ورزش

ورزش در اوکراین

ورزش در اوکراین و تاریخچه ی ورزش در این کشوررا به طور عمیق باید بررسی کرد به طوری که در اوایل قرن 19 میلادی و با شروع شدن ورزش هایی چون فوتبال و کشتی ، و انواع مختلف دیگری از سایر ورزش ها محبوبیت زیادی در بین مردم کشور اوکراین پیدا کرد .کشور های عضو اتحادیه ی شوروی به دلیل اهمیت و جایگاهی که برای ورزش و تربیت بدنی قائل بودند سبب گردید که این ورزش ها در سطح جهانی از جایگاه بالا و ویژه ای برخوردار گردند. بعد از جدایی کشور اوکراین از اتحاد شوروی و به دست آوردن استقلال خود و به رسمیت شناختن آن اقدام به ساخت سالن های ورزشی ، استخر های شنا ، استادیوم ها و سایر مکان های ورزشی متعدد دیگری نمودند. اخذ اقامت ورزش در اوکراین از سایر روش هایی که برای دریافت اقامت موقت و دائم کشور اوکراین وجود دارد اخذ ویزای ورزشی یکی از انواع روش هاست.

در واقع ویزای ورزشی نوعی از انواع ویزاها می باشد برای افرادی که در زمینه های ورزشی  اقدام به فعالیت می کنند آن را دریافت می کنند. افراد ورزش کار ، کارفرمایی در کشور مقصد به عنوان اسپانسر خود پیدا می کنند که اقدام به  دعوات آن ها می نماید. این ویزا به همه ی افرادی که در زمینه های ورزشی از جمله مربی گری ، ورزش کاری، داوری، قهرمانان داخلی و بین المللی، مسئولین ورزشی، مدرسان ورزشی و مدیر برنامه های ورزشی فعالیت داشته باشند تعلق می گیرد. اما شرایط تعلق گرفتن این ویزا به افراد در کشور های مختلف متفاوت است. افرادی هم که در سنین پایین تری هستند اما استعداد ورزشی خاصی را دارند می توانند اقدام به دریافت بورسیه ی ورزشی از کشور مورد نظر را نمایند.

بورسیه ی ورزشی نوعی از دریافت اقامت از طریق بورسیه ی تحصیلی به دست می آید که در آن ، تمام هزینه های تحصیلی و ورزشی فرد مورد نظر را دولت کشور مورد نظر اقدام به پرداخت آن ها می نماید. در کشور های مختلف به افرادی که تصمیم به جذب آن ها را دارند بورسیه ی تحصیلی را ارائه می دهند. اوکراین نیز همانند سایر کشور های اروپایی هر ساله اقدام به جذب تعداد زیادی از ورزشکاران حرفه ای در سراسر جهان از طریق بورسیه ی تحصیلی می نماید. انواع ورزش در اوکراین فوتبال محبوب ترین فعالیت ورزشی در این کشور فوتبال می باشد که در بین مردم از جایگاه محبوبیت زیادی برخوردار است.

لیگ برتر فوتبال اوکراین معتبر ترین لیگ فوتبال در کشور اوکراین است. این امر بیان گر اهمیت این کشور نسبت به ورزش و جایگاه آن می باشد. لیگ  برتر فوتبال اوکراین از ۱۶ تیم که از سراسر کشور اوکراین در آن شرکت می‌کنند برگزار می‌شود دومین لیگ مهم در جایگاه بعدی لیگ  Druha Liga می باشد و آن هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است این لیگ به گروه های شهرهای غرب (A) و شرق (B) اوکراین تقسیم شده است. البته لیگ دسته سوم هم برای فوتبالیست های تازه کار و نه چندان حرفه ای در نظر گرفته شده است.

بسکتبال اوکراین بسکتبال بعد از فوتبال در جایگاه مجبوب ترین ورزشی که مردم اوکراین به آن علاقه دارند قرار گرفته است. از دلایل موفقیت هایی که در بسکتبال این کشور وجود دارد شامل دست یابی به موفقیت ها و تجربه های بسکتبال در زمان های اتحاد جماهیر شوروی می باشد دلیل این مورد هم این است که در آن زمان این تیم تمام مسابقات بسکتبال اروپا و حتی سراسر جهان را فتح کرد و موفقیت های زیادی را به دست آورد.

محبوب ترین بازیکنان بسکتبال در اوکراین که از محبوبیت بی نظیری در بین مردم برخوردار هستند عبارتند از: آناتولی پولیوودا، الکساندر آناتولی ولکوف، ولادیمیر تاچنکو و الکساندر بلوستننی. بوکس و ژیمناستیک در اوکراین از دیگر ورزش های مهم کشور اوکراین ورزش بوکس و ژیمناستیک را می توان نام برد که هر دو نیز از محبوبیت زیادی و طرفداران مخصوص به خود را دارند. ورزش ژیمناستیک در اوکراین هم در رده ی مردان و هم رده ی زنان در کشور اوکراین رتبه های زیادی را به دست آورده است به گونه ای که در بازی ها و مسابقات بین المللی جوایز زیادی را به دست آورده است.

دو برادر و بوکسور های بزرگ و توان مند کشور اوکراین ویتالی و ولدایمیر کلیچکو کسانی هستند که در بین مردم اوکراین بسیار محبوب هستند و دست یابی مکرر آن ها به  عنوان قهرمانی از دلایل عمده ی محبوبیت این دو برادر است. با 47 بازی بین المللی این دو برادر ، موفق به دریافت 45 برد شده اند که در حیطه ی خود بی نظیر است. محبوبیت این ورزش ها در بین مردم سبب گردیده است که دولت اهمیت زیاد و توجه بی شماری را نسبت به ورزش در کشور خود اختصاص دهد و هر ساله اقدام به برگذاری مسابقات زیادی در سطحکشور و بین الملی را انجام دهد. شرایط اقامت ورزشی در اوکراین از شرایط مهم و ویژه ای که در خصوص اخذ اقامت ورزشی وجود دارد به این صورت می باشد که فرد مورد نظر باید تجربه ورزشی زیادی را داشته باشد و از طریق فعالیت ورزشی خود کسب درآمد کرده باشد و به صورت حرفه ای فعالیت کرده باشد.

از سایر شرایط دیگر برای دریافت ویزای ورزشی اوکراین داشتن موفقیت ها و رتبه های بالای ورزشی در رزومه ی پرونده ی افراد می باشد که شاخص مهمی برای ارزیابی نوع ورزش و میزان موفقیت های فرد مذکور می باشد. بعد از انتخاب ورزش کار و اقدام دولت اوکراین برای قرارداد های رسمی با فرد مورد نظر ، در قرارداد وی ذکر می شود که باید مالیات بر درآمد خود را با توجه به تعرفه های موجود در کشور اوکراین پرداخت نماید و سندی مبنی بر پرداخت آن نیز ارائه گردد. مزایای دریافت اقامت اوکراین از طریق ویزای ورزشی با کسب ویزای ورزشی اوکراین به راحتی افراد می توانند از حقوقی که برای افراد جامعه در نظر گرفته است نیز بهره مند شوند.

از جمله حق تحصیل رایگان در کشور اوکراین ، سفر به سایر کشور های اروپایی و حوزه ی شینگن و همچنین امکان کار کردن در این کشور می باشد. از دیگر مزایا می توان به افتتاح حساب و بهره مندی از کلیه ی حقوق بانک و حتی دریافت وام نام برد و یا از امکانات رفاهی و حتی پزشکی رایگان بهره مند شد. می توان با دریافت اقامت کشور اوکراین اقدام به ثبت شرکت کرده و بعد از مدت پنچ سال زندگ در این کشور شهروند این کشور شد.