مالیات

قوانین مالیات اوکراین

قوانین مالیات اوکراین بسیار پیچیده و تا حدودی مبهم و گنگ است. اگر چه در سال اخیر در این کشور تغییراتی در سمت اصلاح شدن این قوانین در این کشور اتفاق افتاده است اما به خودی خودی بیان کننده ی رسیدن به نقطه ی بسیار عالی و مطلوبی که به طور شفاف برای امور در دسترس باشد نیست و هم چنان راه درازی را باید طی کند.

تجارت در کشور اوکراین از طریق روش های مختلفی از جمله ثبت شرکت ها و سرمایه گذاری انجام می گیرد که خود مشمول به پرداخت مالیات به دولت اوکراین می باشد . از جمله این مالیات های وضع شده می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مالیات بر درآمد شرکت ها

مالیات بر درآمد شرکت ها معمولا به سود شرکت ها ارتباط دارد که این امر توسط سایر افراد حقیقی و حقوقی که در کشور اوکراین ساکن هستند و یا در این کشور سکونت ندارند و هم چنین سایر افرادی که اقدام به کسب اقامت دائم این کشور نموده اند ، برای آن ها تعریف شده است. به افرادی که در هر جای جهان و در هر کشوری سکونت کرده اند بر در آمد ان ها مالیات تعلق می گیرد این قائده از اوکراین هم مستثنی نیست و تمامی افرادی که غیر مقیم کشور اوکراین هستند اما منشا ان ها به اوکراین بر می گردد به در آمد آن ها نیز مالیات تعلق می گیرد.

به طور کلی مالیات بر درآمد شرکت ها در اوکراین 18 درصد می باشد.

نرخ مالیاتی که در جامعه وضع شده و سایر افراد جامعه موظف به پرداخت آن می باشند 15 درصد می ‌باشد و به جز چند مورد از معافیت هایی که در قرارداد های مالیات مضاعف درج شده است.

این نوع مالیات از بیشتر انواع درآمد هایی است که اشخاص غیر مقیم دریافت می کنند. اوکراین با 70  کشور سند موافقت نامه دو جانبه ی اجتناب و دوری از دریافت مالیات مضاعف را به امضاء رسانده و آن را اجرا کرده است. مالیات بر درآمد کسب و کار افراد کارآفرینی که ثبت شده باشد افراد و اشخاصی که خارجی هستند و به عنوان کارآفرین ها ، تحت قوانین مالیات اوکراین برای کار آفرینی ثبت نام کرده باشند ، به عنوان ساکنین کشور اوکراین محسوب می شوند .

بر اساس قوانین مالیات این کشور این اشخاص نیز باید اقدام به پرداخت مالیات نمایند.

برای پرداخت مالیاتی که برای کار فرما ها و کار آفرینان تعیین گردیده است دو روش وجود دارد:

یک روش از راه مدل مالی ساده شده که این روش در بین کار آفرینان بیشتر استفاده می گردد و از محبوبیت بیشتری برخوردار است و در روش دیگر از طریق مدل مالی منظم شده است

مالیات بر معاملات املاک و مستغلات

به طور کلی نرخ و تعرفه ی مالیات برای سایر افراد خارجی که در زمینه های املاک اقدام به معامله کردن می نمایند با توجه به این که فرد خارجی خریدار است و یا فروشنده به ان بستگی دارد.

به طور نمونه فروشندگانی که اقدام به فروش زمین های مسکونی می نمایند باید 1 درصد از قیمت خرید را به عنوان مالیات به دولت اوکراین بپردازند. علاوه بر آن فروشنده هم باید مالیات پولی را که روش خرید به دست آورده است را به دولت اوکراین که 18 درصد است پرداخت نماید. از سایر شرایطی که در مالیات ها و پرداخت ان به دولت اوکرای وجود دارد شامل:

این مورد که اگر یک ملکی که از ساخت ان کمتر از سه سال گذشته است و یا فردی که در طی یک سال بیشتر از یک ملک را از اموال خود فروخته نباشد به ان ها مالیات تعلق نمی گیرد.

اما باید توجه کرد که خریدار باید مالیات 2 درصد خود را پرداخت نماید. با توجه به قوانین مالیاتی که در کشور اوکراین وجود دارد امکان تغییراتی در پرداخت ان ها را می تواند به وجود اورد از جمله ی این موارد می توان در خصوص مالیات تعیین شده بر اموالی که شامل زمینی که مسکونی و یا تجاری می باشد

که در نوع معامله اگر مشخص گردد که خیریه و یا موارد دیگری است مالیات متعلق به ان نیز تغییر می کند.

مالیات بر ارزش افزوده

در کشور اوکراین و قوانین مالیات اوکراین نرخ مالیات ارزش افزوده به سه طریق می باشد ،که این سه نرخ مالیات بر ارزش افزوده  20 درصد، 7 درصد و صفر درصد هستند. به همه ی معامله هایی که مالیات بر ارزش افزوده به ان ها تعلق گرفته است و همه ی افراد باید آن را پرداخت نمایند تعرفه ی 20 درصد می باشد که خود این امر موارد استثنایی را نیز شامل می شود که در بعضی موارد نرخ مالیات 7 درصد می شود و در برخی دیگر نیز 0 درصد می شود. برای مالیات هایی که تعرفه ی آن 7 درشد شده است مواردی وجود دارد که به معرفی آن ها می پردازیم :

در موارد وارد کردن دارو هایی که در این کشور ثبت شده اند و هم چنین لوازم خاصی که در پزشکی استفاده می شوند و دارو ها و کالا های پزشکی و البته تجهیزات پزشکی مجاز که در آزمایش گاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. مالیات تعلق گرفته بر مواردی که شامل صفر درصد می باشد نیز شامل موارد حمل و نقل های بین المللی که با داشتن اسناد مخصوص حمل و نقل بین المللی می باشند

هم چنین سایر خدمات تولیدی که محصول تولید شده ی ان از کشور اوکراین صادر شود و علاوه بر آن سایر خدماتی که مربوط به صادر کردن کالا ها می باشد است. از نکاتی که باید به آن دقت و توجه بیشتری کرد به این صورت می باشد که ارائه خدمات با نرخ مالیات بر ارزش افزوده به میزان صفر درصد به اشخاص غیر مقیم کشور اوکراین تعلق نمی گیرد.

در واقع این نوع از خدمات  و کارها با نرخ 20 درصد مالیات ارزش افزوده انجام می‌گیرند و یا شامل این نوع از مالیات ها نمی‌شوند. البته باید توجه داشت که این موضوع به محلی که خدمات را ارائه می دهند باید توسط قانون تعریف شده باشد، نیز بستگی دارد .

مالیات بر اشتغال

اگر یک خارجی که ساکن کشور اوکراین می باشد و در محل کار خود یک فرد اوکراینی را استخدام نماید، باید مالیات 18 درصد را که نرخ مالیات بر درآمد کشور است را به دولت اوکراین پرداخت نماید.

البته باید پرداخت این مالیات در اداره ی مالیات دولت اوکراین ثبت شده باشد. قوانین مربوط به پرداخت مالیات که تعرفه ی آن در کشور اوکراین 18 درصد می باشد به سایر افراد خارجی که در این کشور اقدام به فعالیت نموده اند و از طریق اداره کار این کشور اقدام به فعالیت خود نموده اند

و هم چنین دارای شماره ی مالیاتی هستند و در شرکت های اوکراینی استخدام شده اند نیز تعلق می گیرد. مهاجران و افرادی که جزو ساکنین مالیاتی در کشور اوکراین هستند و در واقع باید مالیات پرداخت کنند ، می توانند از یک سیستم شبکه ای ، از معاهدات مالیاتی دوگانه بهره مند گردند و از آن استفاده نمایند که زیر نظر کشور اوکراین است . یکی از راه هایی که وجود دارد برای افرادی که در اوکراین حضور ندارند و می خواهند نرخ مالیات خود را به طور سالانه کاهش دهند و مالیات کم تری را به دولت اوکراین پرداخت نمایند استفاده از شبکه ی معاهدات مالیاتی می باشد. برای تحقق یافتن چنین امری باید اقدام به تهیه ی یک گواهی که خود بیان کننده ی این امر باشد که مقدار مالیات پرداخت شده و هم چنین هدف از پرداخت ای مالیات و البته اساس و روش پرداخت در ان ذکر شده و مشخص شود.