اوکراین را می توان یکی از بهترین کشور های اروپایی دانست که هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان برای ادامه تحصیل بدان مهاجرت می نمایند . رشته پزشکی در اوکراین یکی از محبوب ترین و البته پرطرفدارترین رشته ها در دانشگاه های اوکراین می باشد. اعتبار دانشگاه های اوکراین و البته هزینه پایین تحصیل در این کشور موجب شده است تا این رشته برای دانشجویان خارجی محبوبیت زیادی داشته باشد . اگر شما هم جزو افرادی می باشید که به دنبال تحصیل پزشکی در اوکراین هستید، بهتر است تا انتهای این متن ما را همراهی نمایید چرا که قصد داریم در این مقاله به خوبی تمام زوایای تحصیل در این کشور را مورد بررسی قرار دهیم.

چرا پزشکی در اوکراین ؟

هنگامی که می خواهید برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور اقدام نمایید، گزینه های بسیار زیادی برای انتخاب دارید. برای اغلب ایرانیان، اوکراین یکی از گزینه های بسیار مناسب است که می تواند متناسب با شرایط اغلب متقاضیان باشد. اوکراین به خودی خود یک کشور روبه پیشرفت است که اقتصاد و شرایط سیاسی مناسبی دارد و آزادی های زیادی در آن وجود دارد. به همین جهت شرایط یک زندگی عالی و سرشار از رفاه در آن جا فراهم می باشد.

از طرف دیگر فرآیند پذیرش پزشکی در اوکراین به نسبت سایر کشور ها اروپایی ساده تر می باشد. برای پذیرش در دانشگاه های این کشور نیاز به ارائه مدارک ویژه و خاص ندارید. از طرفی آزمون های ورودی برای ورود به رشته پزشکی در این کشور وجود ندارد. در کنار این موارد الزامی برای شرکت در دوره آمادگی زبان انگلیسی و یا همان پاتفک وجود ندارد(مگر در شرایط خاص) و این امر کاملاً اختیاری می باشد. از طرفی دیگر مدت زمان اتمام دوره تحصیل لیسانس پزشکی یا همان MBBS در حدود 5.8 سال می باشد که این موضوع برای بسیاری از متقاضیان حائز اهمیت است.

چرا پزشکی در اوکراین ؟

چرا پزشکی در اوکراین ؟

اعتبار دانشگاه های اوکراین از دیگر مواردی است که موجب جذب دانشجویان به این کشور شده است. در این کشور حدود 20 دانشگاه در زمینه تحصیل پزشکی وجود دارد که همگی مدارک معتبر و بین المللی ارائه می دهند و مدارک ارائه شده توسط این دانشگاه ها مطابق با موافقت نامه پروسه بولونیا در تمام کشور های اروپایی مورد تایید است. بیشتر این دانشگاه ها از نظر وزارات بهداشت ایران هم مورد تایید واقع شده است که از جدیدترین این دانشگاه ها می توان به دانشگاه کارازین اشاره نمود که اخیراً به تایید وزارت بهداشت رسید. هزینه پایین تحصیل پزشکی در اوکراین از دیگر مواردی است که این کشور را بیش از پیش برای تحصیل پزشکی در نظر متقاضیان محبوب کرده است.

شرایط تحصیل پزشکی در اوکراین

پزشکی را می توان یکی از پر متقاضی ترین رشته ها در دنیا دانست و عموماً در تمام نقاط جهان برای پایش دقیق تر متقاضیان شرایط مختلفی تعیین می شود. این شرایط در اوکراین نسبت به سایر نقاط جهان ساده تر می باشد و به همین جهت است که بسیاری پزشکی در اوکراین را انتخاب می نمانید. برای پذیرش در بیشتر دانشگاه های این کشور نیاز به مدرک خاصی نمی باشد و می بایست متقاضی از چند شرط ساده برای پذیرش برخوردار باشد .

اولین مورد کسب حداقل 50 درصد از سه درس شیمی ، زیست و فیزیک می باشد و متقاضی باید زبان انگلیسی را هم به عنوان یک درس اجباری گذارنده باشد. البته این برای حالتی است که داوطلب جزو گروه عمومی باشد. اما اگر دانشجو جزو SC/ ST/ OBC باشد، کسب حداقل 40 درصد از دروس زیست ، شیمی و فیزیک الزامی است. البته در این حالت هم گذراندن زبان به عنوان یک دوره اجباری الزامی می باشد. البته افرادی که دوره تحصیل 11 ساله داشته اند و این دورس را اخد نکرده اند، می بایست در دوره پادفک یا همان دوره یک ساله پیش پزشکی شرکت نمایند تا علاوه بر دروس فوق، زبان را هم بیاموزند.

مازاد بر این موارد متقاضی باید دوره 12 ساله دبیرستان را هم گذارنده باشد. حداقل سن برای پذیرش متقاضیان برای پزشکی در اوکراین 17 سال و افراد حتی با داشتن گپ تحصیلی 10 ساله هم می توانند درخواست پذیرش ارسال نمایند . البته مادامی که دانشجو گپ تحصیلی داشته باشد می بایست توجیه مناسب برای این گپ تحصیلی ارائه دهد .

شرایط تحصیل پزشکی در اوکراین

شرایط تحصیل پزشکی در اوکراین

اگر متقاضیان قصد گذراندن دوره های زبان را داشته باشند می بایست پاسپورت خود و گواهی دیپلم دبیرستان را هم ارائه دهند. لازم به ذکر است که متقاضیان شرکت در این دوره زبان می بایست حداکثر 32 سال سن داشته باشند. عموماً دپارتمان مقدماتی هم یک دوره 10 ماهه زبان روسی یا اوکراینی را ارائه می دهد که در واقع زبان اصلی آموزش خواهد بود و می تواند در مراحل بعدی دوره آموزشی برای شما مفید باشد .البته اگر داوطلب قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشد می بایست  حداقل نمره 6 آیلتس را داشته باشد. البته ممکن است این شرایط متناسب با قوانین کشور ها و مراجع آموزش عالی در اوکراین تغییر کند و لذا برای دریافت آخرین اطلاعات می توانید با کارشناسان ما در موسسه ویزا اوکراینا در ارتباط باشید.

هزینه تحصیل پزشکی در اوکراین

اوکراین را می توان یکی از ارزان ترین کشور ها برای تحصیل پزشکی دانست . این کشور به واسطه اقتصاد و البته موقعیتی که دارد، هزینه های نسبتاً اندکی برای تحصیل و زندگی دارد. در کنار این موارد دانشگاه های این کشور شهریه های پایین تری را به نسبت سایر کشور های اروپایی دریافت می نمایند. مجموع این موارد سبب شده است تا تحصیل پزشکی در اوکراین برای متقاضیان بسیار کم هزینه تر تمام شود. عموماً هزینه های تحصیل پزشکی در اوکراین شامل هزینه زندگی و شهریه دانشگاه می باشد که هر دوی این موارد به نسبت سایر کشور های اروپا، پایین تر است. ما در ادامه لیستی از شهریه های دانشگاه های معتبر برای رشته پزشکی در اوکراین را ذکر کرده ایم که می تواند در تصمیم گیری شما بسیار موثر باشد.

نام دانشگاه هزینه سال اول و دوم (دلار)
دانشگاه پزشکی ملی وینیستا 4400
آکادمی پزشکی دولت پروپتروفسیک 4900
دانشگاه پزشکی کیف 4200
دانشگاه پزشکی ملی دونتسک 4000
دانشگاه پزشکی ملی آودسا 4370
دانشگاه پزشکی آوانو فرانچیسک 4000
دانشگاه پزشکی بین المللی خارکف 4000
دانشگاه پزشکی ملی بوگومولتس 4300
دانشگاه پزشکی دولتی زاپاروژی 4500
دانشگاه پزشکی دولتی سومتی 3300
دانشگاه پزشکی دولتی ترنوپیل 4000
دانشگاه ملی دریای سیاه 4500

این موارد مشروحی از شهریه دانشگاه های معتبر اوکراین برای تحصیل پزشکی می باشد. لازم به ذکر است که غالباً هزینه شهریه سال های بعد متفاوت می باشد و ممکن است متناسب با زمان تغییر کند اما بطور کلی هزینه ها نسبت به سایر کشور های اروپایی بسیار پایین است. بخش  دیگر هزینه ها مربوط به هزینه های زندگی اشخاص می باشد که متناسب با سبک زندگی و نحوه مدیریت هزینه های آنان متفاوت است.

اما بطور کلی هزینه های زندگی در اوکراین به نسبت بیشتر نقاط جهان کمتر می باشد. این موضوع سبب شده است تا بسیاری از متقاضیان در اقصی نقاط جهان، اوکراین را برای تحصیل پزشکی خود انتخاب نمایند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که قصد تحصیل پزشکی در اوکراین را دارید و می خواهید در این رابطه اطلاعات بیشتری را کسب کنید، می توانید هم اکنون با مشاوران ما در موسسه ویزا اوکراینا تماس حاصل فرمایید .