پرچم اوکراین

پرچم اوکراین

پرچم اوکراین با توجه به این که اوکراین کشوری است که در قسمت شرقی اروپا قرار دارد دارای معانی زیادی می باشد. اوکراین به دلیل موقعیت جغرافیایی خود و داشتن آب و هوای معتدل و هم چنین به دلیل داشتن بهترین زمین های حاصل خیز برای کشاورزی از موقعیت استراتژیک و مهمی برخوردار گشته است. پایتخت این کشور شهر کی اف که قدمتی بسیار طولانی و حتی به قبل از تشکیل اوکراین کنونی باز می گردد ، می باشد و هم چنین زبان  رسمی این کشور اوکراینی می باشد که با زبان روسی شباهت زیادی دارد . نوع حکومت این کشور که جمهوری می باشد از 24 استان تشکیل شده است.

اوکراین دومین کشور بزرگ قاره ی اروپا می باشد که 78 درصد مردم نژاد اوکراینی دارند و بقیه ی مردم نژادی از سایر ملیت هایی همانند روس، بلاروس، رومانی، مجارستان، یونانی، مولداوی و غیره دارند. دین اکثر مردم این کشور که حدود 96 درصد می باشد که دین مسیحیت می باشد و بقیه نیز دین اسلام و یهودی و غیره را دارند. اقتصاد اوکراین به گونه ای بوده است که در زمان شوروی دومین اقتصاد بزرگ را داشته است و در زمینه های زراعت و صنعت بخش مهمی محسوب می گردیده است. اما بعد از دست یابی به استقلال خود و به رسمیت شناختن آن روند اقتصادی این کشور نیز تغییر کرد و به سمت بازاری بودن تغییر یافت. که خود این روش برای مردمی که دچار فقر بودند بسیار سخت و دشوار بود. پرچم به طور کلی پرچم ها به عنوان یک نمادی هستند که از ابتدا به عنوان وسیله ای برای سیگنالینگ ، که از دوران باستان سرچشمه می گیرند بوده است .

استفاده از پرچم برای اولین بار در اروپا بوده است که در قرون وسطی به سرزمین های اوکراین گسترش یافت . پارچه ای که به نیزه متصل شده بود و بیشتر نشان می داد محل تجمع نظامیان و سربازان است ، پرچم محسوب می شد. تاریخچه پرچم اوکراین پرچم کشور اوکراین دارای قدمتی طولانی می باشد . البته اوکراین کشوری است که دارای فرهنگ غنی و پرچم این کشور نیز به قرن پانزدهم باز می گردد که در ابتدا در قرن پانزدهم تاسیس شد. با شروع جنگ جهانی اول 1914 – 1918 ترکیبی از رنگ های زرد و آبی در غرب اوکراین گسترش یافت.

اولین پرچم جمهوری ملی اوکراین (UNR) در ابتدا زرد لاجوردی بود. در سال 1918 یک نشان نیروی دریایی به تصویب رسید که در نهایت منجر شد که در سال 1918 پرچم ملی این کشور تصویب شود. ده ها پرچم دولتی در طی دوران ها و حکومت های رژیمک های مختلف طراحی شدند که در نهایت شکل امروزی خود را به دست اورد و حفظ نمود. ریشه پرچم در اوکراین را می توان به کنوانسیون شورای عالی روتنیان ، که در اکتبر 1848 در Lviv برگزار شد ، جست و جو کرد.

در این جلسه ، آرم (نشان) برای اوکراینی ها به تصویب رسید. یعنی در ابتدا پرچم این کشور دارای تصویری از یک شیر طلایی که روی یک زمینه ی آبی و بر روی پرچمی با زمینه سفید و آبی قرارداشت. دز سال 1848 میلادی اولین پرچم در اوکراین که شکل کنونی خود را حفظ نماید با رنگ های آبی و زرد تشکیل شد. پرچم کشور اوکراین برای اولین بار در 1992 بعد از این که این کشور استقلال خود را به رسمیت شناخت و از اتحاد جمهوری های شوروی جدا شد به رسمیت شناخته شد.

در طی دورانی که اوکراین تحت سلطه و حکومت شوروی بود پرچم این کشور کنار گذاشته شد در واقع به گونه ای بود که پرچم شوروی اقتدار خود را بر کشور های تحت حکومت خود قرار داده بود . به طور کلی در دوره کمونیسم که در واقع همان شوروی می باشد ، پرچم آبی روشن و زرد اوکراین در مناطق شرقی و مرکزی این کشور تقریباً فراموش شد. در نهایت بعد از استقلال این کشور پرچم این کشور برای سایر جهان به رسمیت شناخته شد. پرچم اوکراین پرچم این کشور جزو یکی از ساده ترین پرچم های دنیا می باشد که با داشتن دو رنگ آبی و زرد که به صورت دو نوار افقی در کنار هم می باشند تشکیل شده است.

در واقع نوار بالایی و ابتدایی را رنگ آبی و نوار پایینی را نیز رنگ زرد تشکیل داده است . اولین زمانی که اوکراینی ها برای استفاده از آبی و زرد به عنوان یک پرچم ملی را به دست آوردند ، با تجزیه امپراطوری های اتریش و روسیه در نتیجه جنگ جهانی اول بود . البته که رنگ های استفاده شده در هر پرچمی نمادی از کشور خود را برای همگان به رخ می کشد . رنگ های استفاده شده در پرچم این کشور نیز نمادی از رنگ های سمبولیک در اوکراین می باشند که به تاریخ این کشور نیز باز می گردد. در واقع رنگ آبی و زرد جزو رنگ هایی بوده اند که در طی سال های تاریخی این کشور که درگیر جنگ با دیگر کشور ها بوده اند و در طول سال های جنگ ها جدایی طلبانه برای همگان مورد استفاده قرار می گرفته است. بعد از استقلال کشور اوکراین و به رسمیت شناختن خود و که اقدام به رسمیت شناختن پرچم خود نمود ، این پرچم به عنوان پرچم ملی و هم چنین نشان غیر نظامی و نشان استان شناخته شد که  دارای تناسب ۲:۳ نیز می ‌باشد. مفهوم رنگ های پرچم برخی از دانشمندان مدرن از رنگ های زرد و آبی استفاده می کنند .

این امر به طور ارگانیک در آیین مسیحی ، و امروز در کلیسا های ارتدوکس آتش و آب به دلیل مقدس بودن مورد استفاده قرار می گرفت که بعد از آن از طریق استفاده از رنگ زرد و آبی در پرچم ها رواج پیدا کرد. به طور کلی رنگ های آبی و زرد ریشه ی عمیق و طولانی در فرهنگ کشور اوکراین دارد و در زمان های پیروزی و جشن ها مردم این کشور پرچم را به اهتزاز در می آوردند. رنگ های مورد استفاده شده در پرچم  در طی سال های متوالی مفهوم های زیادی را برای عموم به جای گذاشته است. اما به طور کلی رنگ آبی استفاده شده در این پرچم نماد صلح و هم چنین آسمان آبی و البته وجود رودخانه های زیاد در این کشور می باشد و رنگ زرد استفاده شده نیز نشانه ی سعادت و خوش بختی و هم چنین نماد مزارع گندم این کشور می باشد. به این ترتیب ، می بینیم که اوکراین دارای یک پرچم زرد و آبی است که تمام ویژگی های شخصیت های ملی اوکراین را در خود جای داده است.