سوغاتی

سوغاتی های اوکراین

از سال 2005 به بعد میزان مسافر پذیری کشور اوکراین بسیار افزایش یافته است به گونه ای که در این اواخر میزان مسافر و توریست ها در این کشور نزدیک به دو میلیون نفر رسیده است.

 

یکی از مواردی که برای مسافران در زمان سفر خود به هر کشوری بسیار مهم می باشد انتخاب یک هدیه ی خاص و البته شامل سوغاتی ان کشور می باشد. اوکراین نیز همانند هر کشور دیگری دارای سوغاتی های منحصر به فرد خود می باشد. که انواع مختلف سوغاتی های موجود در این کشور گویای وجود یک فرهنگ با قدمت بسیار زیاد و بسیار ارزش مند است.

 

انواع سوغاتی های موجود در کشور اوکراین به گونه ای است که هر بیننده و مسافری را به خود جذب می نماید در واقع وجود سوغاتی های مختلف که خود هر کدام دارای رنگ های متنوعی هستند باعث شده است مسافران زیادی ان ها را خریداری نمایند.

 

یکی از موارد که برای افرادی که تصمیم به خرید سوغاتی را دارند مهم می باشد انتخاب محلی که در آن سوغاتی مورد نظر به شکل های مختلف وفور داشته باشد است. یکی از این محل ها خیابان خرشاتیک که از خیابان های اصلی شهر کییف اوکراین می باشد و محل مناسبی برای خرید سوغاتی های گران قیمت و پرزرق و برق است.

 

هم چنین خیابان Andriyivski Uzviz که یکی دیگر از خیابان های اصلی شهر کییف می باشد محل بسیار مناسبی برای خرید انواع هدیه ها و سوغاتی های موجود در این کشور است. افراد می توانند در این خیابان کالاهای سنتی اکراینی که شامل لباس ، سرامیک و محصولات چوبی می باشند را خریداری نمایند.

 

انواع سوغاتی های اوکراین

 

اشیای نقاشی شده به سبک پتریکیوکا “Petrikivka”

 

این نوع سبک نقاشی که به ثبت یونسکو نیز رسیده است به قدری زیبا و شگفت انگیز است که بسیاری از افراد را مبهوت و حیرت زده نموده است. تاریخچه ی این نوع سبک نقاشی در روستای پتریکیوکا از ناحیه‌ی «نیپر» (Dnieper) می باشد که در واقع این نوع سبک در این منطقه متولد شده است.

 

انواع نقاشی های پتریکیوکا که در انواع مختلفی از وسایل شامل بشقاب، قاشق، ماگ، گلدان،  جعبه جواهر و دیگر اشیای تزئینی و دکوراسیونی طراحی شده اند به قدری زیبا می باشند که هر فردی را اقدام به خرید کردن از آن ها نموده است.

 

شکلات (Lviv Chocolate)

در این کشور در قسمت غربی خود شهری وجود دارد تحت عنوان Lviv که در قرون وسطی به دلیل داشتن قنادی ها و شکلات های منحصر به فرد خود بسیار محبوب و معروف بوده است. در طول قرن نوزدهم ، اروپا شکلات های تخصصی دست ساز ، ترافل و شیرینی را از Lviv  به سایر کشور ها صادر می کرد.

وجود کارخانه ی Lviv  در این شهر خود گواه بر این امر می باشد که این کارخانه یکی از قدیمی ترین کارخانه های کشور اوکراین می باشد که تولیدات ان کاملا سنتی و به دست تعداد زیادی از هنرمندان این کشور ساخته می شوند.

به همین دلیل وجود تعداد زیادی از کارخانجات شکلات ، شکلات های موجود در این کشور را در بین بسایری از مردم ،بسیار محبوب نموده است و افراد زیادی که برای سفر به این کشور مهاجرت می کنند اقدام به خریداری کردن آن ها می نمایند.

قیمت های انواع شکلات ها معمولاً به اندازه جعبه بستگی دارد اما به طور میانگین قیمت تقریبی یک جعبه از 20 دلار شروع می شود. و با توجه به وزن ان ، حمل و نقل آن نیز راحت می باشد.

پتو های دست ‌بافت پشمی

یکی از انواع سوغاتی های اوکراین که بسیار مشهور هستند و در سطح بین الملل نیز معروف می باشند پتو های دست ‌بافت پشمی موجود در این کشور می باشند که در غرب این کشور در روستای Yavoriv با استفاده از پشم گوسفند و کاملا دست ساز تولید می شوند.

در واقع این نوع پتو ها از پشم گوسفندانی که در کوهستان Carpathian پرورش می یابند تولید می شوند. از ویژگی های این پتو ها به نرم و لطیف بودن ان ها و هم چنین گرم بودن ان ها می توان اشاره کرد که همین امر سبب محبوبیت استفاده کردن از این پتو ها شده است.

تاج گل وینوک Vinok

وینوک یا همان تاج گل در واقع قسمتی از لباس محلی مورد استفاده ی کشور اوکراین می باشد که به دلیل محبوبیت ان در بین مردم امروزه ی این کشور نیز استفاده می شود. برای ساخت این تاج گل های محبوب از 12 گل که شامل هزار برگ، گل گندم، بابونه، شکوفه گیلاس، صد تومانی، داوودی و غیره می باشد استفاده می شود.

 

در انواع مختلف این تاج گل ها از روبان های رنگارنگ به همراه گل استفاده می شود که زیبایی ان را دو چندان می نماید. البته وینوک ها انواع مختلفی دارند و مردم با استفاده از سلیقه ی خود و گل های پرورش یافته ی منطقه ی خود در طرح ها و رنگ های مختلفی اقدام به تولید و ساخت آن می نمایند.

 

تخم مرغ عید پاک (Pysanka)

یکی دیگر از انواع سوغاتی های موجود در کشور اوکراین تخم مرغ عید پاک می باشند که به شکلی کاملا سنتی طراحی شده اند. منشا اصلی ساخت این تخم مرغ ها در روستای کاسامچ که در دره کوه های کارپات می باشند بر می گردد.

این نوع تخم مرغ ها بیان کننده ی یک عنصر آیینی که خود شامل تفکرات جادویی، فراخوانی خدایان و الهه سلامتی و عشق و ثروت هستند می باشد و طرفداران زیادی را نیز دارند.

عروسک های چوبی ماتریوشکا Matryoshka

این عروسک های چوببی که در واقع تعدادی عروسک که شامل پنج عدد و یابیشتر می باشد از کوچک به بزرگ ساخته شده اند و به شکل تو در تو درون هم دیگر قرار می گیرند و کاملا دست ساز هستند که لباس های محلی اوکراینی را به تصویر می کشند و برای دکوراسیون ها مورد استفاده هستند. در واقع به جای اسباب بازی ها مردم این کشور اقدام به خرید این نوع عروسک ها می نمایند.

این نوع عروسک ها که به عروسک بابوشکا یا همان مادربزرگ نیز مشهور شده اند به شکل استوانه ای هستند که از بالا (سر) گرد شده و به سمت پایین و بدون هیچ دست مخروطی هستند. گاهی اوقات نیز دست ها با نقاشی نشان داده می شوند.

نقاشی روی مجسمه های چوبی که کار بسیار پیچیده و سختی است خود بیانگر یک داستان و رمز رازی است و همه ی آن ها از یک موضوع خاص پیروی می کنند. البته داستان نهفته شده در تصویر نقاشی شده ی این عروسک ها بیشتر مشترک هستند و گویای داستان دختر دهقانی هستند. اما با این وجود تعداد دیگری از آن ها بیان کننده ی  شخصیت های افسانه ای برای رهبران شوروی سابق نیز هستند.

قیمت انواع این عروسک ها با توجه به اندازه و هم چنین تعداد ان ها بستگی دارد. حمل و نقل تعداد کوچک آن ها بسیار راحت و آسان می باشد اما برای موارد بزرگ تر هم به فضای بیشتری نیاز دارند و هم حمل و نقل آن نیز امری دشوار است.

برای خرید این عروسک ها در هر مکانی از اوکراین باشید در دسترس است به این دلیل که این عروسک ها درواقع از معروف ترین سوغات های این کشور هستند و در بیشتر مغازه ها نیز قابل دسترس هستند.

عروسک (Motanka Doll)

یکی دیگر از انواع سوغاتی های اوکراین که بسیار قدیمی و البته بسیار مشهور می باشد عروسک های دست ساز Motanka می باشند که از ویژگی های مهم در ساخت این نوع عروسک ها به این صورت است که سیم پیچ شده و بدون هیچ دوخت و دوزی ساخته می شوند.

این نوع عروسک ها استفاده ای کاملا زینتی و تزئینی دارند که در کنار تزیینی بودن آن برای انرژی مثبت در خانه نیز استفاده می شوند. این نوع عروسک ها در دوره های قدیم نماد باروری و زایمان بوده اند اما امروزه نماد حکومت و مرز های خانوادگی زنان، حضور نیرو های زنده در حاصل خیزی خاک ، رفاه حال گاو های خانگی و ادامه زندگی یک خانواده می باشند.

این عروسک های سنتی که در ابتدا از مواد طبیعی ساخته می شدند در آن ها دوخت بدون گره انجام می شد و هیچ گونه قیچی در آن ها انجام نمی شدو چون مردم این کشور در زمان های قدیم معتقد بودند گره زدن گره ها یا برش توسط قیچی سرنوشت بدی را برای آن ها به وجود می آورد.

عروسک های موتانکی که در امروزه به طور کلی یکی از نماد های فرهنگ ملی اوکراین است نمایان گر یک روستای عالی یا فرهنگ محلی است در آن ها معمولاً چمن یا گیاهان دارویی ، مانند رزماری وحشی (نمادی از سعادت و سلامتی) استفاده می شود.

این نوع عروسک ها با توجه به اندازه های استفاده شده در آن ها قیمت های متفاوتی دارند و به دلیل استفاده از پارچه در ساختار ان ها نشکن بوده و با داشتن وزن کم خود ،امر حمل و نقل را راحت می نماید به دلیل این که این نوع عروسک ها نمادی از روستاهای این کشور می باشد تقریبا در همه جای این کشور و در مغازه های صنایع گردشگری به راحتی یافت می شوند.

سرامیک اوکراین / سرامیک تاتاری کریمه (Crimean tatar ceramics)

کارهای سفال گری و سرامیکی موجود در اوکراین نمونه های دیگری از انواع سوغات های اوکراین است که قدمت و تاریخچه ی ان برای دوره های اخیر نیست بلکه به قرن های چهرم و پنجم قبلا از مسیح بر می گردد.

نقاشی و طراحی سرامیک ها و سفال ها که توسط Rustem Skibin انجام می گیرد برگرفته از زیورآلات تاتارهای کریمه و سبک های سنتی آن زمان است و ترکیب رنگ آمیزی استفاده شده در نقاشی های این سرامیک ها و سفال ها آثار انعکاسی از ماهیت سرسبز کریمه هستند.

در هر منطقه ی این کشور الگوی کاری خاص و متمایزی با الگو های رنگارنگ وجود دارد که در مناطق مختلف تفاوت دارند که به عنوان مثال در غرب اوکراین به دلیل رنگ های سبز مایل به قرمز و قهوه ای مایل به قرمز در زمینه سفید که شامل تصاویر پیچیده پرندگان ، حیوانات و مردم است ،  بیشتر اسفاده شده است. قیمت این نوع سوغات نیز با توجه به اندازه های ان ها متفاوت می باشند و به دلیل شکننده بودن نیز حمل و نقل ان امرسی سخت است.

جعبه های چوبی نقاشی شده

از صنایع دستی اوکراین که جایگاه معمولی دارد جعبه های چوبی هستند که از چوب توس ساخته شده اند و نقش های منحصر به فرد دستمال نقاشی روی این جعبه های چوبی طراحی شده اند. از ویژگی این جعبه های چوبی می توان  الگوهای گل یا صحنه های زندگی با رنگ روشن را دید که روی جعبه های چوبی در اندازه های مختلف طراحی شده اند.

قیمت انواع این جعبه ها نیز با توجه به اندازه و هم چنین نسبت پیچیگی ان ها متفاوت می باشند اما به طور کلی قیمت آن ها زیاد گران نیست و حمل آن اگر در سایز کوچک باشد و به دلیل این که جنس ان از چوب می باشد امری راحت است.

بلوزهای مردمی اوکراین (VYSHYVANKA)

وجود بلوز های سفید که بعضی از لن ها به همراه نقش های گلدوزی هشده هستند بیان گر فرهنگ و منطقه ی کشور اوکراین هستند. البته وجود نقش گلدوزی در امر صنایع دستی کشور اوکراین بیانگر اهمیت این نوع کار هنری در این کشور می باشد که با استفاده از این هنر به بیان داستان ها و مطالب مهم تاریخی خود نموده اند.

هر منطقه از کشور اوکراین الگوها و سبک های منحصر به فرد خود را دارد و نشان دهنده ی منطقه ی خود هستند.. این الگو های نقاشی معمولا الگو های هندسی ، الگو های گل ، تصاویر افراد ، پرندگان یا حیوانات هستند که ان ها را منعکس می شود.

از وع متمایز و خاص این نوع سوغات و بلوز ها استفاده از ترکیب سفید روی سفید است که به صورت کاملا حرفه ای و با داشتن مهارت زیاد اقدام به طراحی می نمایند. از این آثار گلدوزی شده هم اکنون در نمایشگاه های مد منحصر به فرد استفاده می شود و قابل مشاهده هستند.

قیمت انواع بلوز ها نیز با توجه به سایز و نوع گلدوزی استفاده شده در آن متفاوت است اما معمولا از سی دلار شروع می شود، حمل آن نیز به دلیل نشکن بودن و وزن کم آن امری راحت و آسان می باشد.

انواع دیگر سوغات های موجود در کشور اوکراین

 لوازم آرایش طبیعی (Natural cosmetics “Yara” from Kosiv) که مواد تشکیل دهنده ی آن کاملا طبیعی است و روغن و صابون های آن دست ساز می باشند و به دلیل نداشتن مواد شیمیایی در ساخت آن ها تولید انقضای کوتاه مدتی نیز دارند.

پنیر (Cheese from Selysjka Cheesefactory) که از یک کارخانه سوییسی ساخته می شود و به دلیل نداشتن مواد نگه دارنده در ساختار تولید ان تاریخ انقضای کوتاهی دارد و هم چنین در بین مردم بسیار محبوب است.

گردنبند (Hutsul zgarda) از دیگر سوغاتی ها و صنایع گردشگری کشور اوکراین است که امروزه به عنوان گردنبند محافظ در بین مردم رواج یافته است و هدیه ای زیبا و جذاب برای افراد و مسافران می باشد.