نظامی

نیروی نظامی اوکراین

 

اوکراین که یک کشور حاصل خیز و دارای آب و هوای معتدل و مناسبی برای کشاورزی می باشد دارای مزیت ها و قدرت های دیگری می باشد. از جمله دیگر مزیت های کشور اوکراین وجود رودخانه ها و سواحل زیادی در این کشور که سبب شده است از جنبه ی توریستی و مسافرتی بسیار مهم باشد و برای اقتصاد این کشور نیز نقشی اساسی و حیاتی را داشته باشد.

علاوه بر موارد گفته شده و سایر مزیت های دیگر این کشور دارای قدرت نظامی می باشد که بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سایزمان اطلاعات مرکزی و یا سازمان سیا آمریکا و کنگره بین المللی این کشور ، اوکراین با جمعیت حدود 46 میلیون نفری خود دارای حدود صدوشصت هزار نیرو نظامی می باشد و بعلاوه آن حدود یک میلیون نفر شامل تعداد نیروهای رذخیره ی این کشور می باشد.

هم چنین با توجه به این اطلاعاتی که آمریکا منتشر نموده است نیروی نظامی اوکراین در رده ی بیست و هفتم جهانی از بین 138 کشور می باشد و بیان کننده ی جایگاه خوب نیروی نظامی اوکراین می باشد.

تاریخچه ی نیروی نظامی اوکراین

نیروی زمینی اوکراین

قبل از این که اتحاد جماهیر شوروی از هم گسسته شود ، سه کشور جداگانه خود مختار اوکراین در اوکراین امروز وجود داشتند که هر یک از این کشورها نیروها و قدرت نظامی  جداگانه ای برای خود داشتند. بزرگ ترین آن ها ، جمهوری اوکراین بود که خود شامل سه رژیم جدا گانه بود.

ارتش خلق اوکراین نمونه ای از نیرو های مسلح اولیه ملی است. نهضت های استقلال طلبانه مسلحانه هم در پی جنگ جهانی اول و هم در جنگ جهانی دوم وجود داشتند و این ارتش ها هرکدام از سازمان ها و لباس های مشخصی برخور دار بودند . این نیروهای مسلح و میهنی مستقل اوکراین که برای آن جنگیدند ، سرانجام در کشور های همسایه لهستان ، اتحاد جماهیر شوروی ، مجارستان ، رومانی و چکسلواکی وارد شدند.

نیروی زمینی کشور اوکراین همان نیرو های مسلح این کشور می باشد . این نیروی زمینی و قدرت نظامی از تشکل ها ، واحد ها و موسسات نیروی زمینی شوروی ، از جمله سه منطقه نظامی (مناطق نظامی کیف ، کارپات و اودسا) ، که در هنگام فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در خاک اوکراین بودند ، شکل گرفتند.

در طی دهه های 1990 ، کشور اوکراین تجهیزات و آموزش های ارتش زمان شوروی را حفظ کرد . با وجود حفظ این آموزه ها و تجهیزات نظامی از آن زمان ،کشور اوکراین نیرو های زمینی خود را با پیشرفت هایی از مهندسی داخلی و اصلاح نمودن ضعف های نظامی و اداری آن اقدام به ارتقا آن ها نمود.

در زمان فعلی، نیرو های زمینی اوکراین تجهیزات نظامی خود را از کشور روسیه و سایر کشور های مستقلی که منافع و هدف های مشترکی را باهم دارند و هم چنین برای تولید برخی تجهیزات شخصی خود اقدام به خریداری می کنند.

 

نیرو های مسلح اوکراین در نهایت با وجود داشتن 780،000 نفر نیروی نظامی و افراد پرسنل، 7000 خودروی زرهی ، 6500 تانک و 2500 موشک تاکتیکی هسته ای به دلیل بی کفایتی بعضی از افراد در فرماندهی با وجود داشتن این قدرت نظامی گسترده و بسیار بزرگ اما از ساختار فرماندهی قوی برخور دار نبود.

این مشکل تا زمانی ادامه داشت که در نهایت باعث شد در تاریخ 24 آگوست 1991 ، رادای اوکراین (پارلمان اوکراین) قانون و مصوبه ای را به ثبت برساند که در آن ذکر شده بود تمام واحدهای نظامی نیرو های مسلح شوروی سابق که در محدوده ی کشور اوکراین قرار دارد را تحت کنترل خود نماید و این به معنای تأسیس وزارت دفاع اوکراین این کشور بوده است.

 

 

نیروی هوایی اوکراین

بعد از جدایی اوکراین از اتحاد جمهوری شوروی و دست یابی و اعلام استقلال خود اقدام به تعیین  پست فرماندهی نیروی زمینی در اوایل سال 1992 نمود که در پایان سال 1992 ، منطقه نظامی که در شهر کیف اوکراین وجود داشت منحل گردید و این کشور از ساختار های خود به عنوان پایه وزارت دفاع و ستاد کل استفاده کرد.

با توجه به ماده 4 قانون کشور اوکراین ،چارچوب قانونی برای نیروهای زمینی در اوکراین “در مورد نیروهای مسلح اوکراین” تعریف شده است. در آن زمان ، نیروهای زمینی هیچ ارگان فرماندهی جداگانه ای نداشتند و مستقیماً تابع ستاد کل اوکراین بودند.

 

 

 

در سال 1996 نیروی زمینی اوکراین که یک نیروی کاملا جداگانه بود به فرماندهی رییس جمهوری این کشور تحت آموزش و دوره های نظامی قرار گرفت در آن دوره به طور هم زمان نیروی دیگری تحت عنوان نیروی سپاه برای فرماندهی منطقه ای از شمال کشور اوکراین به وجود آمد و تحت آموزش قرار گرفت.

در نهایت این نیروی سپاهی که برای شمال این کشور و فرماندهی این منطقه به وجود آمده بود در سال 2006 به عنوان اداره سرزمین “شمال” مورد سازمان دهی دوباره قرار گرفت. در این دوره یک سری وظایفی به آن محول گردید که شامل دفاع از سرزمین و کشور ، آموزش بسیج و نیرو های خود و آماده سازی ذخایر نیرو های خود بود.

 

 

در سال 29005 نیرو های زمینی اوکراین دارای بیشترین تعداد پرسنل در خود بودند البته که اوکراین هدف خود را در زمینه های دیگری نیز باید معطوف می نمود اما در آن دوره بیشترین توجه و قدرت خود را در توسعه ی پرسنل قدرت نظامی خود و سلاح ،توسعه تجهیزات نظامی و توسعه سیستم های آینده خود نموده بود که با تمامی شرایط برای جنگ های جدید همسان می کرد.

این نیرو ها علاوه بر در حوزه های نظامی و جنگی که اموزش دیده بودند در حوزه های دیگری هم چون مقابله و مواجهه با نتایج حاصل از بلایای فناوری و طبیعی، انجام فعالیت های اجرای قانون در مواقع اضطراری ، کمک نظامی به سایر کشورها در صورت لزوم ، شرکت در فعالیت های همکاری نظامی بین المللی (UN) و شرکت در عملیات صلح بین المللی مطابق توافق نامه های بین المللی نیز اموزه های لازم را به آن ها آموزش دادند.

 

 

نیروی هوایی اوکراین

نیرو هوایی اوکراین که مرکز آن در شهر وينيتسيا اوکراین می باشد قسمتی از نیرو های مسلح اوکراین می باشد. در اخرین اطلاعات و امار بیان شده این کشور حدود 817 هواپیمای نظامی و حدود 100,000 پرسنل و نیروی نظامی دارد که در قسمت های پدافند هوایی و نیروی هوایی مشغول هستند.

زمانی که اتحاد شوروی از هم گسسته شد و نیروهای کشور های در گیر آن از هم جدا شد تعدادی از هواپیما های نظامی در این کشور به جای ماندند. تمامی موشک ها و بمب های هسته ای که از دوره ی شوروی در این کشور باز مانده بودند تعدادی از آن ها از سرویس خارج شده و تعداد دیگری نیز به کشور روسیه برگردانده شد.

 

 

 

وظايف نيروي هوايي اوكراين

نیرو هوایی کشور اوکراین نیز همانند دیگر نیرو های نظامی موجود در این کشور دارای وظایفی در این کشور می باشد که برای آن ها نیز تعلیم و اموزش های لازم را دیده است. این وظایف شامل دست یابی به برتري هوايي در نبرد ها و انجام حملات هوايي عليه نيروهایی که توسط این کشور صورت می گیرد می باشد.

هم چنین از دیگر وظایفی که نیروی هوایی این کشور با آن مواجه می باشد شامل دست یابی به تاسيسات دشمن ،پوشش دادن و حفظ نيروي هاي خودي در برابر حملات هوايي دشمن و درگیری های حاصل از آن و پشتيباني هوايي از نيروي زميني و دريايي اوكراين دربرابر حجوم دشمن ، نابود كردن قدرت نظامي و سایر تاسیسات آن و مراكز فرماندهي دشمن ، از بین بردن ارتباط بین نیروهاي دشمن ،انجام عمليات هايی هم چون شناسايي ،بمباران کردن مقر دشمن و نقل و انتقال نيرو و تجهيزات مي باشد.

 

 

 

البته وظیفه ی اصلی نیرو هوایی کشور اوکراین حفظ و دفاع از حریم هوایی کشور اوکراین می باشد. این عمل و وظیفه ی نیروی هوایی اوکراین در شرایط مساعد کشور ها به صورت انجام پرواز هاي گشتي در آسمان سرزمين کشور اوكراين و با جلوگيري کردن از ورود هواپيما هاي متجاوز به مرزهاي اوكراين انجام مي گيرد.

نیروی هوایی کشور اوکراین در سال های گذشته و در دوره ها 2004 و 2005 به شدت مورد توجه این کشور قرار داشت و به همین دلیل نیز به سرعت قدرت نظامی ان پیشرفت نمود و در نهایت به جایی رسید که تجاوز به حریم هوایی این کشور در سال بعد به شدت کاهش پیدا نمود.

نيروي هوايي اوكراين در حال حاضر از سه لشكر هوايي که شامل لشكر هوايي پنجم، لشکر هوایی چهاردهم و لشکر هوايي می باشد تشکیل شده است که در سه منطقه غرب، جنوب و مركز این كشور نیز واقع شده اند.

نیروی دریایی اوکراین

زمانی که روسیه  در سال 2014 شبه جزیره کریمه را تصرف کرد ، نیروی دریایی اوکراین تقریبا تمام کشتی های خود را از دست داد و بسیاری از ملوانان آن را ترک کردند یا از آن خارج شدند. تا سال 2020 ، اوکراین با کمک متحدان خود کم کم ملزومات دریایی خود را پس گرفت.

 

 

 

نیرو دریایی اوکراین که در سال 1997 ، زمانی که بخش کاملی از ناوگان و نیرو های دریای سیاه از نیروهای دریایی شوروی سابق به اوکراین منتقل شد ، از 43 کشتی جنگی ، 132 کشتی و قایق ، 12 هواپیما و 30 هلی کوپتر تشکیل شده بود.

بر اساس اطلاعات رسمی وزارت این کشور در اسل 2013 نیروی دریایی اوکراین شامل بیشتر از 25 کشتی جنگی و قایق ، 50 شناور پشتیبانی و 30 هواپیما  بوده است. پایگاه های دریایی اوکراین شامل اودسا ، اوچاکوف چرنومورسکو می باشد که پایگاه اصلی آن سواستوپول می باشد.

نیروی دریایی اوکراین نیز از زیر شاخه هایی تشکیل شده است که شامل : نیرو های سطحی ، نیرو های زیردریایی ، هواپیمایی دریایی ، نیرو های موشکی ساحلی – توپخانه ، تفنگ داران دریایی و همچنین تشکیلات و واحدهای ویژه ، واحدهای پشتیبانی لجستیکی و پزشکی و موسسات آموزشی و علمی نظامی می باشد.

وظایف نیرو دریایی اوکراین

این قدرت نظامی اوکراین همانند دیگر بخش های نظامی کشور از یک سری وظایف و اصولی برخور دار است که نسبت به انجام ان ها ماموریت های ویژه ای دارد این وظایف نیز شامل : اصلاح و توسعه نیروی دریایی ، استقرار مأموریت ها و متعادل نمودن ساختار نیروهای مسلح می باشد که این نیرو و قدرت نظامی مجهز به پیشرفته ترین سلاح های دریایی می باشد.

از ویژگی های مهم نیرو دریایی اوکراین باید این را عنوان کرد این قدرت نظامی یک جز جدا نشدنی از قدرت نظامی و مسلح کشور اوکراین می باشد. این نیروی دریایی که خود از گروه ها و لشکر های جنگ دریایی سطحی ، واحدهای هواپیمایی و ساحلی ، فرمان دهی و کنترل ، پشتیبانی و تدارکات تشکیل شده است دارای وظایف و مأموریت هایی برای پشتیبانی از رژیم دریایی سیاه وضع توسط مناطق دریایی غرب و شمال نیروی دریایی اوکراین می باشد.

از دیگر وظایف این نیرو و قدرت نظامی نیز می توان موارد زیر را عنوان کرد:

سازمان دهی فعالیت های آموزش و پرورش و کار علمی و فرهنگی و رشد هماهنگ شخصیت های دانش آموزان و دانشجویان کادر دریایی از وظایف مهم این حوزه عملیاتی می باشد. هم چنین افزایش دوره های آموزشی به دلیل وجود پیشرفت روزانه ی تکنولوژی و هم چنین به روز کردن روش های آموزشی از دیگر وظایف این نیرو می باشد.

سازمان دهی و تطبیق تحقیقات برای حل مشکلات نظامی و اقتصادی و توسعه ی آموزش افسران و آموزش دانش آموزان برای فعالیت های به طور خودکار و آموزش مهارت و توسعه ی این مهارت ها در دانشکده ها و انجام دوره های آموزشی مجدد برای متخصصان نظامی تحصیل کرده ی خدمات لجستیک نیز از وظایف دیگر نیرو دریایی اوکراین بودند.

به طور کلی توان نظامی این کشور به گونه ای است که در اخرین تحقیقات به دست امده نیروی زمینی این کشور از سایر دستگاه های پیشرفته ای برخوردار است ک برخی از انواع این دستگاه ها شامل ۴۶۳۹ دستگاه تانک، ۶۷۶۹ دستگاه نفربر، ۷۴۳ عراده توپ کششی، ۱۲۰۳ عراده توپ خودکششی، ۶۲۶ سامانه پدافند موشکی، ۳ هزار خمپاره ‌انداز، ۳۸۰۰ سامانه ضد تانک، ۹۰۰ سامانه پدافند هوایی و ۹۵۰۰ وسیله نقلیه لجستیکی است.

همین امر بیان کننده ی قدرت نظامی زمینی این کشور می باشد و البته در قسمت نیرو هوایی و دریایی این کشور نیز از سایر دستگاه هایی مجهز می باشد که به معرفی مواردی از آن ها می پردازیم.

در قسمت نیروی هوایی این کشور نیز هم چنین اوکراین دارای ۱۰۰۳ فروند جنگنده و هواپیما، ۳۳۷ فروند هلی کوپتر و ۴۲۵ فرودگاه عملیاتی است. که در زمینه ی هوایی نیز بسیار مجهز و اموزش های این علوم در دانشگاه های مربوطه نیز در رتبه های بالایی هستند و به روز ترین آموزش ها را به افراد ارائه می دهند.

نیروی دریایی اوکراین نیز در حوزه ی خود دارای وسایل و دستگاه های پیشرفته ی جهانی که شامل نیز دارای ۷۰ فروند کشتی، شش بندر، یک زیردریایی، یک ناوچه، ۲۶ قایق نظامی گشت زنی و ۵ قایق‌ جنگی خشکی آبی است از آن ها برخوردار است. از معایب این کشور طی آخرین تحقیقات ارائه شده نیروی دریایی اوکراین ناو هواپیمابر و ناوشکن در تجهیزات نظامی خود ندارد.

البته این مورد را نیز باید عنوان کرد که مساحت كشور اوكراين ۶۰۳ هزار كيلومتر مربع و هم چنین دارای ۲۷۸۲ كيلومتر خط ساحلي و ۴۵۶۶ كيلومتر مرز مشترك می باشد.