اوکراین

سیاست دولت اوکراین

سیاست دولت اوکراین به گونه ای است که انتخاب مردم در آخرین دوره ی انتخاباتی زلنسکی بوده است و روی آوردن به زلنسکی به دلیل چهره جوان و غیر سیاسی او به عنوان یک سلبریتی و شخص معروف نبود که این امر کاملا اشتباه است. بلکه نتیجه ی انتقادات و افشاگری‌های دو رقیب اصلی علیه یک دیگر یعنی پروشنکو و تیموشنکو بودند. اگر چه پروشنکو تلاش زیادی می‌کرد که انتخابات را به نفع خود دو قطبی کند و همه مردم را به طرفداران خود و مخالفان «منفعت ‌طلب و توطئه‌ گر» علیه مردم تقسیم بندی کند. اما با ورود زلنسکی انتخابات از حالت دو قطبی خارج شد و مردم با انتخاب زلنسکی مخالفت خود را با سیاست نشان دادند. اقدامات اولیه زلنسکی بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی “ولادیمیر زلنسکی” تغییر و تحولات بسایر زیاد و مهمی در اوکراین در حال اتفاق افتادن است.

سیاست دولت  در این کشور و زلنسکی به گونه ای بود که با انتخاب شدنش توسط مردم به عنوان رییس جمهور جدید این کشور و هم چنین بعد از انجام ادای سوگند نامه بلافاصله و بسیار سریع اقدام به منحل کردن پارلمان اوکراین (رادا) نمود و دیگر اقدامی که انجام نمود اعلام کرد که انتخابات پیش از موعد برگذار شود. از دیگر اقداماتی که زلنسکی انجام داد به این شرح که از نمایندگان دولت خود خواست رئیس سرویس امنیت، دادستان کل و هم چنین وزیر دفاع کنونی کشور را برکنار نمایند.

زلنسکی از نمایندگان خود در این سخنرانی خواست که در دوره ی انتخابات خود قوانین مهمی، از جمله لغو مصونیت پارلمانی را تصویب کنند. یکی از پیام های مهم زلنسکی در این سخنرانی خود این بود که به دولت کنونی بیان کرد زمان آن رسیده که بساط خود را جمع کنید و سیاست خود را به پایان برسانید و جا را برای نسل آینده باز کنید. درواقع این تصمیم زلنسکی برای سیاست دولت اوکراین که در امر سیاسی این دولت برای به هم پاشیدن و هم چنین فروپاشی پارلمان اوکراین و البته بعلاوه ی این موارد درخواست برای تغییر دادن مقامات و روسای این کشور بیان کننده و نشان دهنده ی اراده و توانایی این شخص می باشد. که تصمیم دارد به تمام وعده ها و شعار هایی که در زمان انتخابات در زمینه های مبارزه با هرگونه فساد حاکم بر کشور که به مردم قول داده بود عمل نماید. یکی از مسایل مهم دیگری که زلنسکی ان ها را در سخنرانی ابتدایی خود بیان کرد این بود که اعلام آمادگی برای پایان دادن به درگیری های نظامی شرق کشور خود را افزون بر شرط جابجایی اسیران هر دو منطقه می باشد ، کرد.

در ادامه بیان کرد که تلاش خود را در باز پس گیری مناطقی که از کشور خود جدا شده اند را خواهد کرد. در واقع انتخاب زلنسکی به عنوان رییس جمهور سیاست دولت اوکراین توسط مردم آشکارا بیان می کرد که مردم از سیاست های دوره های قبل ناراضی بودند و خواهان تغییرات هستند. تحلیل شرایط سیاسی، اقتصادی زلنسکی در شعارهایی که در دوره ی نامزد انتخاباتی خود اعلام می کرد به گونه ای بود که با روشی متفاوت به انجام امور و اصلاحات، مبارزه با فساد و حل و فصل اختلافات خارجی از طریق مذاکره خواهد پرداخت و به همین دلیل توانست رقیب قدرتمند خود (پروشنکو) را تحت فشار قرار دهد و اورا شکست دهد.

انتقاد کنندگان زلنسکی که او را برای ریاست جمهوری و سیاست دولت مناسب نمی‌ دانند، مبهم بودن آینده ی نظامی کشور خود را خطرناک عنوان کرده اند و با توجه به اختلافات و درگیری‌ هایی که اوکراین با روسیه دارد هشدار می دهند. وضعیت روابط روسیه و اوکراین روابط روسيه با اوکراین جهات مهمی دارد که در اغلب و بیشتر آنها پیشرفت زیادی مشاهده نشده است . هرچند مکالمه تلفنی  رییس جمهور هر دو کشور به مبادله اسیران بین آنها کمک کرد، ولی هم زمان زد و خردها در شرق اوکراین ادامه داشته است.

روسيه برای کاهش ترانزیت گاز به اوکراین تلاش زیادی را کرده است ، و روابط دو رییس جمهور به سه مکالمه تلفنی طی 5 ماه محدود شده است. روابط کشورهای روسیه و اوکراین از سال 2014 میلادی در شهر کی اف با به کار گیری دولتی که غرب گرا بود و با جدا شدن کریمه از کشور اوکراین و پیوستن آن به کشور روسیه و هم چنین با به وجود آمدن جنگ داخلی که در شرق اوکراین بود به طور بسیار بدی اوضاع کشور پیچیده و روابط میان ان ها به هم خورد. با اقداماتی که هر دو کشور در مقابل هم انجام دادند و نیز درگیری دریایی که در سال 2018  در تنگه کرچ اتفاق افتاد به تنش هایی که در زمان حال وجود دارد تا حد زیادی افزوده شد.

روابط سیاسی دو کشور به جایی رسیده است که برای ارتباطات و روابط خود را با مذاکره ی کشور های دیگر انجام می دهند. با انتخاب ولادیمیر زلنسکی به عنوان رییس جمهور منتخب مردم  شکل دیگری از روابط بین اوکراین و روسیه به وجود آمده است. و مهم ترین نتیجه ی این روابط جابجایی اسیران و زندانیانی بود که برای سال های زیادی به اسارت گرفته شده بودند. نظام پارلمانی –ریاستی اوکراین اوکراین ازسایر کشورهای اروپایی است که در نظام خود هم ویژگی‌ های نظام ریاستی و هم چنین ویژگی های نظام پارلمانی را در خود جای داده است. به گونه ای که اوکراین را به عنوان کشوری « نیمه ‌پارلمانی و نیمه ‌ریاستی » می‌ شناسند.

از سایر حقوق رییس جمهور حق وتو می باشد البته از دیگر اختیاراتیی که دارد می‌تواند مصوبات پارلمان را رد نماید. البته این حق وتویی که در اختیار رییس جمهور می باشد با دو سوم رای نمایندگان پارلمان می تواند باطل و منقضی گردد. علاوه بر آن رئیس‌جمهور فرماندهی کل نیروهای مسلح اوکراین و ریاست شورای امنیت ملی این کشور را نیز بر عهده دارد. عزل و هم چنین برکنار نمودن فرماندهان ارشد نظامی از جمله اختیارات رییس جمهور می باشد. پارلمان اوکراین نیز اختیاراتی دارد که شامل حق استیضاح و محکوم نمودن رئیس‌جمهور است که انجام این کار نیازمند توافق آرای اکثریت نمایندگان است.

طبق اصل ۷۵ قانون اساسی اوکراین پارلمان این کشور فقط ارگان های قوه مقننه هستند. اعضای این پارلمان که از ۴۵۰ نماینده به وجود امده است و بر اساس قوانین جدیدی که در این دولت تصویب شده است در سیاست دولت ، احزاب و گروه‌هایی که در انتخابات عمومی که برگزار می شود حداقل سه درصد از آرای مردم را به دست آورند، امکان راه یابی آن ها به پارلمان اوکراین وجود دارد. بررسی شرایط فعلی کشور اوکراین در حال حاضر اوکراین در شرایط سختی قرار دارد.

این جمهوری جدا شده از اتحاد جمهوری شوروی سابق اکنون به خاطر از دست دادن کریمه و بخش‌ هایی از مناطق شرقی، جنگ با جدایی طلبان طرفدار روسیه، تحریم ‌های اقتصادی روسیه و… تحت فشار شدید و شرایط سختی قرار دارد که در این شرایط هزینه‌ های سنگینی را متحمل می‌ شود. تأمین قسمت های زیادی از این هزینه‌ها با دریافت انواع کمک‌های خارجی (که به نوعی وابستگی این کشور را به همراه دارد) امکان پذیر و قابل تحقق می‌باشد. در حالی که اوکراین ۸۰ میلیارد دلار بدهی خارجی دارد، ذخایر بین المللی این کشور به حدود ۲۰ میلیارد دلار می ‌رسد.