراین دارای آب و هوای معتدلی است که در طول سال بارش های پراکنده ای در سراسر منطقه های این کشور وجود دارد و به دلیل داشتن بهترین خاک حاصل خیز از منابع کشاورزی بسیار غنی برخور دار است. پایتخت این کشور شهر کی اف می باشد که قدمت و دوره ی آن به قبل از به وجود آمدن اوکراین فعلی بوده است و یکی از شهرهای بسیار مهم این کشور می باشد .

هر ساله مسافران و مهاجران زیادی از همه ی مناطق جهان به دلیل داشتن جاذبه های گردش گری بسیار زیاد و هم چنین بسیار زیبای این کشور ، برای گردش گری و سفر های خود به این کشور سفر می کنند. یکی از جاذبه های بسیار مهم و زیبای کشور اوکراین در حوزه ی رودخانه های این کشور، رودخانه دنیپر می باشد که جزو زیبا ترین و با شکوه ترین رودخانه های این کشور واقع شده است . این رودخانه با زیبایی بی نظیر خود و هم چنین وجود ساحل های اطراف خود سبب گردیده است تا تابستان های بسیار شلوغی را در حومه ی خود به وجود آورد. در تاریخچه ی این رودخانه ی مهم کشور اوکراین می توان عنوان کرد که نام آن روسی می باشد و این رودخانه ارتباط تنگاتنگی با تاریخ و هویت اوکراین دارد.

از نقاط مهم در امتداد رودخانه منبع آن در غرب روسیه ، از طریق بلاروس و اوکراین ، تا دریای سیاه ،بیان کننده ی داستان های جالب زندگی گذشته و حال اوکراین می باشد. رودخانه دنیپر اوکراین رودخانه دنیپر که بزرگ ترین رودخانه های موجود در اوکراین و سومین رودخانه ی اروپا می باشد . این رودخانه که برای اوکراینی ها رود مقدس می باشد از مرکز اوکراین به جنوب جریان می یابد و مناطق طبیعی آن هم چون جنگل را به دو نیم تقسیم می کند و آن ها را به هم متصل و با دریای سیاه متصل می کند.

به طور کلی رودخانه ی دنیپر که رودخانه ای معمولی از دشت ها است که به آرامی شیب دارد و به آرامی جریان دارد را می توان به سه بخش تقسیم کرد: دنیپرو فوقانی از سر چشمه تا کیف. وسط ، از کیف تا زاپوریژیا ، و پایین تر ، از Zaporizhia به دریا و هم چنین دارای بخشی است به نام دهانه که در دریای سیاه می باشد. این رودخانه که در فصل های سرد سال یخ بندان می باشد در ماه های فصل بهاری سیلابی می باشد . این رودخانه که از شهر های مهم اوکراین هم چون کیف ، پرکاسی ، دنیپرو و زاپوریزشیا در حال عبور و جریان می باشد آن ها را به مناطق گردش گری مهم و هم چنین اقتصاد مهمی را برای این شهر ها و کشور ها به وجود اورده است. از مناظر دیدنی این رودخانه وجود غروب بسیار زیبای ان می باشد به طوری که مسافران زیادی از سر تا سر نقاط جهان برای دیدن چنین منظره ای به این منطقه سفر می کنند و از غروب زیبای این رود نهایت لذت را می برند .

پیاده روی در کنار این رودخانه به خصوص در زمان غروب ، برای افراد حس خوشایندی را به وجود می آورد که باعث می شود ان ها به وجد دربیایند . در اطراف تمامی نقاط مختلف این رودخانه در تمام شهر های عبوری آن می توان امکانات گردش گری و رفاهی که برای مسافران و گردش گران در نظر گرفته شده است را دید و از ان ها استفاده نمود . هم چنین با استفاده از قایق های موجود در اطراف این رودخانه ها می توان از دل دریا عبور کرده و تمام مناطق گردش گری شهر را مشاهده کرد و در واقع یه سفر دریایی کوتاه داشت .

بخش اقتصادی رودخانه ی دنیپر رودخانه های اوکراین که بخش مهم و قابل توجهی از اقتصاد این منطقه را در برگرفته است سهم بسیار زیادی را در کشور در دست دارد . به طوری که یکی از بخش های مهم اقتصادی این رودخانه را بخش ماهی گیری بر عهده دارد طوری که گردش گران و مسافران نیز می توانند با داشتن وسایل ماهی گیری و اقلام مورد نیاز آن اقدام به این امر و ماهی گیری نمایند. البته که این امر مهیا بودن شرایط برای ماهی گیری گردش گران خود باعث شده است که گردش گران بومی را نیز جذب نماید و برای بسیاری از افراد مهم و دل خوش باشد و  تورهای مسافرتی بسیار زیادی به مقصد این مناطق به وجود آورد. از دیگر مواردی که سبب شده است سهم زیادی در اقتصاد کشور اوکراین به وجود اورد مناطق گردش گری این رودخانه می باشد .

البته که این رودخانه خود تاریخچه ی عمیقی در تشکیل و ایجاد شهر های اروپایی دارد به طوری که اولین شهر ها و شهرک ها در کنار این رودخانه ها شکل گرفته اند. در دوره های قدیم ، یونانیان این رودخانه را  بوریستن عنوان می کردند این امر بیان کننده ی تبادلات تجاری و فرهنگی بین این کشور ها در حاشیه ی رودخانه ی دنیپر می باشد . در قرن چهارم و پنجم میلادی مسیر های مختلفی در این رودخانه به منظور پیوند دادن اعضای جمعیت اسلاوی با افراد و ساکنینی که در امتداد این رودخانه وجود دارد به وجود امد. از موارد گردش گری مهمی که می توان ان را معرفی کرد وجود یک کلیسا و صومعه ی قدیمی می باشد که در نزدیکی این رودخانه واقع شده است که خود نیز از اهمیت زیادی برای این کشور برخور دار می باشد.

در کنار این رودخانه مناطق گردش گری و تاریخی زیادی وجود دارد که باعث شده است گردش گران و مسافران با سفر به این مناطق هم از جاذبه های دیدنی رودخانه لذت ببرند و هم چنین از جاذبه های تاریخی و گردش گری که در نزدیکی رودخانه واقع شده است لذت را ببرند. اثرات این رودخانه در صنعت گردش گری اوکراین به حدی زیاد بوده است که در سال های اخیر توجه ویژه ای را این کشور به رودخانه نموده است . البته عبور جریان این رودخانه از کنار شهر های مهم باعث پیشرفت در ان ها نیز شده است. رودخانه دنیپر ، با داشتن سدهای برق آبی ، مخازن عظیم و انشعابات فراوان ، بر کل قسمت مرکزی اوکراین تسلط دارد و این امر بیان کننده ی موارد دیگری از اهمیت این رودخانه می باشد.