فرودگاه

فرودگاه های اوکراین

فرودگاه های اوکراین از منابع مهم این کشور می باشد که در ابتدا هواپیمای بین المللی اوکراین را بررسی می نماییم. شرکت هواپیمایی اوکراین که در سال 1992 اولین پرواز خود را شروع کرد ، در حال حاضر یکی از بزرگ ترین خط هوایی اوکراین را به دست آورده است. این شرکت هواپیمایی مقصد های مختلفی را به طور مستقیم انجام می دهد از جمله  مسیر های قزاقستان، آذربایجان، بلاروس، پاریس، تهران، آمستردام، تفلیس، تا آویو و باکو پرواز دارد. به طور کلی شرکت های هواپیمایی اوکراین به طور مستقیم پروازهایی را به 75 کشور دنیا در قاره های مختلف اروپایی ، آسیایی ،خاورمیانه و ایالات متحده ی آمریکا به طور روزانه انجام می دهند.

دفتر مرکزی هواپیمایی اوکراین در شهر کییف اوکراین قرار  دارد که فرودگاه بین المللی بوریسپیل، قطب اصلی این شرکت هوایی به شمار می رود. ایرلاین اولین هوایمایی کشور اوکراین بوده است که عضو CIS در جمهوری شوروی بوده است. اولین هواپیمای بویئنگ 737 خود را خریداری کرد و بعد از آن با سرمایه گذاری هایی که این شرکت نمود، شرکت‌های ایرلاین آسترین و Swissair با ایرلاین اوکراینی همکاری خود را شروع کرده اند. شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال این شرکت که بزرگ ترین شرکت هواپیمایی فعال اوکراین می باشد ، روزانه به مقصد های بسیار زیادی در اوکراین پرواز می نماید که یکی از این مقصد های پروازی این شرکت، ایران است.

ایرلاین اوکراین به بیشتر نقاط جهان مسیر های پروازی دارد از جمله مسیر های پروازی ان قاره های اروپا ، آسیا و مناطق خاور میانه و هم چنین آمریکا می باشد که به طور کل این کشور در طول یک روز با بیشتر از 75 کشور مسافر جابجا می کند این پرواز ها به طور مستقیم و هم چنین از قبل برنامه ریزی شده هستند. دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال در شهر کییف، پایتخت کشور اوکراین قرار گرفته است.

این شرکت هواپیمایی فرودگاهی که در ان پرواز های خود را انجام می دهد فرودگاه بوریسپیل اوکراین می باشد. این شرکت هواپیمایی بعد از 18 سال فعالیت در سال 2009 به یکی از مهم ترین ارکان صنعت هوا نوردی و حمل و نقل مسافران از طریق هوایی برای کشور اوکراین تبدیل گردید. این شرکت هواپیمایی فقط در زمینه ی جا به جایی مسافران به اوکراین و یا بالعکس و هم چنین پرواز در نقاط مختلف در جهان فعالیت نمی کند بلکه در زمینه ی پروازهای کارگو که همان خدمات شرکت های باربری می باشد نیز فعالیت می نماید.

یکی از دلایلی که باعث شده است این شرکت هواپیمایی در بین مردم اوکراین بسیار محبوب شود هزینه های ارزان قیمت ان است که برای پرواز های داخلی و خارجی خود برای افراد در نظر گرفته است. این شرکت هواپیمایی دارای تعدادی از هواپیما های بویینگ 300-767 می باشد که در پرواز هایی که مدت زمان ان ها طولانی است از ان ها استفاده می کند.  فرودگاه های اوکراین فرودگاه بین المللی بوریسپیل | Boryspil International Airport این فرودگاه که بزرگ ترین فرودگاه هواپیمایی کشور اوکراین می باشد به تنهایی خود بیش از 60 الی 70 درصد ترافیک هوایی اوکراین را انجام می دهد. این امر گویای اهمیت این فرودگاه برای کشور اوکراین می باشد.

این فرود گاه با موقعیت جغرافیای که دارد در فاصله ی 29 کیلومتر از شهر کی اف که پایتخت اوکراین می باشد قرار گرفته است. این فرودگاه که در ابتدا به دستور وزیران کشور ساخته شده بود در حال حاضر جزو شورای بین المللی فرود گاه های جهان می باشد . این فرودگاه برای کشور اوکراین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده است به طوری که به عنوان راه ارتباطی با بیرون از مرز های اوکراین و هم چنین یک راه ارتباطی با کشور های دیگر می باشد به طوری که در سال 2002 گواهی کیفیت سیستم مدیریت ISO 9001 زا به دست اورده است. این فرودگاه که بزرگ ترین فرودگاه اروپای شرقی نیز می باشد دارای امکاناتی است که آن را در حوزه ی خود نسبت به سایر فرودگاه های دیگر منحصر به فرد کرده است.

شامل : ترمینال هایی که در این فرودگاه وجود دارند اینترنت را به صورت رایگان در اختیار مراجعین پرواز قرار می دهند. در ترمینال های مسافر بری فرودگاه بوریسپیل فروشگاه های مختلف، رستوران و کافه وجود دارد که خدمات را برای افراد ارائه می دهند. از امکانات و خدمات دیگری که این فرودگاه برای مهمانان خود عرضه می دهد شامل صرافی و دستگاه های خود پرداز از بانک های مختلف اروپایی و هم چنین اوکراینی باعث شده است که آن را به بهترین فرودگاه های اوکراین تبدیل کند.

راه های ارتباطی این فرودگاه به شهر کییف اوکراین و دیگر شهرهای این کشور به گونه ای است که با تعداد زیادی اتوبوس و مینی بوس در بخش حمل و نقل زمینی و هم چنین تعداد زیادی تاکسی و وجود ایستگاه راه آهن در این فرودگاه مسیر های حمل و نقل به شهر کی اف و دیگر شهر های اوکراین برای افراد به امری بسیار راحت و امکان پذیر تبدیل نموده است. به طور کلی فرودگاه بوریسپیل اوکراین که بزرگ ترین فرودگاه های اوکراین محسوب می شود روزانه تعداد زیادی از سفر های داخلی و خارجی را به سراسر دنیا انجام می دهد این فرودگاه خود دارای چهار ترمینال می باشد و با موقعیت خود در شهر کییف که پایتخت اوکراین می باشد هر روزه به افراد زیادی ارائه ی خدمات می نماید.

فرودگاه کییف ژولانی یکی دیگر از فرودگاه های مهم کشور اوکراین که نقش بسیار زیادی برای مقاصد گردشگری و توریستی افراد دارد و از اهمیت بسیار بالایی نیز برخور دار است و در پایتخت کشور اوکراین قرار دارد فرودگاه کییف می باشد نام قدیمی تر این فرودگاه ، فرودگاه کییف ژولانی می باشد. این فرودگاه در بین سایر فرودگاه های اروپایی ، شلوغ ترین و هم چنین بیترین تردد را برای خود اختصاص داده است در رتبه بندی جابجایی مسافر در فرودگاه های کشور اوکراین ، این فرودگاه رتبه ی دوم را به دست اورده است و بسیاری از توریستان و مردم اوکراین این فرودگاه را برای پرواز های خود انتخاب می کنند.

این فرودگاه که در ابتدای ساخت و بهره برداری خود برای اهداف نظامی اوکراین مورد استفاده قرار داشت کم کم رویه ی خود را تغییر داد و به یکی از مهم ترین هواپیماهای اوکراین برای حمل و نقل های هوایی این کشور تبدیل گردید. در اوایل ساخت این فرودگاه فقط پرواز های داخلی کشور اوکراین را انجام می داد اما بعد از جدا شدن اوکراین از اتحاد جمهوری شوروی و به دست آوردن استقلال خود امکان سفر به نقاط دیگر در کشور های دیگر را فراهم نمود و به یک فرودگاه بین المللی تبدیل شد.

این فرودگاه که قدمت ان به قبل از فرودگاه بوریسپل می رسد و در ابتدا ساخته شد کمک زیادی به این شهر و کشور برای امر حمل و نقل نمود. این فرودگاه که یک ایرلاین ارزان قیمت اروپایی می باشد پروازهای زیادی به مقصد این فرودگاه انجام می دهد و قطب اصلی فعالیت هایش را در این فرودگاه قرار داده است. باز سازی ها و تغییراتی که در این فرودگاه صورت گرفت ان را به گونه ای در زمینه های پیشرفت قرار داد که در سال 2012 هیچ گونه تاخیری در پرواز های این فرودگاه وجود نداشت همین امر گویای پیشرفت این فرودگاه و این کشور می باشد. این فرودگاه که از سال های 2013 شاهد افزایش چشم گیری به گونه ای در سال 2013 نسبت به سال قبل خود به اندازه ی سه برابر مسافران بیشتری را جابه جا نمود امکانات زیادی را برای مسافران خود اختصاص داده است از جمله : استفاده از مکان هایی که برای شارژ کردن گوشی های همراه و یا لب تاپ های افراد که در مکان های ویژه ای از این فرودگاه قرار داده شده است و علاوه بر ان در همهی ترمینال های موجود در این فرودگاه رستوران ها ، کافه ها و فروشگا های متنوعی که برای خرید افراد و راحتی افراد تهیه شده اند وجود دارد.

موقعیت مکانی این فرودگاه نیز به گونه ای است که با فاصله ی 9 کیلومتر از شهر کییف و در کنار منطقه ی ژولیانی قرار گرفته است. ترمنال های موجود در این فرودگاه سه عدد می باشد که دو مورد از ان ها به پرواز های خارجی اختصاص دارد. راه های ارتباطی این فرودگاه به شهر کییف اوکراین نیز به گونه ای است که تعداد زیادی از تاکسی ها و مینی بوس ها و اتوبوس ها در حومه ان قرار دارد که افراد با اتوبوس های شهری و یا اتوبوس های مخصوص به فرودگاه مسیر را طی نمایند و حمل و نقل را برای افراد امری راحت و آسان تبدیل نموده است.

تاکسی های فرودگاه کییف به طور 24 ساعته در محل خود در فرودگاه مستقر هستند و برای افراد و گردشگران و مسافران خدمات رسانی می کنند. اتوبوس ها و مینی بوس ها نیز که بسیار ارزان تر از سایر وسایل حمل و نقل می باشد و افراد زیادی ترجیح می دهند با استفاده از آن ها مسیر خود را طی نمایند نیز از ساعت 6:30 صبح تا 10:30 بامداد اقدام به خدمات رسانی برای افراد می نمایند. اتومبیل های کرایه ای نیز از دیگر مواردی است که امر حمل و نقل افراد را انجام می دهد این وسایل حمل و نقل که از رفاه و راحتی بیشتری نیز برخور دار است از هزینه های بیشتری نسبت به سایر وسایل حمل و نقل دیگر برخوردار است.

فرودگاه بین المللی ایوان فرانکیوسک یکی دیگر از فرودگاه های کشور اوکراین فرودگاه بین المللی ایوان فرانکیوسک می باشد که یک فرودگاه همگانی با کد یاتا IFO است. موقعیت جغرافیایی این فرودگاه به گونه ای است که در شهر  ایوانو-فرانکیفسک کشور اوکراین قرار دارد و در ارتفاع ۲۸۰ متری از سطح دریا نیز واقع شده است. تعداد دیگری از فرودگاه های کشور اوکراین: فرودگاه بین‌المللی دنیپروپتروفسک ، فرودگاه بین‌المللی لیو دانیلو هالیتسکی، فرودگاه بین‌المللی کریویی ریه، فرودگاه بین‌المللی سیمفروپول، فرودگاه بین‌المللی خارکوف، فرودگاه بین‌المللی چرنیوتسی، فرودگاه بین‌المللی دونتسک، فرودگاه بین‌المللی زاپروژیا، فرودگاه بین‌المللی اودسا، فرودگاه بین‌المللی لوانز، فرودگاه کیف ژولیانی، فرودگاه میکولائیف برنامه پرواز های ایران و اوکراین افراد زیادی که مسافرت خود را به مقصد اوکراین انجام می دهند بسیار مهم است که اگاهی کافی از وضعیت هوایی کشور اوکراین و سفرهای ایران به این کشور داشته باشد.

در این جا به معرفی این ساعت ها و زمان های پروازی ایران به اوکراین و هم چنین اوکراین به ایران را معرفی می نماییم. بعد از سانحه ی سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران ، پروازای مستقیم به این کشور مسدود گشته اند و افرادی که خواهان سفر به این کشور هستند باید اقدام به سفر هی غیر مستقیم و از طریق کشور سوم این کار را انجام دهند. مسیر های غیر مستقیم از هر کشوری که به این دو کشور ایران و اوکراین پرواز دارد امکان پذیر است اما مهم ترین نکته ای که برای افرا وجود دارد مقوله قیمت و هزینه ی ان می باشد که قیمت ها در هر کشور متفاوت است.

افراد می توانند از طریق کشور های ترکیه ،آذربایجان اقدام به سفر به این کشور نمایند. پرواز های صورت گرفته بین ایران و اوکراین توسط شرکت های مختلفی ارائه شده است که هر کدام بعد از مدتی به دلایل مختلف از جمله تعداد پرواز ها و  قیمت ها کناره گیری نموده اند. قبل از تمام این مشکلات پرواز هایی که بین ایران و اوکراین صورت می گرفت در زمان های مختلفی از روز های هفته بوده است که شامل هفته ای 4 بار پرواز مستقیم از تهران به کییف توسط شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال Ukrain  International Airlines از فرودگاه امام خمینی به فرودگاه بوربیسپیل کی یف انجام می گرفت.

پرواز های مخالف ان یعنی برای پرواز ها از فرودگاه بین المللی بوریسپیل اوکراین به مقصد فرودکگاه بین المللی امام خمینی در هفته 4 بار انجام می شود اما با این حا در بعضی موارد به دلیسل سایر شرایط از جمله تعداد مسافران و هم چنین شرایط هوایی و دیگر موارد برنامه ی پرواز های آن تغییر می کرد. پرواز های صورت گرفته بین شرکت هواپیمایی یو ام اکراین UM Airlines نیز در روز های مختلف هفته و در تعداد یک مورد از تهران به کییف انجام می گرف که از فرودگاه امام خمینی در تهران به مقصد فرودگاه بوربیسپیل کییف اوکراین انجام می شد.

پرواز های بلعکس بین کییف و تهران نیز هفته ای یک بار انجام می گرفت در این مورد نیز به دلیل بیشتر یا کمتر شدن تعداد مسافران این برنامه پروازی تغییر می کرد. پرواز های بین اوکراین و امریکا افرادی زیادی که در کشور اوکراین اقامت موقت و یا دائم را به دست اورده اند خواهان اطلاع از وضعیت امکان وجود سفر از کشور اوکراین به آمریکا می باشند پروازهای بدون توقف از کیف به نیویورک توسط هواپیمایی بین المللی اوکراین انجام می پذیرد و پروازهای بین نیویورک و سان فرانسیسکو لس آنجلس با همکاری یونان ایرلاینز و ویرجین آمریکا ، بین نیویورک نیز انجام می شود.

افراد برای خریداری بلیط سفر به امریکا می توانند از طریق وب سایت هواپیمایی بین المللی اوکراین که در این کشور برای اقدامات و خرید و رزرو بلیط هواپیما پایه گذاری شده است بلیط خود را به صورت آنلاین رزرو کنند و اقدام به خریداری بلیط الکترونیکی خود نمایند. به طور کلی افراد زیادی که اقدام به اقامت موقت و یا دائم در کشور اوکراین نموده اند می توانند روزانه به هر کدام از نقاط جهان به راحتی اقدام به سفر نمایند. وجود دو فرودگاه مهم و بین المللی در اوکراین امکان وجود این سفر ها را برای افراد وجود اورده است .