اینترنت

وضعیت اینترنت اوکراین

وضعیت اینترنت اوکراین در این کشور که خود در قسمت شرقی اروپا واقع شده است به گونه ای است که یکی از کشور هایی است که بیش ترین مصرف کنندگان اینترنت را دارد. در ازای مصرف ماهانه ی اینترنت در اوکراین با سرعتی بالغ بر 10 مگابایت بر ثانیه هزینه ای معادل 3/23 دلار را پرداخت می کنند. بسیار واضح و  آگاه است که وضعیت اینترنت کشور اوکراین امری قابل رشد و و روند رو به افزایش دارد. البته این روند صعودی از سال 2012 یعنی زمانی که تمام دنیا با مشکلاتی که ناشی از بحران های مالی بوده است روبرو بوده و با آن دست و پنجه نرم می کرد شروع شده است. این کشور وضعیت اینترنت اوکراین را به گونه ای قرار داده است که در بیشتر هتل ها ، رستوران ها و مکان های عمومی از جمله ایستگاه های مترو ، اتوبوس و … می توان به راحتی از اینترنت رایگان برخوردار و از وای فای و هات اسپاتی که در برای عموم مردم خود گذاشته است استفاده کرد.

با توجه به این شرایطی که دولت اوکراین برای مردم کشور خود به وجود آورده است بسیار روشن است که در این کشور دیگر مکان هایی تحت عنوان کافی نت وجود ندارد و این مکان ها به مراکزی برای بازی تبدیل گردیده اند. استفاده ی ارزان و البته تقریبا رایگان اینترنت در اوکراین شرایطی را برای مردم به وجود آورده است به شکلی می باشد که بر اساس تحقیقات و پژوهش های صورت گرفته از هر ده شخصی که از اینترنت استفاده می کند در ماه حداقل برای یک بار اقدام به خرید آنلاین می نماید. به طوری که شاخص خرید اینترنتی در اوکراین به 91 درصد نیز رسیده است در حالی که شاخص استفاده از اینترنت 43 درصد می باشد. همین امر وضعیت اینترنت اوکراین منجر شده است که اوکراین را در بین هفت کشور برتر در استفاده از تجارت الکترونیک نماید.

اینترنت برای مسافرانی که از سایر کشور ها به اوکراین مسافرت و مهاجرت می کنند قابل دسترسی است. براساس گزارشی که در وب سایت آژانس مبتنی بر داده مرکل در سال ۲۰۱۷ منتشر شده است، از شش کشوری که از ارزان‌ ترین نرخ اینترنت در جهان برخوردار هستند، نام برده شده و در بین آن ها کشور اوکراین رتبه ی اول را به خود اختصاص داده است. موانع دسترسی نفوذ اینترنت در اوکراین در سالهای ابتدای حضور اینترنت به این کشور تغییر چشم گیری نکرده بود. دسترسی به اینترنت برای بیشتر مردم مقرون به صرفه است و هزینه های ناچیزی دارد . بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات اوکراین بسیار متنوع است ، اگرچه به دلیل مشکلات اقتصادی گسترده و زیادی که در این کشور وجود دارد اما اوکراین ، بحران ناشی از تصرف روسیه از کریمه و درگیری مداوم در شرق را متحمل شده است.

آیا وجود محدودیت های زیر ساختی یا سرعت و کیفیت اتصالات اینترنتی دسترسی افراد را به اینترنت محدود می کند؟ یا توجه به تحقیقات و پژوهش هایی که در وضعیت اینترنت  در این کشور انجام گرفته است روشن کننده ی این موضوع هستند که ضریب نفوذ اینترنت در اوکراین کاهش یافته است و آمار تقریباً یکسان در دو سال گذشته منتشر شده است. در سه ماهه اول سال 2019 ، حدود 64 درصد از اوکراینی ها حداقل یک بار در ماه از اینترنت استفاده می کردند. براساس داده های اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU) برای سال 2017 (آخرین سالی که داده های قابل اعتماد در دسترس بود) ، اوکراین دارای ضریب نفوذ پهنای باند خط ثابت 12.6 درصد ، ضریب نفوذ تلفن همراه 133.5 درصد و ضریب نفوذ پهنای باند تلفن همراه 41.7 درصد بوده است.

آخرین آمار رسمی که صورت گرفته است نشان می دهد که در اوکراین 26 میلیون کاربر اینترنت وجود دارد. میزان دسترسی و آسانی در دریافت اینترنت در مناطق مختلف متفاوت است. در درگیری هایی که در بخش های شرقی این کشور وجود دارد ، محدودیت های روسیه در این بخش ، مصرف اینترنت را نیز محدود کرده است. در بخش های دیگر که در درگیری ها آسیب دیده اند و تحت کنترل روسیه در آمده اند نیز با اتصالات ضعیفی به همراه است.

تاریخچه ی خدمات اینترنتی در اوکراین در اکتبر سال 2016 ، مقامات de facto در لوهانسک فرمانی را صادر کردند که در آن مقرر شده است اتصالات اینترنتی فقط توسط ارائه دهندگان محلی “دولتی” باید تامین شوند. دفتر دونتسک بزرگترین ISP اوکراین ، UkrTelecom ، در سال 2017 توسط مقامات جدایی طلب در آنجا توقیف شد و حدود 200،000 کاربر بدون اتصال تلفن ثابت و اینترنت تلفن همراه ماندند.

در حالی که اطلاعات کافی در مورد دسترسی به اینترنت و میزان نفوذ در DNR و LNR وجود ندارد ، گزارش هایی که رسانه ها پخش می کنند نشان از آن است که بعضی از دولت ها به دلیل زیرساخت های ضعیف و سرعت اتصال آهسته ای که دارند از دسترسی محدودی نیز برخوردارند. زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات در مناطق شهری توسعه یافته تر است ، اگر چه شکاف شهری و روستایی همچنان وجود دارد و البته که این شکاف ضعبف است.

ضریب نفوذ اینترنت در مناطق روستایی از 51 درصد در سال 2017 به 54 درصد در سال 2019 افزایش یافته است ، براساس برخی تخمین ها سرویس اینترنت تلفن همراه 3G و 4G در مناطق روستایی بسیار محدودتر است. آیا وضعیت اینترنت در کشور اوکراین طوری است که دولت این کشور اقدام به محدودیت های خاصی برای افرادی که از آن استفاده می کنند نماید؟ قوانین اوکراین به گونه ای است که همانند بسیاری از کشور ها در مواقع اضطراری و نظامی می تواند استفاده از اینترنت را برای مردم محدود نماید.

در مواقع اضطراری ، دولت می تواند “قوانین ویژه” را در رابطه با “اتصال و انتقال اطلاعات از طریق شبکه های رایانه ای” را وضع نماید. بر اساس قانون نظامی دولت اوکراین ، ارتش مجاز است که “انتقال اطلاعات از طریق شبکه های رایانه ای” را ممنوع نماید. اگر چه دولت تاکنون از اجرای این مقررات خودداری کرده است اما در عین حال ، تلاش هایی برای وضع قوانینی که امکان کنترل سختگیرانه دولت بر اینترنت را فراهم می کند ، وجود دارد. محدودیت های اتصال از لحاظ تاریخی در دوره های اشغالی متداول و رایج بوده است به طور عمده در دوره هایی در اکتبر 2017 ، 25 ژانویه 2018 و 26 آوریل 2018  این اتفاق رخ داده است.

محدودیت در محتوا سیاست دولت برای سانسور محتوای آنلاین به نظر می رسد که حاکمیت اوکراین را تهدید می کند چرا که در حال حاضر بسیاری از وب سایت های روسیه و رسانه های جدایی طلب مسدود شده اند ، و دولت هم چنان به پیشنهاد اجرای قوانینی مبنی بر تقویت قدرت مسدود کننده  ادامه می دهد.