اوکراین

صنعت گردشگری اوکراین

صنعت گردشگری اوکراین اوکراین اوکراین یکی از کشور هایی که بر خلاف اینکه مهاجران زیادی داشته است ، گردشگران اندکی را داشته که از سال 2005 به بعد این روند افزایش پیدا کرده و با داشتن جاذبه های گردشگری زیادی و به خصوص مناطق طبیعی و دیدنی بکر و نایاب خود توانسته است در رتبه بندی سازمان جهانی گردشگری ، رتبه ی هشتم را کسب کند. در این کشور روستاها و مناطق طبیعی زیادی وجود دارند که جزو آثار تاریخی اوکراین محسوب می شوند و سالانه بیش از 1.6 میلیون نفر بازدیدکننده دارند.

جاذبه های گردشگری و توریستی _ اودسا

شهر اودسا با این که قدمت نه چندان زیادی دارد اما دوره های متفاوتی را پشت سر گذاشته است. این شهر دورانی را تحت کشور روسیه و دوران دیگری را تحت اتحاد جماهیر شوروی و زمانی هم تحت کشور اوکراین بوده است.

به همین دلیل این شهر قوانین مختص به خود را دارد. که برای هرکسی از هر کجای جهان بخواهد به این شهر ورود پیدا کند باید این قوانین را اجرا کند. این شهر از لحاظ وسعت چهارمین شهر بزرگ اوکراین است و دریای سیاه در کنار این شهر قرار گرفته که توانسته هم زیبایی بی نظیری به شهر دهد و هم از لحاظ موقعیت های دریایی مانند حمل و نقل های دریایی و بندر های مهم اهمیت ویژه ای داشته باشد.

این شهر که با نام دیگری نیز مشهور است و در واقع ساکنان و مردم این شهر نام دیگری را تحت عنوان مامان اودسا (Odessa mama) به ان داده اند. این شهر با داشتن قوانینی که مختص به خودش می باشد لان را از ستایر شهر های دیگر لوکراین متفاوت و متمایز نموده است. نوع معماری هایی که در ساخت ساختمان ها و بافت این شهر به کار برده شده است شباهت زیادی به معماری های  فرانسوی و ایتالیایی  دارد دواقع معماری این شهر از سبک معماری این دو کشور الهام گرفته شده است. بسیار روشن است که آب و هوای این شهر باتوجه به موقعیت دریاها ، وابسته به آن هاست .در واقع هوای این شهر معمولا ملایم است و هوای خشکی را ندارد.

میانگین دمایی این شهر تمام ماه های سال کمتر از 22 درجه می باشد و البته میزان بارش پراکنده ای در تمام سطح شهر را دارد. از لحاظ دسترسی به این شهر از چهار طریق هوایی ، دریایی ، زمینی و ریلی امکان وجود دارد که دسترسی را برای همه راحت کرده است. ازجمله جاذبه های زیبای گردشگری شهر اودسا می توان به : سالن تئاتر ملی و اپرا اودسا ،کاخ ورونتسوف، موزه باستان شناسی اودسا ، کلیسای تاتیانا مقدس ،دخمه های اودسا ، سواحل Lanzheron و سواحل اودسا اشاره کرد.

کاخ ورونتسوف در اودسا

یکی از جاذبه های مهم و زیبای گردشگری شهر اودسا کاخ ورونتسوف می باشد که در بلوار پریمورسکی واقع شده است. این کاخ که به دستور یکی از شاهزادگان روسی ساخته شده است دارای تارخچه ای می باشد که به سال 1830 میلادی باز می گردد که در این سال ، این کاخ ساخته شد. با توجه به این که آثار زیاد این کاخ امروزه نابود شده اند اما هنوز آثاری را به جای گذاشته است که از مهم ترین ان ها که برای افراد زیادی محبوب شده است  قسمتی در این کاخ وجود دارد که مجسمه شب و روز می باشد. در واقع این قسمت مورد توجه بسیاری از گردشگان بوده است و آن ها را به این مکان جذب نموده است.

کلیسای تاتیانا مقدس

یکی از عجایب شهر اودسای اوکراین ساخت کلیسای تاتیانا مقدس می باشد که در واقع هزینه ی ساخت این کلیسا را معلمان و دانش آموزان و سایر ساکنین شهر پرداخت نمودند. این کلیسا که دارای زیبای بی نظیری می باشد بسیاری از گردشگران و توریست ها برای دیدن آن به این مکان سفر می کنند. این کلیسا که به کلیسای دانشجویی نیز معروف شده است با داشتن معماری بسیار زیبای خود در قاره ی اروپا به یکی از زیباترین کلیساها مشهور و محبوب شده است.  البته یک دیگر از دلایل محبوبیت و معروف شدن این کلیسا تعلق نداشتن آن به یک دین و فرقه خاص می باشد و افراد از هر دین و فرقه ای می توانند برای دعا و دیگر اعمال خود به این کلیسا مراجعه کنند.

موزه باستان شناسی اودسا

یکی از بهترین و محبوب ترین موزه ها در سراسر جهان موزه باستان شناسی اودسا می باشد که برای بسیاری از افراد دارای اهمیت می باشد. این موزه که یک ساختمان دو طبقه با 10 اتاق می باشد در سال 1825 افتتاح شد. از ویژگی های منحصر به فرد این موزه وجود بیش از 60 هزار آثار باستانی می باشد که به مناطق مختلف دنیا مانند مصر، یونان، ایتالیا و قبرس باز می گردد و هم چنین تاریخ چه ی بعضی از این آثار به عصر حجر نیز باز میگردد خود نشان دهنده ی اهمیت وجود این موزه و آثار ثبت شده در ان می باشد. این موزه که دارای بخش های مختلفی می باشد و هر کدام در نوبه خود دارای اهمیت زیادی می باشد شامل دو بخش کتاب های قدیمی و آزمایشگاه ترمیم آثار باستانی نیز می باشد.

سالن تئاتر ملی اودسا

از آثار بسیار مهم و مورد توجه همه ی افراد سالن تئاتر ملی اودسا می باشد که این سالن به گونه ای ساخته شده است که معماری به کار برده شده در آن از سبک معماری کشور های ایتالیایی و فرانسوی الهام گرفته است. این مکان که در قرن 19 ساخته شده است در ساختمان ان دارای بخش مهمی است به طوری  که در ساختمان این سالن تئاتر بخشی برای اجرای اپرا نیز وجود دارد. و همین بخش بر اهمیت ان نیز افزوده است. سواحل اودسا اودسا به دلیل این که با دریاها همسایه است ان را به یک شهر ساحلی تبدیل نموده است و به دلیل وجود این سواحل مورد توجه بسیاری از گردشگران بوده است که در فصل های گرم سال پذیرای گردشگران زیادی بوده است.

در واقع در فصل تایبستان که این شهر بسیار شلوغ و پر تردد می گردد دارای انواع بخش های مختلف و متنوعی همانند بخش رایگان و بحش VIP می باشد که از دیگر تفریحات موجود در مناطق ساحلی این شهر می توان به معرفی این موارد پرداخت:  غواصی، قایق سواری، ماهی گیری و موج سواری. سواحل Lanzheron ساحل لانزرون که از دیدنی های مهم شهر اودسا می باشد با موقعیت مکانی که در کنار سایر دیدنی های این شهر دارد برای بسیاری از افراد مهم می باشد.

این ساحل در واقع از قدیمی ترین سواحل اودسا و اوکراین می باشد که مردم همه روزه و در ایام تعطیل و به خصوص روز های اخر هفته برای اوقات فراغت خود و تفریح به این مکان مراجعه می کنند. از انواع تفریحات دریایی که در این مکان مورد استفاده قرار می گیرد شنا و قایق سواری می باشد که با وجود غرفه های نوشیدنی در این محل و رستوران‌ های زیادی با غذا های متنوع خود باعث شده است که بسیاری از گردشگران جذب ان می شوند. از دیگر ویژگی های مهم این ساحل نزدیکی آن با مرکز شهر و هم چنینی نزدیکی ان با هتل ها و اقامت گاه ها می باشد که افرادی که در هتل ها سکونت کرده اند با یک پیاده روی معمول در طول روز می توانند به این مکان بروند.

علاوه بر ویژگی های گفته شده می توان در این ساحل با مردم شهر اودسا ارتباط برقرار کرد و نوع فرهنگ این شهر را درک نمود.  این تجربه برای بسیاری از افراد که مایل هستند با فرهنگ کشور اوکراین و هم چنین خلق و خوی مردم اودسا آشسنا شوند می توانند نتیجه ی خوبی را به همراه داشته باشد. 

کییف

کییف یکی از شهر های مهم اوکراین و صنعت گردشگری اوکراین محسوب می شود و قدمت آن به قبل از اوکراین باز می گردد یعنی که این شهر حتی زمانی که اوکراین کنونی وجود نداشته است ، شکل گرفته است و می توان آثار قدیمی مهمی را در آن پیدا کرد هر چند بازسازی های زیاد و جدید باعث شده به سختی بتوان به این زیبایی ها دست یافت. جاذبه های این شهر محدود هستند اما با توجه به معماری متنوع و ترکیبی خاصی که در آن استفاده شده است گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است.

این شهر جزو مهم ترین شهر های اوکراین محسوب می شود به این دلیل حماسه های زیادی در این شهر اتفاق افتاده است اما با وجود داشتن و سپری کردن این نا آرامی ها اکنون آرامش عجیبی را در شهر می توان احساس کرد. این شهر که پایتخت اوکراین محسوب می شود از وسط آن رودخانه ی دنیپر می گذرد که باعث شده است این شهر به دو قسمت شرقی و غربی تبدیل شود. شهر کییف که مرکز استان کییف می باشد دارای ادارات جدا و مستقل از استان می باشد که خود بیانگر اهمیت این شهر می باشد.

مراکز سیاسی که در اوکراین وجود دارند و دفاتر سفارت خانه‌ های خارجی موجود در این شهر در منطقه گوامی اینوگیت واقع شده اند و هم چنین مراکز اداری شهر در منطقه استویاتوشنسکی قرار گرفته اند. این شهر که از دوره های قبل مرکز سلسله‌ های پادشاهان روسی بوده است در بین الملل زبان روسی به عنوان مادر شهرهای روسیه نامیده می‌شود.

این شهر کاملا سرسبز مکان های دیدنی زیبایی دارد از جمله صومعه پچرسکی ، کلیسای سنت سوفیا، میدان استقلال ، موزه ملی چرنوبیل ،خیابان Khreshchatyk ، جاذبه های طبیعی کیف ، گیت طلایی، موزه مینیاتوری ، بچرسک لاورا خیابان Khreshchatyk این خیابان که در واقع خیابن اصلی این شهر و کشور اوکراین می باشد دارای ساختمان ها و مکان مهم این کشور می باشد از جمله ساختمان های اداری و حکومتی که در ساسر خیابان به چشم می خورند هم چنین وجود بازار ها و مراکز مهم خرید در این خیابان و هم چنین وجود تعداد زیادی از رستوران ها و کافه ها نیز مورد توجه بسیاری از گردشگران می باشد.

البته بسیاری از هتل ها و اقامت گاه ها به این خیابان نزدیک هستند و گردشگرانی که در هتل های نزدیک به این خیابان اقامت می کنند از جاذبه ها و دیدنی های این خیابان استفاده می کنند. جاذبه های طبیعی کیف پارک جنگلی گولوسیکیا که در شهر کییف اوکراین واقع شده است با داشتن زیبایی و و هم چنین وجود هیجان ناشی از اقدام به گردشگری در این پارک جنگلی برای بسیاری از افراد مهم بوده است و برای کسب ماجراجویی به این مکان زیبا سفر کرده اند. از ویژگی های مهم این جنگل که در بخش مرکزی کییف قرار دارد می توان از فعالیت های طبیعی و همینطور ورزشی لذت را برد.

البته این پارک با داشتن پاییز بی نظیری که در این زمینه نیز بسیار مشهور شده است می توان با دوچرخه سواری در مسیر این جنگل از زیبایی های آن که مورد توجه می باشد نهایت لذت به همراه داشته باشد. وجود رودخانه ها و دریاچه های زیبا که در کنار ان نیز مسابقات دوچرخه سواری سالانه در این مکان برگذار می شود بر زیبایی آن افزوده است.

گیت طلایی

گیت طلایی که در واقع دیواری است که در سال 1017 ساخته و به طور کلی ورودی اصلی به شهر بوده است دژ مستحکمی در مقایل حمله و محاصره ی دشمنان بوده است. هرچند در طی دوران بسیاری از این آثار تخریب شده اند اما در نهایت برای آخرین بار در سال ۱۹۸۲ مورد بازسازی واقع شد تا آثار باقی مانده در خود را به جای بگذارد. بیشتر آثار این دژ در حمله مغولان از بین رفت در واقع این د ژ مورد حمله های زیادی واقع شد که در نهایت به عنوان یکی از جالب ترین نقاط شهر در آثار یونسکو ثبت شد.

موزه مینیاتوری

یکی از جالب ترین و تعجب بر انگیز ترین آثار باقی مانده در دوره های قبل را می توان در موزه مینیاتوری مشاهده کرد به طوری که از آثار مشهور موجود در این موزه وجود مهره های شطرنج که در روی یک میخ جای گذاری شده اند و یا جای گذاری کاروان شتر در سوراخ سوزن. در واقع این موزه که دارای کوچک ترین کتاب دنیا نیز می باشد و در ان فقط اشیای کوچک را می توان مشاهده کرد در محل کلیسای ارتدکس شرقی Pechersk Lavra واقع شده است که این کلیسا هم یکی از آثار میراث جهانی یونسکو است. بچرسک لاورا Pechersk Lavra که آمار ها بیان کننده ی معروف ترین کلیسای موجود در کشور اوکراین می باشد در سال ۱۰۵۱ میلادی به عنوان صومعه‌ای تاریخی که یک مرکز مهم مسیحیت ارتدوکس شرقی بوده است ساخته شد.

این کلیسا خود به تنهایی در طول سال میلیون‌ها نفر از گردشگران، مسافرین و زائران را جذب می‌کند. از قسمت های مهم و حیرت بر انگیز این کلیسا که مورد تعجب همگان واقع شده است وجود یک شبکه بزرگی از غارها و راهرو های زیرزمینی است کهدر ظاهر در اطراف غار «سن آنتونی» کیف در قرن 11 به وجود آمده اند.

از ویژگی های مهم این غار و کلیسا هنگام ورود خانم ها به این مکان به این صورت است که خانم ها باید حتما حجاب داشته باشند. البته دفن بسیاری از مقدسین که در این کشور بوده اند نیز بر اهمیت آن افزوده است. موزه ملی چرنوبیل این موزه که آثار هسته ای در آن ثبت شده است یکی دیگر از آثار مهم کشور اوکراین و شهر کییف می باشد که در واقع اتفاقی که در حادثه ی نیروگاه هسته ای چرنوبیل اتفاق افتاد و در نوبه ی خود بدترین اتفاق ممکن در زمینه ی هسته ای بوده است.

پریپیات (Pripyat) که شهری است به فاصله ی سه کیلومتری چرنوبیل و به ان نزدیک بوده است دارای جمعیتی بوده است که بیشتر اعضای خانواده ها در این نیروگاه مشغول به کار بوده اند و در حال حاضر این شهر خالی از سکنه می باشد و کسی در این شهر زندگی نمی کند. این اتفاق که در سال 1986 به وقوع پیوست سبب شد در تاریخ ملی این شهر ثبت گردد و تا دوران زیادی آثار ان برای همگان به نمایش گذاشته شود و برای افرادی که نمی توان به شهر چرنوبیل سفر کنند در این موزه با دیدن این آثار به یاد این شهر و حادثه بمانند.

کلیسای سنت سوفیا

این کلیسا با داشتن 13 گنبد طلایی یکی از قدیمی ترین کلیسا های شهر کییف می باشد که برای تاریخ این شهر در جایگاه بسیار بالایی برخوردار ایست. این کلیسا که در سال 1037 توسط پرنس یاروسلاو  پادشاه و رهبر قدرتمند اوکراین و پادشاه یاروسلاو ساخته و تاسیس شد با گند های طلایی خود در روی برج های سفید باعث به وجود امدن منظره ای بسیار زیبا و دیدنی شده است. از آثار قدیمی و تاریخی این کلیاس نیز وجود موزاییک ها و نقاشی های دیواری می باشد که بسیار معروف و دیدنی هستند. البته این کلیسا و هم چنین دیگر مجموعه هی اطراف آن در سال 1990 به عنوان آثار جهانی یونسکو ثبت شدند.

این کلیسای که با آثار تاریخی و زیبای خود در میدان سوفیسکایا قرار دارد بر اساس یک سنت قدیمی در این شهر به عنوان عروس و کلیسای جامع سنت سوفیا نووگورود روسیه به عنوان جنگجو انتخاب شده اند. از دیگر آثار دیدنی این کلیسا وجود دروازه هایی در بیرون این مجموعه که مجسمه ای برای گرامی داشت بوگدان ملنیتسکی که در قرن هفدهم  شهر کیف را آزاد کرد و به امپراطوری روسیه داد، خود نمایی می کند.

رودخانه دنیپر

یکی از جاذبه های بسیار زیبای صنعت گردشگری اوکراین رودخانه دنیپر می باشد که این رودخانه از کشور روسیه آغاز و شروع می شود و با عبور از چند کشور به اوکراین می رسد. که زیبایی بیشتر این رودخانه به تقسیم بندی ان به گونه ای است که بخش اول رودخانه به شهر کییف رسیده ، بخش بعدی ان بین شهر کیف و زاپروژیا اوکراین قرار می گیرد و بخش آخر نیز به دریای سیاه وارد می شود. این رودخانه بخش مهمی از اقتصاد کشور های درگیر خود را از طریق ماهی گیری و جذب گردشگر مهیا کرده است و همین امر خود باعث شده است تور های مسافرتی زیادی به مقصد این دریا تشکیل شوند.

این رودخانه یکی از زیباترین مکان های گردشگری اوکراین محسوب می شود ، خصوصا که غروب زیبای این رود خانه باعث شده گرشگران با قایق از این دریا عبور کنند و زیبایی آن را مشاهده کنند. 

پارک سوفی‌یِوسکی

در اوایل قرن نوزدهم استانیسلاو پوتوکی برای همسرش سوفیا ، این پارک زیبا و جذاب را هدیه داد.بر همین اساس این پارک به مکانی برای عاشقان و تفریحات ان ها و لذت بردن از این تفریحات تبدیل شده است. در طراحی و معماری این پارک زیبا از معماری های  باغ های اروپایی به گونه ای استفاده شده است ک گردشگران زیادی را از هر جای جهان به خود جذب می کند. آبشارها ،دریاچه ها ، مجسمه ها ، غار های بسیار زیبا و جذاب بخش کوچکی از جاذبه های این پارک محسوب می شوند.

تونل عشق اوکراین

تونل عشق از مکان های بسیار خاصی است که با دیدن عکس های آن احساس می کنید که برای معرفی این مکان در صنعت گردشگری اوکراین بیش از اندازه تغراق شده است البته این مکان به دلیل وجود زیبایی بی نظیر خود باعث شده است که گردشگران زیادی را به خود جذب نماید. این مکان در واقع ، مسیری از یک ریل قطار قدیمی ای است که قابل استفاده نیست و درختان زیادی که در این مکان وجود دارند ، با شاخ و برگ های خود از ورود مستقیم نور خورشید جلوگیری کرده اند و همین امر باعث به وجود آمدن یک تونل گردیده است. موقعیت این تونل به گونه ای است که در نزدیکی یک روستا قرار دارد که افراد ساکن در این روستا ، تا قبل از آن شاهد حضور گردشگران در آن مکان نبوده اند اما امروزه با توجه به این زیبایی ، این تونل و روستا یکی از مراکز مهم گردشگری اوکراین محسوب شده است. 

موزه ملی تاریخ جنگ اوکراین

این موزه یادبود جنگ جهانی دوم اوکراین می باشد و یکی از با ارزش ترین مکان های صنعت گردشگری با توجه به دوران سختی که این کشور درگیر بوده است را بیان می کند . به دلیل همین اهمیت این موزه آثار تاریخی و فرهنگی زیادی را در خود جای داده است که برای عموم مردم به نمایش می گذارد. این موزه در واقع بیانگر اندکی از فرهنگ و تمدن مردم اوکراین است. با قرار داشتن این موزه بر روی تپه ای در کنار رودخانه دنیپر ، همین امر باعث شده که گردشگران با آمدن به این مکان هم از جاذبه گردشگری رودخانه لذت ببرند و هم به تماشای این موزه بپردازند . مجسمه سرزمین مادری ، که در اوکراین از اهمیت ویژه ای برخوردار است در این مکان قرار دارد.

مجسمه سرزمین مادری  یا ردینامت  

ردینامات یا همان مجسمه سرزمین مادری با طول 62 متری خود یکی از بزرگترین مجسمه های جهان است که نماد ملی کشور اوکراین محسوب می گردد . این مجسمه با بیش از 21 میلیون بازدید کننده ، یکی از مهمترین مکان های گردشگری اوکراین است که در شهر کییف اوکراین قرار دارد.این مجسمه نمایش دهنده زنی است که در دست چپ خود سپری دارد که نماد اتحاد جمهوری های شوروی می باشد.